Kaktusová zmrzlina

Čo je kaktusová zmrzlina?

Kaktusová zmrzlina, niekedy nazývaná aj "prickly pear ice cream," je zmrzlina, ktorá je ochutená šťavou z kaktusu opuncie (Opuntia). Kaktusová opuncia je druh kaktusu, ktorý je známy pre svoje šťavnaté plody. Šťava z týchto plodov má charakteristickú sladko-kyslú chuť a jasne ružovú až červenú farbu. Vedeli ste, že pravá kaktusová zmrzlina je vlastne sorbet, ktorý neobsahuje ani mlieko či smotanu?

Zverejnené:

25. október 2023 (streda) - 10:32 od:  Agata Profi Kuchárka

Kaktusová zmrzlina neobsahuje smotanu
Prechádzka do mexickej zmrzlinárne ponúka rovnaký pohľad na bohatú flóru krajiny ako prechádzka po trhu s ovocím a zeleninou. Spomedzi farebných kopčekov zmrzliny či „crema de naranja“ (pomarančový tvaroh) nás farbou zaujme určite zmrzlina z kaktusových kvetov. Táto sladká pochúťka nie je vyrobená z kvetov a neobsahuje ani smotanu. Ide o jedinečnú mexickú príchuť, ktorá pochádza z jednej z najznámejších rastlín v krajine. Je to sorbet vyrobený z plodov opunciových kaktusov, ktoré sú známe ako tuniaky. Opuncie sú pôvodom z Južnej Ameriky a v mexickej kultúre sú také rozšírené, že sú dokonca uvedené na jej národnej vlajke. Farba ich plodov sa pohybuje od zelenej po tmavo purpurovú a sú posiate glochidmi – skupinami drobných, vlasom podobných tŕňov, ktoré môžu spôsobiť vážne podráždenie. Pod ich pichľavou kožou sa však skrýva vnútorná dužina, ktorá je hustá, vlhká a posiata malými, tvrdými semienkami.

Kaktusová zmrzlina je vlastne sorbet

Kaktusová zmrzlina (prickly pear ice cream) je vlastne skôr sorbet pripravený zo šťavy z kaktusu opuncie (Opuntia). Kaktusová opuncia je druh kaktusu, ktorý sa nachádza v aridných oblastiach Severnej a Strednej Ameriky, a je známy pre svoje šťavnaté plody. Šťava z týchto plodov má charakteristickú sladko-kyslú chuť a jasne ružovú až červenú farbu.

Kaktusová zmrzlina je obľúbená najmä v oblastiach, kde kaktusy opuncie rastú a predstavuje zaujímavý regionálny dezert s unikátnou chuťou. Je to osviežujúci a originálny spôsob, ako si vychutnať prírodné chute používané v miestnej kuchyni.

Kaktusový kvet opuncie má chuť podobnú uhorke
Kaktusový kvet má osviežujúcu chuť podobnú uhorke, vďaka čomu potom táto šťava v kaktusovej zmrzline chutí naozaj zvláštne sviežo. Tento chladný dezert je obľúbený v Mexiku najmä počas leta.

Opuncie sú nádherné plody podobné kiwi s niekoľkými bodkami, z ktorých každý obsahuje veľa drobných tŕňov. Tieto ostnaté prísavky je takmer nemožné vidieť. Ak sa nám dostanú na pokožku rúk, nie je ich možné z rúk zmyť ani nejakým iným spôsobom odstrániť. Internet je síce plný smiešnych videí na youtube o tom, ako opuncie odtŕniť, no v praxi to je zvyčajne takmer nemožné.

Namiesto plodov opuncie mrazené pyré opuncie s cukrom
Na prípravu kaktusového sorbetu alebo kaktusovej zmrzliny môžeme použiť dozreté kaktusové plody na slnku, ktoré sa v Mexiku spracovávajú na výrazné červené mrazené pyré zvyčajne s prídavkom (napr. 10 %) cukru. Exotická, jedinečná chuť pripomína zmes melónov, fíg a hodí sa k citrusovým plodom a inému exotickému ovociu, ako napríklad k ananásu. Pyré z kaktusových plodov je ideálne na výrobu koktejlov, dezertov, želé, zmrzlín a sorbetov.

Ako pripraviť kaktusovú zmrzlinu z pyré opuncie?
V miske vyšľaháme 3 vajcia a cukor do bledej a nadýchanej hmoty. Medzitým v hrnci zmiešame smotanu, mlieko a semienka z 1 vanilkového struku. Zmes zohrejeme, a keď je mliečna zmes blízko bodu varu, pridáme polovicu do rozšľahaných vajíčok. Aby sme zabránili tuhnutiu vajíčok, zmes stále šľaháme. Pridáme zvyšnú polovicu mliečnej zmesi a potom zmes varíme na miernom ohni. Pridáme kaktusové pyré a štipku soli. Zmes začne hustnúť podobne ako puding. Zmes bude hotová, keď sa začne lepiť na zadnú stranu lyžice. Keď je puding pripravený, prenesieme ho do nádoby a necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Potom zmes mrazíme celú noc.

Fotka od Reinhard Thrainer z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zmrzlina #mexiko #citrusové plody #ananás #melón

----------------------------------------------------------