Čerstvé mlieko

Mlieko – domáci prostriedok na pestovanie krásy

Hoci poznáme zdravotné výhody konzumácie mlieka, vieme aj aké výhody má surové mlieko pre našu pokožku? Tento čarovný biely elixír je nielen bohatý na dôležité živiny, ktoré posilňujú naše kosti a zuby, ale funguje aj ako úžasný čistiaci a hydratačný prostriedok pre našu pleť.

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:41 od:  Agata Profi Kuchárka

Mlieko ako domáci prostriedok na pestovanie krásy má zázračný účinok. Jeho účinnosť poznali už v staroveku. Mlieko pleť vyčistí od mejkapu a nečistôt z vonkajšieho prostredia a pôsobí ako ozdravná kúra.

Používa sa aj vnútorne. Pohár mlieka večer pred spaním nás upokojí, pri pravidelnej konzumácii vyčistí nečistoty pleti a pôsobí na správnu látkovú výmenu. Nekupujeme však škatuľové mlieko z obchodu, ale skúsime si zadovážiť domáce neodtučňované mlieko.

Výborné je aj kyslé mlieko alebo jogurty. Ak netrpíme alergiou, mliečne výrobky sú výborné na pestovanie zdravej pokožky.

Cmar obsiahnutý v mlieku má tiež výborný účinok na pokožku. Ak do mlieka pridáme ešte ďalšie prísady, jeho účinok sa ešte znásobí. Mlieko sa používa na suchú i mastnú pokožku, a dokonca aj na odstraňovanie vrások.

Hoci väčšina z nás možno konzumuje mlieko varené a chladené takmer každý deň, práve surové mlieko je bohatšie na živiny. Varenie mení zloženie mlieka a môže nás pripraviť o niekoľko základných živín, ktoré sa inak prirodzene nachádzajú v surovom mlieku. Tie pri lokálnej aplikácii pomáhajú našej pokožke vyzerať hladko, jemne, lesklo a bez škvŕn.

Ako používať surové mlieko na našu pokožku?

Mlieko ako pleťové tonikum
Surové mlieko je jedným z najbohatších zdrojov hydratačných zložiek. Surové mlieko (nie varené) je výnimočným tonikom pre všetky typy pleti. Dodáva pevnosť opotrebovaným a roztrhaným tkanivám tváre. Vďaka nemu je pokožka tváre pružnejšia ako predtým.

Ako si vyrobiť masku, ktorá pôsobí ako pleťové tonikum, zo surového mlieka? 
Do surového mlieka pridáme niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a dobre premiešame. Ak máme suchý typ pleti, pridáme ružovú vodu. Zmes nanesieme na tvár a krk. Necháme 15 minút zaschnúť. Ak je pleť mastná, umyjeme ju vlažnou vodou. Ak je suchá, umyjeme ju normálnou vodou z vodovodu.

Mlieko ako hydratačný krém
Jednou z najúčinnejších výhod surového mlieka je hydratácia. Surové mlieko vyživuje hlbšie vrstvy pokožky a hydratuje ju zvnútra. Účinne lieči aj bežný problém zimnej suchosti. Prírodné masky na tvár zo surového mlieka prispievajú k vypnutej a hydratovanej pleti počas všetkých ročných období.

Ako si vyrobiť hydratačnú pleťovú masku zo surového mlieka? 
Receptov je mnoho. Jedným z tipov môže byť rozmixovanie mungo fazule so surovým mliekom. Túto pastu nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 10 minút. Táto maska na tvár pôsobí ako exfoliačný čistiaci prostriedok na pleť.

Ďalší tip na hydratačnú pleťovú masku zo surového mlieka je nasledovný: v sklenenej miske zmiešame 100 ml surového mlieka, pridáme šťavu z jednej štvrtiny citróna. Túto zmes nanesieme na tvár a ruky pomocou vatového tampónu. Necháme ju na tvári pôsobiť 7-10 minút, potom si môžeme tvár a ruky umyť vodou. 

Mlieko ako prostriedok proti opáleniu 
Surové mlieko je dokonalým prostriedkom proti opáleniu. Môžeme ho použiť spolu s paradajkovou šťavou na vytvorenie úžasného zábalu na tvár proti opáleniu. 

Ďalším tipom je namočiť približne 5 mandlí a 5 datlí do surového mlieka na približne hodinu. Potom všetky tri ingrediencie spolu rozomelieme, aby sme získali pastu. Túto pastu necháme pôsobiť na tvári 15-20 minút. Tvár trošku namočíme vodou a ešte 2 minúty ju touto pastou drhneme. Potom pastu zmyjeme čistou vodu. 

Mlieko ako prostriedok proti akné 
Surové mlieko môže byť vďaka obsahu kyseliny mliečnej prostriedkom proti akné. Odstraňuje prebytočnú mastnotu a tiež udržiava pod kontrolou suchosť pleti. Tým prirodzene udržiava akné pod kontrolou. Pleť nie je ani príliš mastná, ani príliš suchá. Problém akné v dôsledku mastnoty a suchosti je teda vyriešený. 

Fotka od Myriams-Fotos z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paradajková šťava #mandle #datle #fazuľa #čerstvé mlieko #cmar #biely jogurt #jogurt #grécky jogurt #citrón #pestovanie #starostlivosť o pleť

----------------------------------------------------------