Rozkrájaná papája

Papája - gastro tipy a triky

Sladká, šťavnatá papája je neobyčajne výživné ovocie. Okrem toho, že je papája výborným zdrojom vitamínu C, obsahuje aj vysoký obsah betakaroténu. Papája, rovnako ako ďalšie oranžovo sfarbené druhy ovocia, pomáha chrániť organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Ako zistím, že papája je zrelá? Ako urýchliť jej zrenie? Ako správne papáju rozrezať a olúpať? Čo zdravé možno z papáje pripraviť?

Zverejnené:

23. máj 2023 (utorok) - 17:48 od:  Agata Profi Kuchárka

Papája je tropické ovocie s oranžovo sfarbenou, sladkou dužinou a jedlými semenami, ktoré majú chuť podobnú paprike. Často sa používa v ázijskej, thajskej, karibskej a indickej kuchyni, a to buď surová, alebo varená.

Papája má rôzne tvary a veľkosti. Havajská odroda je napríklad menšia a má hruškovitý tvar, zatiaľ čo karibské a ázijské papáje sú veľké. Všetky druhy sú však chutné, plné vitamínu C, antioxidantov a ďalších živín.

Papája je obzvlášť vhodná pre tých, ktorí majú citlivý žalúdok, syndróm dráždivého čreva alebo problémy s trávením. Obsahuje špeciálny tráviaci enzým papaín, preto sa o papáji hovorí ako o pomocníkovi pri trávení.

Pri všetkých týchto úžasných aspektoch sa možno pýtate, ako papáju pripraviť? V nasledovných riadkoch vám predstavíme tajomstvo ako vybrať čo najzrelšiu papáju až po jej krájanie a servírovanie.

Ako správne vybrať papáju?
To, že máme v ruke zrelú papáju spoznáme podľa toho, že jej šupka sa mení zo zelenej na žltú. Ak je papája zrelá, mali by sme byť schopní zatlačiť palec do dužiny. Papája dozrie rýchlejšie, ak ju vložíme do papierového vrecka s ovocím produkujúcim etylén, ako sú jablká alebo banány.

Ako správne papáju rozrezať?
Papáju položíme na dosku na krájanie. Veľkým ostrým nožom papáju pozdĺžne rozrežeme na polovicu. Pomocou veľkej lyžice vyškrabeme semená. Lyžicou sa snažíme nezachádzať príliš hlboko, inak by sme mohli prísť o značnú časť ovocia, najmä ak je prezreté.

Ani semienka nemusíme vyhadzovať. Hoci ich väčšina ľudí vyhadzuje, semená papáje sú nielen jedlé, ale ich malé množstvo v strave nám môže prospieť. Nie sú síce sladké, ale majú výraznú chuť, ktorá pripomína kríženca horčice a čierneho korenia.

Ovocie papáje si môžeme vychutnať tak, že vnútro papáje vydlabeme lyžičkou. Alebo vytvoríme papájové guľôčky pomocou vykrajovača na melón či naberačky na zmrzlinu.

Ako správne papáju olúpať?
Ak chceme papáju olúpať, ovocie podržíme vo zvislej polohe a nožom prejdeme pozdĺž šupky, aby sme dosiahli dlhé plátky. Opäť sa snažíme nekrájať príliš hlboko, inak stratíme veľkú časť ovocia.

Ako papáju pripraviť?
Existuje mnoho spôsobov, ako papáju nakrájať a následne podľa formy krájania aj pripraviť.

Takzvané „kliny z papáje“ sú ideálnou možnosťou, ako si pripraviť chutné raňajky. Ich živá, sýto oranžová farba vyzerá skvele vedľa taniera s vajíčkami a toastom. Ďalšou možnosťou je napríklad skombinovať čerstvú papáju s iným ovocím do čerstvého ovocného šalátu.

Výborne sa hodí aj do prílohy k mäsu, akou je pikantný indonézsky papájový sambal.

Ako odstrániť nepríjemné pachy papáje a zvýrazniť jej chuť?
Aby sme odstránili nepríjemné pachy a zvýraznili chuť ovocia, papáju stačí pokvapkať trochou limetkovej šťavy.

Fotka od  Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#thajská kuchyňa #limetka #fitness šalát #ovocný šalát #toast #vajcia #papája

----------------------------------------------------------