Hrudka masla nakrájaná na menšie kocky

Maslo

Pre nás veľmi typická surovina vyrobená z kravského mlieka. Môžete ho natrieť na pečivo, použiť namiesto oleja pri smažení zeleniny, pripraviť z neho vynikajúce maslové plnky do koláčov či tort, pridať ho do cesta a ešte oveľa viac. Ale vedeli ste, že môže byť pre naše zdravie prospešné?

Základná charakteristika:

Maslo je potravinový výrobok vyrobený oddelením alebo mútením smotany získanej z kravského mlieka, menej často z mlieka iného dobytka.  Zásadný rozdiel medzi smotanou a maslom je v pomere tuku a vody. Maslo má jemnú krémovú chuť, jemnú vôňu a farbu od vanilkovej po svetložltú.

História:

Prvá zmienka o masle sa nachádza už v polovici tretieho tisícročia pred Kristom. Tabuľky nájdené na území starovekej Mezopotámie zobrazovali scény prípravy masla. To znamená, že tento produkt má najmenej 10 tisíc rokov.

V Škótsku a Írsku sa niekedy v rašeliniskách našlo „bažinaté maslo“. Starovekí ľudia ho pochovávali v rašeliniskách, ukladali do koží a drevených vedier. Pre nízky obsah kyslíka a vysokú kyslosť rašeliniska sa tak ideálne konzervuje maslo na dlhší čas.

Zloženie:

Maslo sa považuje za vysokokalorický produkt. Napriek tomu je telom celkom ľahko absorbované. Obsahuje tuky, bielkoviny a vitamíny, ale tiež cholesterol a malé množstvo trans-tukov (trans mastných kyselín). 

Maslo sa vyrába zo živočíšneho tuku, preto obsahuje cholesterol. Okrem toho obsahuje vitamíny A, D, E, železo, meď, vápnik, fosfor, sodík, zinok, mangán, draslík a tokoferoly.

Tip: Viete, aký je rozdiel medzi margarínom a maslom? Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete aj to, čo je lepšie.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus:

Vďaka veľkému množstvu esenciálnych mastných kyselín a vitamínov má pozitívny vplyv na stav pokožky, vlasov, nechtov, kostrového systému, očí a normalizuje imunitný systém.

Vitamín E, ktorý je jeho súčasťou, prejavuje svoje antioxidačné vlastnosti, omladzuje organizmus, predchádza únave, posilňuje cievy.

Cholesterol v masle:

Maslo obsahuje cholesterol, ktorý sa považuje za škodlivý pre telo. Má však niektoré pozitívne stránky, najmä je potrebný na stavbu stien ciev, tvorbu hormónov nevyhnutných pre život kyselín. Jeho deštruktívny účinok sa prejavuje pri prekročení normy v krvi. V tomto prípade dochádza k upchatiu ciev, čo môže viesť k ateroskleróze a problémom s kardiovaskulárnym systémom.

Využitie v kuchyni:

Maslo sa používa na výrobu chlebíčkov, krémov, dresingov na cereálie, polievok, pridáva sa do cesta, rýb, mäsa, cestovín, zemiakových jedál, zeleninových jedál, lievancov. Dá sa použiť aj na vyprážanie, pričom chuť pokrmu bude jemná, krémová. Pod vplyvom vysokých teplôt však maslo stráca svoje prospešné vlastnosti.

No a samozrejme, typické slovenské raňajky: chlebík s maslom. Niekto ho má rád posolený, niekto s čerstvou cibuľkou, pažítkou alebo so salámkou, šunkou, či klobáskou. Ale práve tu začína hlavná výzva: čo s tvrdým maslom práve vytiahnutým z chladničky? Odporúčam vám naše tipy, ako na tvrdé maslo rýchlo a efektívne.

Tip: Skúste si pozrieť aj naše ďalšie gastro rady o masle.

Zaujímavosti:

Maslo by malo mať homogénnu štruktúru, krémovú, jemnú chuť, bez zbytočných nečistôt a vyznačovať sa jemnou mliečnou vôňou. Jeho farba by mala byť jednotná, bez škvŕn, mäkká, od bielo-žltej po žltú. 

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dospelým skonzumovať maximálne 30 gramov masla denne. V týchto medziach nedokáže zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi a priaznivo pôsobí na organizmus.

V kresťanstve sa maslo spomína v Starom zákone ako dar pre Božích poslov.

V hinduizme sa maslo prináša ako dar bohu domáceho krbu. 

Fotka od Sorin Gheorghita z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor