Postrek pesticídmi

Hmyz vníma našu záhradu ako šancu na rozkvet a rozmnožovanie

Tie isté chemikálie, a dokonca aj organické pesticídy, ktoré ničia škodlivý hmyz, ničia aj ten dobrý. Zeleninu stačí nechať kvitnúť a vysemeniť - to pritiahne užitočný hmyz. Keď mrkva, cibuľa, bazalka alebo akákoľvek iná rastlina, ktorá je už za fázou zberu, vyšle kvetnú stonku, nemusí to vyzerať lákavo, ale ak priláka armádu užitočného hmyzu, hmyz zotrvá. Je rastlina schopná prežiť inváziu hmyzu? Ako pestovať zeleninu bez pesticídov?

Zverejnené:

27. september 2023 (streda) - 08:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Nulový obsah pesticídov znamená, že dobrý hmyz, ktorý loví ten zlý, môže prosperovať a rásť. Každý dobrý predátor potrebuje korisť. Ak sa zbavíme všetkého zlého hmyzu, ten dobrý nebude mať žiadnu potravu, a keď budeme dobrý hmyz najviac potrebovať, nebude nikde. Záhrady živené chemickými hnojivami nie sú schopné odolávať útokom škodcov tak ako záhrady pestované v ekologických podmienkach.

Nový prístup ako urýchliť zdravý rast rastlín, je vysádzať ich v optimálnom čase. Napríklad jeden rok stačí zasadiť červenú fazuľu krátko po prechode prvých mrazov. Len o riadok ďalej niekoľko týždňov neskôr zasadiť zelenú fazuľu. Červená fazuľa odolá výkyvom teplôt a dažďom, ale zelená fazuľa vyrástla väčšia ako skôr vysadená červená. Ak vysadíme bazalku v blízkosti paradajok, nebudeme mať problémy s háďatkom paradajkovým. Podobnú ochranu paradajkám a iným rastlinám poskytuje aj nechtík lekársky. V nasledovných riadkoch spoznáte ďalšie metódy sprievodnej výsadby na ochranu proti škodcom.

Ako pestovať zeleninu bez pesticídov?
Tak ako burina  je každá rastlina, ktorá rastie tam, kde ju nechceme, tak aj škodca je chrobák, ktorý požiera rastlinu, ktorú chceme. Ak chceme pestovať zeleninu bez pesticídov, najdôležitejším začiatkom je pestovanie zdravej záhrady. Zdravá záhrada bez nákazy by mala byť aj domovom užitočných chrobákov, vtákov a iných živočíchov. Vyhýbanie sa pestovaniu monokultúr a praktizovanie striedania plodín tiež znižuje počet „škodcov“ v našej záhrade. Výsadba podľa životných cyklov hmyzu a mulčovanie medzi rastlinami tiež pomáha našej záhrade bez pesticídov.

Už pred 200 rokmi, a pravdepodobne od vzniku pestovania zeleniny, ľudia hľadali zázračné rýchle riešenie na škodcov, ktorí napádali naše potravinové plodiny. A hoci príroda denne robí zázraky, v prírode neexistujú rýchle riešenia. Pesticídy sú neprirodzeným rýchlym riešením.

Zeleninová záhrada je o živote. Pesticídy sú určené na ničenie škodcov, a to nejde dokopy s pestovaním živých organizmov. Používanie pesticídov vníma svet prírody ako problém, ktorý potrebuje ľudskú nápravu. Naša záhrada je kúsok zeme, kde spolupracujeme s prírodou pri pestovaní našich potravín. Vo väčšine prípadov chrobáky napádajú našu záhradu preto, lebo niečo nie je zosynchronizované. Najlepší spôsob, ako pestovať bez pesticídov, je pozrieť sa na náš zeleninový záhon a vrátiť ho do rovnováhy tak, ako to príroda zamýšľala.

1. Pestujme zdravú záhradu
Zdravá rastlina je schopná prežiť inváziu hmyzu a dokáže odvrátiť jeho útok. Strápená rastlina je náchylná na hmyz, takže naším prvým cieľom v záhrade by malo byť vytvorenie ideálnych podmienok na rast našich rastlín.

V prvom rade treba začať s dobrým stavom pôdy. Pridaním kompostu, hnoja alebo zeleného hnojiva do pôdy dodáme každej rastline dôležité živiny, aby bola dostatočne zdravá na odrazenie chrobákov. Takéto organické látky tiež pomôžu zabezpečiť každej rastline dostatočnú vlhkosť a drenáž a vyrovnajú pH pôdy, aby stimulovali zdravý rast rastlín.

