Med z púpavy

Púpavový med - gastro tipy a triky

Púpavový med je dokonalou vegánskou náhradou medu priateľskou k včelám. Chutí sladko, tekuto a úplne ako pravý. Všetko, čo na jeho prípravu potrebujeme, sú čerstvé kvety púpavy, cukor, citrón a voda. Ako nazbierať kvety na púpavový med? Ako uvariť púpavový med? Ako treba púpavový med skladovať? Kde použiť púpavový med?

Zverejnené:

09. apríl 2023 (nedeľa) - 12:45 od:  Agata Profi Kuchárka

Sladký, tekutý a rozkvitnutý. Tento púpavový med je dokonalou vegánskou náhradou medu priateľskou k včelám. Chutí ako pravý! Všetko, čo potrebujeme, sú čerstvé kvety púpavy, cukor, citrón a voda. To je všetko.

Kvety púpavy dodávajú tejto vegánskej náhrade medu bohatú kvetinovú chuť. Takže na rozdiel od iných alternatív vegánskeho medu, ako je zlatý sirup, agávový sirup, datľový sirup, náš vegánsky púpavový med by mohol kohokoľvek presvedčiť, že je to vlastne med.

Púpavy sú v Spojenom kráľovstve považované za burinu, často vnímané ako nepriateľ pre tých, ktorí chcú dokonale zelený trávnik. Ale púpavy ľudia používali na jedlo po stáročia a mnohé kultúry ich oceňujú pre ich liečivé účinky.

Ako nazbierať kvety na púpavový med?
Najlepším miestom na zber kvetov púpavy je trávnik alebo pole ďaleko od ciest a psíčkarov. Dávame si tiež pozor, aby sme kvety púpavy nezbierali na miestach, ktoré mohli byť nedávno postriekané pesticídmi.

Púpavu ľahko spoznáme podľa žiarivo žltých kvetov s mnohými okvetnými lístkami. Jej listy sa tvoria okolo základne a často majú zubaté listy. Cez deň sa kvety otvárajú a v noci zatvárajú. Snažíme sa trhať iba úplne otvorené kvety púpavy, ktoré vyzerajú pekne a sviežo. Odtrhujeme iba hlavičky kvetov bez stopky.

Ako uvariť púpavový med?
Na prípravu púpavového medu potrebujeme len pár ingrediencií a zaberieme nám iba trochu času.

Najprv si z kvetov púpavy urobíme nálev s troškou citrónu, ktorý je potrebné namočiť niekoľko hodín alebo cez noc. Potom tekutinu precedíme, pridáme cukor v pomere 1:1 a udusíme do zhustnutia na sirup. A náš púpavový med je hotový.

Aby sme dosiahli hmotnostný pomer tekutiny a cukru 1:1, tekutinu po precedení odvážime a potom pridáme cukor rovnakej hmotnosti. Prípadne odmeriame kvapalinu. Jeden mililiter tekutiny váži jeden gram.

Na konci varenia by mal byť horúci púpavový med ešte o niečo redší ako finálny vegánsky med. Pri ochladzovaní zhustne a ešte hustejšiu konzistenciu môže získať aj počas skladovania v špajzi.

Ako treba púpavový med skladovať?
Púpavový med naplníme do malých sterilizovaných pohárov, kým je ešte horúci. Používame čisté nádoby. Týmto spôsobom by mal púpavový med vydržať aspoň niekoľko mesiacov na chladnom tmavom mieste. A možno aj do budúceho roka, kým znova nerozkvitnú púpavy.

Podobne ako pri marmeláde, dávame si pozor na známky pokazenia alebo plesne. Otvorené poháre uchovávame v chladničke a pri vyberaní vegánskeho medu z pohára vždy používame čistú lyžicu.

Kde môžeme použiť púpavový med?

- Púpavový med môžeme použiť ako sladidlo do horúcich nápojov alebo jogurtov či zmrzliny.

- Púpavový med si môžeme vychutnať na domácom kváskovom chlebe s vegánskym maslom.

- Ak ho zmiešame s horčicou, vytvoríme vegánsky medový horčicový dresing.

- Púpavový med môžeme pokvapkať na vegánske palacinky ako alternatívu javorového sirupu.

- Púpavový med sa dá použiť aj pri pečení koláčov.

- Môžeme ho použiť namiesto cukru alebo sirupu v sladkokyslých alebo akýchkoľvek iných omáčkach.

Fotka od Dagny Walter z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#maslo #med #medovníky #cukor #citrón #vegánske jedlá #uskladnenie

----------------------------------------------------------