Surový losos s citrónom, bylinkami a cesnakom

Môže byť vitariánstvo alebo raw strava nebezpečná?

V poslednej dekáde sa čím ďalej tým viac stala populárnou raw strava alebo takzvané vitariánstvo. Môže byť raw strava nebezpečná? Ktoré potraviny v raw strave môžu byť nebezpečné pre náš organizmus?

Zverejnené:

15. september 2022 (štvrtok) - 14:26 od:  Agata Profi Kuchárka

V poslednej dekáde sa čím ďalej tým viac stala populárnou raw strava alebo takzvané vitariánstvo. V čom spočíva nebezpečenstvo raw stravy? Vitariáni alebo takzvaní stúpenci živej stravy vychádzajú z myšlienky, že tepelne upravená strava výrazne stráca svoje výživové hodnoty. Raw food je strava, ktorá neprešla procesom tepelnej úpravy nad 45 °C. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, živín a aktívnych enzýmov. Vitariáni konzumujú najmä ovocie, zeleninu, strukoviny, obilniny, semienka, orechy, riasy a za studena lisované oleje. Namiesto tepelnej úpravy používajú mixovanie, odšťavovanie, sušenie ovocia a zeleniny či klíčenie semien, obilnín a strukovín.

Aké sú riziká raw stravy? 
Niektoré potraviny nie je bezpečné konzumovať tepelne neupravené. Pri varení sa v niektorých potravinách rozkladajú toxické chemikálie a pri iných hrozí riziko otravy jedlom.

Nevarené živočíšne produkty môžu spôsobiť otravu jedlom, najmä:

  • surové a nedostatočne tepelne spracované mäso vrátane kuracieho mäsa,
  • surové alebo málo tepelne upravené vajcia,
  • surové (nepasterizované) mlieko a výrobky z neho,
  • surové mäkkýše.

Ľudia sa môžu otráviť aj zo surového ovocia a zeleniny. Pri varenom ovocí a zelenine je to menej pravdepodobné, pretože pri varení sa baktérie ničia. 

Ktoré potraviny môžu byť v raw strave nebezpečné? 
Odborníci na výživu a dietológovia odporúčajú vitariánom, aby konzumovali nasledujúce potraviny s opatrnosťou:

Pohánka: Zelená pohánka môže byť v surovom stave toxická. Odšťavovanie alebo konzumácia pohánky vo veľkých množstvách môže spôsobiť toxické účinky, ako je citlivosť na slnko alebo fotosenzibilizáciu.

Fazuľa: Fazuľa obsahuje chemickú látku nazývanú fytohemaglutinín. Surová fazuľa a klíčky fazule môžu byť toxické. Väčšina strukovín obsahuje kyselinu fytovú, ktorá môže blokovať vstrebávanie niektorých dôležitých minerálov v tele. Varenie znižuje hladinu kyseliny fytovej.

Klíčky: Naklíčené semená, ako sú klíčky lucerny a fazule, môžu obsahovať baktérie Salmonella, E. coli alebo Listeria a spôsobiť otravu jedlom.

Surové vajcia: V niektorých vajciach sa nachádzajú baktérie salmonely, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenie a dokonca smrť. Varenie vajec baktérie zabíja. Ak pripravujeme recepty, ktoré vyžadujú surové alebo nedostatočne uvarené vajcia, odporúča sa používať pasterizované vajcia.

Morské plody a mäkkýše: Surové morské plody a mäkkýše môžu prenášať škodlivé baktérie. 

Mlieko: Surové mlieko môže obsahovať baktériu Listeria, ktorá môže spôsobiť závažné infekcie a tehotenské komplikácie. Pasterizované mlieko obsahuje rovnaké zdravotné výhody bez rizík.

Nevýhody surovej stravy: 
Varenie ničí niektoré toxíny, baktérie a škodlivé zlúčeniny v potravinách. Môže pomôcť uvoľniť zo surovej zeleniny cenné živiny, napríklad lykopén a betakarotén.

U vitariánov sa môžu vyskytnúť spočiatku tráviace problémy, ako sú plynatosť alebo kŕče. Ľudia dodržiavajúci akúkoľvek rastlinnú diétu musia dbať na to, aby si všetky potrebné živiny, ktoré obsahujú najmä živočíšne produkty, dopĺňali v rastlinnej strave. Ide najmä o vitamín B-12, železo, vápnik, niektoré omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. 

Fotka od -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#vajcia #pohánka #mungo klíčky #kondenzované mlieko #morské plody

----------------------------------------------------------