Pri výsadbe záhrady je tiež dôležité zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastlín a zabezpečiť, aby mali rastliny dostatok priestoru na maximalizáciu fotosyntézy v listoch.

2. Prilákajme chrobáky, vtáky a zvieratá
Hoci by sa mohlo zdať, že prilákanie väčšieho počtu hmyzu by problém so „škodcami“ v záhrade len zhoršilo, kľúčom je prilákať správny druh hmyzu. Prilákaním dobrých chrobákov sa zbavíme tých zlých. Stačí vypestovať niekoľko divokých kvetov, ktoré prirodzene prilákajú chrobáky, ktoré chceme. Niektoré rastliny odradia zlé chrobáky, ak ich vysadíme vedľa zraniteľnej plodiny. Keď postrekujeme pesticídmi, nezabíjame len „zlé" chrobáky, ale vyháňame alebo zabíjame aj všetko ostatné, čo by mohlo byť prospešné.

3. Zabudnime na monokultúru
Monokultúry sú jedným z najškodlivejších postupov používaných v modernom poľnohospodárstve. Nielenže zbavuje veľkú plochu pôdy živín, ale zároveň otvára celé pole chorobám a vytvára priestor pre hmyz. V domácej zeleninovej záhrade sú výsadby zvyčajne dostatočne malé na to, aby sa týmto problémom predišlo. Ak je však naša záhrada obzvlášť náchylná na určitý hmyz, určite sa vyhýbajme monokultúre aj v malom rozsahu.

Ak napríklad našu mrkvu obťažuje mrkvová muška, treba mrkvu rozptýliť medzi ostatné rastliny. Takto nebude mať mrkvová muška „motív“ navštíviť našu záhradu, a ak predsa len príde, nebude môcť zjesť celú našu úrodu naraz.

V záhrade treba vytvoriť rovnováhu. Zmiešaním zeleniny môžeme zmiasť alebo dokonca odradiť chrobáky od masového nasťahovania sa do našej záhrady.

4. Striedanie plodín
Striedanie plodín je veľmi cenným nástrojom na odvrátenie škodcov. Ak sa jedna rastlina príliš rozmnoží, príde niečo, čo ju zničí a vráti prírodu do rovnováhy (tie druhy hmyzu, ktoré sa živia premnoženým bodliakom).

V záhrade by sme mali premiestňovať rodiny rastlín, aby nerástli rok čo rok na tom istom mieste. Najlepšie striedanie je štvorročné striedanie, pretože dáva chrobákom dostatok času na odumretie alebo presun. Ak teda na jednom pozemku minulý rok rástol šalát, nasledujúce tri roky tam nevysádzame žiadnu zelenú listovú plodinu.

Pri plánovaní striedania plodín nezabúdame na to, že niektoré rastliny môžu byť nepríbuzné, ale patria do tej istej čeľade. Napríklad kapusta a ružičkový kel sú príbuzné, a preto na ne pôsobia podobné chrobáky.

Rastliny by sme mali pestovať podľa životných cyklov hmyzu
Ďalším spôsobom, ako prirodzene minimalizovať problémy s hmyzom, je sadiť podľa životného cyklu hmyzu. Ak sa v našej oblasti obzvlášť nepríjemný hmyz liahne a hoduje v určitom ročnom období, odložíme výsev náchylných rastlín, aby sme hmyz úplne vynechali. Prípadne môžeme sadiť skôr, aby sme úrodu zozbierali predtým, ako začnú byť chrobáky problémové.

Mulčovanie
Neúrodná pôda sa v prírode vyskytuje len zriedka. Hmyz vníma našu záhradu ako šancu na rozkvet a rozmnožovanie. Mulčovanie akoukoľvek prírodnou látkou (slama, noviny, lepenka, lístie, atď.) zakryje tento priestor a odláka škodcov. Okrem toho udrží vlhkosť a pomôže posilniť naše rastliny. V tomto smere je výborným tipom zelené hnojivo. Zelené hnojivo je plodina, ktorá sa vysadí medzi zeleninu ako živý mulč a potom sa pridá do pôdy, aby dodala organickú hmotu.

Fotka od zefe wu z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zelenina #mrkva #šalát #cibuľa #ružičkový kel #hlávková kapusta #pestovanie

----------------------------------------------------------