Marhuľové knedle

Knedle by som mohla jesť na raňajky, obed aj večeru

Keď musela pred viac ako 9 rokmi prejsť na bezlepkovú stravu, už len pri pomyslení na fazuľovú múku či xantánovú gumu sa cítila ako nováčik pri pečení. No postupom času začala znovu pripravovať jedlá, ktoré jej najviac chýbali. Charizmatická bezlepková pekárka a uznávaná blogerka nám odhalila viaceré tajomstvá zo sveta bezlepkového varenia aj pečenia.

Zverejnené:

29. apríl 2023 (sobota) - 12:54 od:  Agata Profi Kuchárka

Keď ste po diagnostikovaní celiakie začali variť aj piecť, čo bolo vašou najväčšou okamžitou výzvou pri prechode na bezlepkovú diétu? Ako ste ju prekonali?
Myslím, že okamžitou výzvou pre mnohých z nás je nápor mätúcich a protichodných informácií, a ja som nebola výnimkou. Je to obrovský boj zorientovať sa v nových pravidlách, ktorými sa riadi všetko, čo robíte - od toho, čo si máte zabaliť na obed, cez to, kde sa môžete stravovať s priateľmi, až po to, ako zmeniť svoj pohľad na svoje zdravie a pohodu, keď vám diagnostikovali autoimunitné ochorenie. Zároveň si musíte dávať neustály pozor na „tajný lepok“, ktorý sa skrýva v mnohých základných potravinách, kde by ste to niekedy naozaj vôbec nečakali.

Čo považujete za svoju najväčšiu pretrvávajúcu výzvu pri bezlepkovom varení či pečení?
Myslím si, že najväčšia pretrvávajúca výzva súvisí s tým, že kvalitné bezlepkové potraviny je dosť ťažké zohnať. Veľa som sa toho naučila a stále sa učím. Ale jedným zo spôsobov, ako sa ostatní kuchári zlepšujú a inšpirujú, je vidieť a ochutnať, čo pripravujú iní ľudia. Chcela by som navštíviť viaceré svetové renomované pekárne či reštaurácie a skúmať ich bezlepkové chute a techniky a potom to aplikovať na svoje vlastné jedlo. No takáto možnosť na Slovensku nie je ľahko dostupná, a preto mám často pocit, že experimentujem a objavujem vlastné veci úplne naslepo.

Aké je vaše obľúbené bezlepkové jedlo?
Najradšej varím veci, pri ktorých ľudia ani netušia, že sú bezlepkové. Ako napríklad vaječné rezance či škoricové buchty. No moje najobľúbenejšie bezlepkové jedlo sú knedle. Knedle by som mohla jesť na raňajky, obed aj večeru.

Ktorý bezlepkový recept je najťažšie správne pripraviť?
Lístkové cesto. Párkrát som to skúsila a rýchlo som to vzdala. Nielen preto, že je to náročná úloha, ale sčasti aj preto, že poznám dve úžasné online pekárne, ktoré predávajú veľmi dobré bezlepkové lístkové pečivo.

Aké rady, tipy a zdroje by ste odporučili niekomu, kto práve začína svoju cestu bezlepkového varenia?
Vždy ľuďom hovorím, aby sa dostali na sociálne siete. Samozrejme nie kvôli môjmu účtu, ale aj preto, že je tam veľa fantastických bezlepkových kuchárov, ktorí sa delia o svoje recepty a rady. A potom sa môžete inšpirovať aj od iných kuchárov. Myslím si, že je to fantastický zdroj informácií. Väčšinu toho, čo viem o bezlepkovom varení, som sa naučila zo sociálnych médií.

No a moja najdôležitejšia rada je, aby ste čo najviac experimentovali. Začnite tým, že sa pokúsite premeniť „normálne“ recepty na bezlepkové a potom pokračujte ďalej. Je to jediný spôsob, ako sa naučiť o rôznych vlastnostiach rôznych múk, a keď sa v tom začnete orientovať, všetko bude oveľa jednoduchšie.

Aké ingrediencie by podľa vás mal mať každý domáci bezlepkový kuchár či pekár po ruke?
Je veľa základných surovín, ktoré považujem za nevyhnutné. Veľa z nich je inšpirovaných mojou posadnutosťou ázijským jedlom. Ja osobne som si našla bezlepkové verzie sójovej omáčky, misa, ustricovej omáčky, octu z čiernej ryže, fermentovaných sójových bôbov, prášku dashi či chilli oleja. Sú to všetko chuťové bomby, ktoré umožňujú rýchlu a jednoduchú prípravu chutných jedál. Pri bezlepkovon pečení je nevyhnutné mať po ruke ingrediencie ako je xantánová guma a psylliové šupky. Niektoré druhy múk si vyrábam sama, takže mám doslova desiatky druhov škrobov a neznámych múk. To všetko však možno nahradiť kvalitnými zmesami, ktoré sú určené na konkrétne jedlá. Kvalitná zmes bezlepkovej chlebovej múky je zvyčajne ideálna aj na rezance, cestoviny, knedle a pod.

Bolo ťažké začať vytvárať bezlepkové recepty? Aký bol tento proces?
Bolo to veľmi ťažké, ale našťastie existuje veľa skvelých blogov, ktoré obsahujú množstvo receptov a informácií o bezlepkových receptoch na bezlepkové pečenie a miešanie múk.

Je teda pravda, že možno pripraviť akékoľvek jedlo bez pridania lepku?
Ak sa pýtate mňa, tak určite áno. Ak sa však na to isté opýtate priemerného človeka, ktorý musí dodržiavať bezlepkovú diétu, tak sa možno stretnete s veľmi skeptickým názorom. Veľa ľudí úprimne verí, že všetky bezlepkové jedlá chutia vždy horšie ako jedlá obsahujúce lepok a často sa im ani nedivím. Kedysi som tomu verila aj ja. Bezlepkové potraviny tak často posudzujeme na základe toho, čo si kúpime, a nie na základe toho, čo je v kuchyni skutočne možné. Nesprávne upečené bezlepkové krekry sa doslova rozpadávajú na prach už len pri pokuse natrieť si na ne trochu masla. V skutočnosti však môžete ľahko pripraviť aj bezlepkové krekry, ktoré vyzerajú aj chutia ako krekry obsahujúce lepok a nerozpadnú sa ani vtedy, ak si na ne natriete maslo. Na ich výrobu nie sú dokonca potrebné ani tony zvláštnych či exotických ingrediencií. Potrebujete len správny recept a kúsok konečného výsledku ako dôkaz, že všetko je možné. A tento predpoklad samozrejme platí pre všetko, čo sa týka bezlepkového varenia aj pečenia.

Ešte raz ti ďakujeme za tvoj čas a aj za to, že si sa s nami podelila o svoju bezlepkovú cestu a vedomosti, ktoré si sa na tejto ceste naučila. Prajeme ti veľa šťastia a veľa nových inovatívnych bezlepkových nápadov.

Fotka od -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#bezlepková diéta #bezlepková múka #bezlepkové #bezlepkové oblátky #bezlepkový koláč #sójová omáčka #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------