Nôž, ktorým krájame maslo

Maslo alebo margarín: čo je lepšie?

Čo je zdravšie konzumovať - maslo alebo margarín? Maslo obsahuje veľa nasýtených tukov, ktoré upchávajú tepny a margarín obsahuje nezdravú kombináciu nasýtených tukov a transmastných kyselín. Ktorá voľba je teda zdravšia a ktorá chutnejšia? Nie je lepšie používať radšej tekuté oleje?

Zverejnené:

16. september 2022 (piatok) - 14:25 od:  Agata Profi Kuchárka

V posledných rokoch sa na pultoch obchodov objavili rôzne nové margaríny. Odborníci na výživu ich odporúčali konzumovať najmä ľuďom s vysokou hladinou cholesterolu. O pár rokov neskôr sa prišlo na to, že ani margaríny nie sú najzdravšou voľbou, pretože obsahujú ešte niečo horšie ako cholesterol - transmastné kyseliny. Čo je teda naozaj zdravšie: maslo alebo margarín?

Maslo obsahuje veľa nasýtených tukov, ktoré upchávajú tepny a margarín obsahuje nezdravú kombináciu nasýtených tukov a transmastných kyselín. Najzdravšou voľbou je teda vynechať obidva a namiesto nich používať tekuté oleje, ako je olivový, repkový či slnečnicový olej.

Ak chceme príležitostne konzumovať maslo alebo margarín, celkovo zdravšou voľbou je margarín. Len si treba vybrať správny typ margarínu.

Maslo

Výhody: Maslo je prírodný výrobok vyrobený len z jednej alebo dvoch zložiek: smotany a niekedy soli. Je teda najchutnejšie.

Nevýhody: Smotana (mliečny tuk) obsahuje nasýtené tuky a cholesterol, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi ako aj riziko srdcových a cievnych ochorení. Jedna polievková lyžica masla obsahuje 7 gramov nasýtených tukov (polovica odporúčanej dennej dávky) a neuveriteľných 100 kalórií.

Margarín v tyčinke a nátierka

Výhody: Margarín má oveľa nižší obsah nasýtených tukov ako maslo a vyrába sa z rastlinných olejov, takže neobsahuje cholesterol.

Nevýhody: Hoci má nižší obsah nasýtených tukov, tyčinkový margarín stále obsahuje približne rovnaké množstvo celkového tuku a kalórií ako maslo.

Rastlinný olej v mnohých margarínoch prechádza procesom hydrogenácie (alebo čiastočnej hydrogenácie), pri ktorom sa do oleja pridáva vodík, aby stuhol na tyčinku alebo nátierku. Týmto procesom vzniká transmastný tuk, ktorý je pre nás ešte menej zdravý ako nasýtený tuk. Trans-tuky zvyšujú hladinu zlého cholesterolu oveľa viac ako nasýtené tuky. Trans-tuky zároveň znižujú aj hladinu dobrého cholesterolu, ktorý pomáha predchádzať hromadeniu zlého cholesterolu v tepnách. Čím je margarín tvrdší, tým viac transmastných kyselín obsahuje.

Margarín obsahuje aj vysoké množstvo omega-6 mastných kyselín, živín, ktoré sú vo vyváženej strave nevyhnutné, ale vo vysokom množstve môžu spôsobovať problémy, ak nie sú vyvážené omega-3 mastnými kyselinami. Ideálny pomer omega 6 a omega 3 mastných kyselín sa pohybuje v rozmedzí 1:1 

Margarín v tégliku a tekutý margarín

Výhody: Mäkké a tekuté margaríny v tubách obsahujú menej trans-tukov ako tvrdšie tyčinkové margaríny. Majú aj nižší obsah nasýtených tukov a kalórií ako tyčinkový margarín alebo maslo. Rovnako ako ostatné margaríny neobsahujú cholesterol. Trh ponúka aj novšie varianty bez transmastných kyselín. Niektoré produkty sú obohatené aj o rastlinné steroly, ktoré blokujú vstrebávanie cholesterolu a môžu pomôcť znížiť zlý cholesterol.

Nevýhody: Podobne ako tyčinkové margaríny, aj vaničkové a tekuté margaríny obsahujú vysoké množstvo omega-6 mastných kyselín. Môžu obsahovať aj transmastné kyseliny, aj napriek tomu, že ich výrobcovia na svojich etiketách s výživovými údajmi uvádzajú pri trans-tukoch číslo nula. 

Olivový, repkový a saflorový olej

Výhody: Tieto prírodné oleje sú bohaté na srdcu prospešné mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Obsahujú zdravý pomer omega-6 mastných kyselín a srdcu prospešných omega-3 mastných kyselín.

Nevýhody: Aj keď ide väčšinou o zdravé tuky, tiež majú veľmi veľa kalórií.

Záver: Olivový, repkový či slnečnicový olej sú zdravšou voľbou ako maslo a väčšina margarínov. Margaríny v tubách a tekuté margaríny sú zdravšou voľbou ako maslo alebo tyčinkový margarín. Ak chceme minimalizovať obsah transmastných kyselín v našej strave, je potrebné kontrolovať zoznam zložiek na etikete s výživovými údajmi. Ak sa na etikete uvádza čiastočne hydrogenovaný olej, výrobok obsahuje trans-tuky.

Fotka od Dmitriy z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#olivový olej #maslo

----------------------------------------------------------