Ovsené vločky

Prečo by sme mali jesť ovsené vločky každý deň?

Ovos patrí medzi najzdravšie obilniny na svete. Je to bezlepková celozrnná obilnina. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Prečo je ovos taký prospešný pre naše zdravie? Prečo by sme mali ovsené produkty konzumovať každý deň?

Zverejnené:

29. október 2022 (sobota) - 12:23 od:  Agata Profi Kuchárka

Ovos je jedna z najzdravších obilnín na svete. Je bezlepkový a celozrnný. Je to skvelý zdroj dôležitých vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Ovos a ovsené vločky majú mnoho zdraviu prospešných účinkov. Patrí medzi ne zníženie hmotnosti, nižšia hladina cukru v krvi a zníženie rizika srdcových ochorení. Ovsené krúpy, ktoré sú najviac neporušenou a celistvou formou ovsa, sa dlho varia. Z tohto dôvodu väčšina ľudí uprednostňuje ovsené vločky.

Ovos sa bežne konzumuje na raňajky ako ovsená kaša, ktorá sa pripravuje varením alebo zaparením ovsa vo vode či mlieku. Ovsené vločky pripravené vo vode alebo v mlieku sa často označujú ako ovsená kaša. Ovsené vločky sú často súčasťou muffinových koláčikov, müsli tyčiniek, sušienok a iného pečiva.

Ovos je neuveriteľne výživný
Ovos je výborným zdrojom sacharidov a vlákniny obsahujúcej beta-glukán. Ovos obsahuje aj kvalitné bielkoviny s dobrým pomerom esenciálnych aminokyselín. Je plný dôležitých vitamínov, minerálov a antioxidačných rastlinných látok. Pol šálky (78 g) suchého ovsa obsahuje mangán, fosfor, meď, železo, zinok, foláty a viaceré vitamíny skupiny B. To znamená, že ovos patrí medzi potraviny s najvyšším obsahom živín.

Ovos obsahuje zázračný betaglukán
Beta-glukán prispieva k zníženiu hladiny LDL aj celkového cholesterolu, zníženiu hladiny cukru v krvi a inzulínovej reakcie, zvýšeniu pocitu sýtosti a k rastu dobrých baktérií v tráviacom trakte.

Ovos eliminuje zápchu
So zápchou sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií a populácií. Tá sa týka zriedkavých, nepravidelných pohybov čriev, ktoré sa ťažko vyprázdňujú. Ovsené otruby, vonkajšia vrstva zrna bohatá na vlákninu, môžu pomôcť zmierniť zápchu u starších dospelých. 

Ovsené otruby zmierňujú gastrointestinálne príznaky a pomáhajú s trávením u ľudí trpiacich ulceróznou kolitídou. Hoci ovos prirodzene neobsahuje lepok, niekedy môžu výrobcovia do ovsených vločiek lepok pridávať. Ľudia trpiaci celiakiou musia preto pozorne čítať etikety na obaloch výrobkov.

Celý ovos je bohatý na antioxidanty vrátane avenantramidov
Avenantramidy pomáhajú znižovať hladinu krvného tlaku tým, že zvyšujú produkciu oxidu dusnatého. Táto molekula plynu pomáha rozširovať cievy, čo následne vedie k lepšiemu prietoku krvi. Okrem toho majú avenantramidy protizápalové a protisvrbivé účinky.

Jemne mletý ovos pomáha pri starostlivosti o pleť
Koloidné ovsené vločky (jemne mletý ovos) sa používajú na liečbu suchej a svrbivej pokožky. Môžu pomôcť zmierniť príznaky rôznych kožných ochorení vrátane ekzémov.

Fotka od Martin Hetto z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovsená kaša #ovsené vločky #muffiny #čerstvé mlieko

----------------------------------------------------------