Uhorky - pôvod a história, využitie v kuchyni, vitamíny, minerály, stopové látky, nutričné hodnoty

Uhorka

Uhorka (lat. Cūcumis) je rod rastlín z čeľade Cucurbitaceae. Uhorka je najmenej kalorická a najvodnatejšia zelenina. Obsahuje až 96 % vody. Poďme sa teraz pozrieť, čo je vlastne zač, odkiaľ pochádza, aký úžitok z nej môžeme mať a aj na čo sa využíva v kuchyniach.

História
Pestované uhorky sa objavili v horúcich krajinách východu - Indii a Číne - pred viac ako 6 000 rokmi. A v Európe sa táto zelenina objavila vďaka Britom, ktorí priniesli semená uhoriek zo Západnej Indie.

Vlasťou uhorky je India a Čína, kde sa stále vyskytuje vo voľnej prírode. Niektorí vedci však považujú za pôvodnú vlasť uhorky Tráciu (historické územie rozprestierajúce sa medzi dnešným Bulharskom, Gréckom a Tureckom). K domestikácii uhoriek došlo pravdepodobne asi pred 3 000 rokmi v západnej Ázii. Svedčí o tom Epos o Gilgamešovi a ďalšie staroveké pramene. S rímskymi dobyvateľmi sa uhorky dostali do južnej Európy. V 14. storočí už boli uhorky známe v celej Európe, v 16. storočí sa dostali do Severnej Ameriky. Dnes sa uhorky pestujú všade.

Zloženie a účinky na ľudský organizmus
Uhorky obsahujú 95-98 % vody, preto majú skvelé dietetické vlastnosti a sú veľmi obľúbené pri rôznych diétach. Obsahujú vlákninu, cukor, veľké množstvo draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, jódu, vitamínov B a C.

Vďaka vysokému obsahu tekutín a vlákniny uhorky účinne čistia telo od cholesterolu, spomaľujú proces starnutia a normalizujú metabolizmus. Čerstvé uhorky stimulujú chuť do jedla a podporujú trávenie. Draslík obsiahnutý v uhorkách je potrebný pre normálnu činnosť srdca a obličiek. Jód je zase výbornou prevenciou ochorení štítnej žľazy.

Uhorka je nielen chutná a zdravá, používa sa aj na starostlivosť o mastnú pleť. Uhorková hydratačná maska ​​zlepšuje všetky typy pleti. Rozdrvte polovicu uhorky bez šupky a semien v mixéri; zmiešajte so 45 ml prírodného jogurtu; naneste na tvár a krk po dobu 15 minút; následne opláchnite studenou vodou.

Využitie v kuchyni
Uhorky existujú šalátové (na čerstvú spotrebu) a nakladané (na nakladanie a solenie - nazývané aj kyslé, zavárané).

Uhorky nakladané:
Na nakladanie uhoriek sa používa: cesnak, korenie, kôpor, chren, listy ríbezlí.

Okrem nakladaných odrôd sú aj solené uhorky - drobnoplodé uhorky do dĺžky 8 cm. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nenakladajú sa len mladé uhorky, ale aj špeciálne odrody, ktoré sa vyznačujú vysokou chuťou a sú preto na nakladanie priam ideálne.

Uhorky šalátové:
Šalátové uhorky sú dlhšie a tenšie ako nakladané uhorky, majú tenkú hladkú šupku pokrytú prírodným voskom. Čerstvé uhorkové šaláty sa nachádzajú takmer vo všetkých kuchyniach sveta. Čerstvé uhorky môžu byť vyprážané, dusené, pečené, plnené. V Iráne sa uhorky podávajú s ovocím. Kyslé uhorky sa nepoužívajú len ako predjedlo k vodke, ale pridávajú sa aj do šalátov a polievok. Uhorky sa kombinujú s množstvom zeleniny, zemiakov, mäsa, hydiny, rýb, pikantných omáčok a byliniek.

Tip: Ako ešte sa dá pripraviť uhorka plus pár ďalších nápadov nájdete v článku od Agaty Profi Kuchárky Uhorky - gastro tipy a triky.

Uhorková šťava nie je len tonizujúcim nápojom, ale aj univerzálnym kozmetickým prípravkom pre všetky typy pleti.

Zaujímavý fakt
Zaujímavosťou je, že slávny vynálezca George Stephenson (ten, ktorý vynašiel parnú lokomotívu) vynašiel aj takzvané „uhorkové sklo“ – sklenený tubusový valec, ktorý nasadil na uhorky a ukázalo sa, že uhorky sú rovné a úhľadné.

Fotka od Mike Goad z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor