Pomarančová šťava s pomarančmi

Môže cukor ničiť vitamín C v našom tele?

Vitamín C potrebujeme prijímať zo stravy najmä kvôli tomu, aby sme posilňovali svoj imunitný systém. Dokážu sladkosti zabíjať vitamín C v našom organizme? Čo všetko dokáže vitamín C zničiť? Ktoré potraviny obsahujú najviac vitamínu C?

Zverejnené:

08. apríl 2023 (sobota) - 12:49 od:  Agata Profi Kuchárka

Vitamín C potrebujeme prijímať zo stravy, nedokážeme si ho vyrobiť sami ako niektoré zvieratá, ale ľahko ho nájdeme v čerstvom ovocí a zelenine. Je to dôležité pre náš imunitný systém. Naše biele krvinky potrebujú dostatok vitamínu C na ničenie vírusov, s ktorými sa stretávame najmä počas zimy.

Môže cukor zabíjať vitamín C v našom tele?
Cukor z jedla, ktorý prijímame do nášho organizmu, sa rozkladá na glukózu, čo nám pomáha dodať energiu. Glukóza a vitamín C sa musia dostať z krvi do buniek, kde vykonávajú svoju prácu.

Do našich buniek sa dostávajú cez rovnakú bránu, pretože majú podobné chemické zloženie.

Naše telo uprednostňuje púšťanie glukózy do bunky na úkor vitamínu C. To znamená, že ak je glukózy v krvi prebytok, potom má prednosť glukóza. Toto pochádza z nášho evolučného mechanizmu „bojuj alebo uteč“, kedy naše telo vždy uprednostňuje útek pred nebezpečenstvom.

Doplnenie vitamínu C je teda menej účinné v boji proti prechladnutiu u ľudí, ktorí jedia veľa cukru.

Cukor zároveň vyživuje patogénne baktérie v črevách, čo vedie k väčšiemu zápalu v tele, čím sa viac zaťažuje imunitný systém.

Každá bunková membrána sa skladá z tukov. Ak konzumujeme zdravé omega-3 mastné kyseliny (nachádzajú sa v ľanových semienkach a rybích olejoch), môže do našich buniek prechádzať viac živín, pretože membrány sú účinnejšie.

Keď začnú byť bunkové membrány priepustné, hladina glukózy v krvi sa zníži, čím sa vitamín C stáva biologicky dostupnejším.

Ktoré potraviny sú bohaté na vitamín C?
Červené papričky, petržlen, brokolica, karfiol, špenát, kel, jahody, pomaranče, kiwi a paradajky.

Vitamín C je rozpustný vo vode, čo znamená, že pri varení zeleniny časť vitamínu C unikne do vody. Hladiny vitamínu C sa časom tiež znižujú, takže čím čerstvejšie sú naše produkty, tým lepšie.

Vitamín C zlepšuje vstrebávanie nehémového železa, teda železa nachádzajúceho sa v rastlinných potravinách, ako je listová zelenina. Vypitie malého pohára 100 % ovocnej šťavy alebo zaradenie potravín bohatých na vitamín C do jedálnička môže pomôcť zvýšiť vstrebávanie železa.

Čo ničí vitamín C?
Vitamín C môže byť zničený teplom a svetlom. Vysoké teploty varenia alebo predĺžené doby varenia môžu vitamín rozložiť. Pretože je rozpustný vo vode, vitamín môže tiež preniknúť do tekutiny na varenie a stratiť sa, ak sa tekutiny nejedia. Rýchle spôsoby ohrevu alebo použitie čo najmenšieho množstva vody pri varení, ako je smaženie alebo blanšírovanie, môžu vitamín zachovať. Najviac vitamínu C obsahujú potraviny najvyššej zrelosti konzumované v surovom stave.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#citrusové plody #pomaranč #citrón #kiwi #jahody #kel #špenát #cukor #petržlen #karfiol #vitamíny

----------------------------------------------------------