Sójové bôby

Sója a jej účinky na ženy v menopauze

Sója obsahuje látky podobné hormónom, ktoré nazývame fytoestrogény. Aký vplyv majú tieto zlúčeniny na ženský organizmus v čase menopauzy?

Zverejnené:

29. október 2022 (sobota) - 12:28 od:  Agata Profi Kuchárka

Sója obsahuje látky, ktoré majú podobné účinky ako estrogény. Nazývame ich fytoestrogény. Ako tieto zlúčeniny ovplyvňujú ženský organizmus v čase menopauzy?

Sója a fytoestrogény
Sójové bôby obsahujú látky podobné hormónom nazývané fytoestrogény („fyto“ znamená rastlina), čo sú prirodzene sa vyskytujúce chemické látky, ktoré sa nachádzajú v rastlinách. Za správnych podmienok tieto zlúčeniny kopírujú účinok ženského hormónu estrogénu, ale sú oveľa menej účinné - približne 1 000-krát menej.

Existuje mnoho druhov fytoestrogénov, napríklad izoflavóny. To sú veľmi silné antioxidanty a môžu napodobňovať účinky estrogénu. Najbežnejším zdrojom izoflavónov v potravinách je sója. Množstvo izoflavónov sa však líši v závislosti od typu sójovej potraviny, spôsobu prípravy a značky.

Medzi najbohatšie zdroje izoflavónov patrí sójová múka a sójové orechy.

Sója a príznaky menopauzy
Sója môže vďaka obsahu fytoestrogénov zmierniť príznaky menopauzy (napríklad návaly horúčavy). Vychádza to z pozorovaní žien v niektorých častiach Ázie, ktoré majú zvyčajne stravu bohatú na sóju a zvyčajne majú počas menopauzy menej návalov horúčavy ako ženy so stravou bohatou na mäso.

Ak máme v rodine vysoké riziko rakoviny prsníka alebo sme prežili rakovinu prsníka, neodporúča sa užívať vysoko spracované sójové doplnky. Konzumácia mierneho množstva celých sójových potravín je zdravá.

Tradičné sójové potraviny majú v porovnaní so sójovými potravinami „druhej generácie“ priaznivejšie účinky na zdravie.

Odporúča sa však určite kontrolovať etikety potravín, pretože mnohé fermentované sójové výrobky, ako napríklad sójová omáčka, obsahujú veľa soli a nie sú prospešné pre naše zdravie.

Fotka od Jing z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#sója #sójová kyslá omácka #sójová omáčka #sójové kocky #sójové mlieko #sójové párky #sójové placky

----------------------------------------------------------