Rôzne druhy čerstvej zeleniny

Zelenina – najčastejšie otázky a odpovede

Uvariť zeleninu tak, aby bola mäkká a zároveň si zachovala všetky živiny, je niekedy naozaj výzva. Kedy nestratí uvarená zelenina farbu? Ako by sa mala variť čerstvá a ako mrazená zelenina? Ako využiť vodu z varenej zeleniny? Ako zachrániť zvädnutú alebo pripálenú zeleninu?

Zverejnené:

23. január 2023 (pondelok) - 08:35 od:  Agata Profi Kuchárka

Pripraviť zeleninu správne je niekedy naozaj veľká výzva. Pripraviť zeleninu mäkkú a zároveň tak, aby si zachovala potrebné živiny, je naozaj kontroverzná úloha. Je rozdiel vo varení čerstvej a mrazenej zeleniny? Dá sa zvädnutá či pripálená zelenina ešte zachrániť?  

Kedy nestratí uvarená zelenina farbu?
Uvarená zelenina nestratí farbu, ak do vody pridáme trochu jedlej sódy. V prípade, že varíme huby, špargľu, karfiol a zemiaky, pridáme do vody trochu citrónovej šťavy, tá zabráni zožltnutiu.

Ako by sa mala variť čerstvá a ako mrazená zelenina?
Čerstvú zeleninu dávame variť vždy až do vriacej vody. Mrazenú zeleninu, suché strukoviny a zemiaky začíname variť v studenej vode.

Ako využiť vodu z varenej zeleniny?
Po dovarení zeleniny vodu nevylievame. Môžeme ju použiť na podlievanie pečeného mäsa alebo si z nej môžeme pripraviť polievku.

Ako krájať zeleninovú vňať?
Zeleninu a zeleninovú vňať krájame iba nehrdzavejúcim nožom, inak zničíme všetok vitamín C. Posekanú vňať vkladáme vždy až do hotového pokrmu. 

Ako zachrániť zvädnutú zeleninu?
Zvädnutú zeleninu namočíme do studenej vody a pridáme niekoľko kvapiek octu, zelenina získa pôvodnú čerstvosť.

Ako zachrániť pripálenú zeleninu?
Ak sa nám pripiekla zelenina alebo ryža, môžeme ju ešte zachrániť. Preložíme ju bez pripálených zvyškov do iného hrnca. Pridáme čistú korkovú zátku a jedlo prevaríme. Korok vsaje nepríjemnú horkú chuť pripečeného jedla.

Ako správne sušiť zeleninu?
Ak bývame v bytovke a nemáme možnosť využívať pivnicu či komoru na uskladnenie koreňovej zeleniny, môžeme si ju nasušiť do zásoby. Mrkvu, petržlen, zeler, cesnak či cibuľu nakrájame na plátky alebo kolieska a usušíme na radiátore alebo pod ním. Zelenina sa síce scvrkne, ale po uvarení nadobudne svoju pôvodnú veľkosť. Navyše bez zbytočnej soli a so zachovaním vitamínov.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#grilovaná zelenina #kari zelenina #koreňová zelenina #mrazená zelenina #pečená zelenina #zapekaná zelenina #zelenina

----------------------------------------------------------