Mrazená zmes z listovej zeleniny

Mrazené zmesi pri rozmrazovaní zvyšujú hladiny karotenoidov

Tvorivá biologička, pôvodom zo Zamaguria, premenila vďaka svojím pracovným skúsenostiam inovatívnu myšlienku na nový produkt a vyvinula vlastný koncept mrazených ovocno-zeleninových bio zmesí. Bio podstata týchto mrazených zmesí spočíva práve v tom, že jej mrazené zmesi neobsahujú žiadne prídavné konzervačné látky. Aj napriek tomu, že veľa ľudí si myslí, že mrazením potraviny strácajú niektoré výživné hodnoty, opak je pravdou. Tvorkyňa tejto novej bio mrazenej inovácie nám prezradila, v čom sú bio mrazené zmesi také prínosné.

Zverejnené:

28. apríl 2023 (piatok) - 17:03 od:  Agata Profi Kuchárka

Mrazené zmesi nie sú smoothie
Smoothie si možno predstaviť ako zdraviu prospešný nápoj pripravený zo surového ovocia alebo zeleniny. Mixujú sa celé kusy ovocia a zeleniny spolu s ďalšími prísadami ako sú voda, mliečne výrobky či ľad. Mrazené ovocno-zeleninové bio zmesi sa nepripravujú ako smoothie. „Základ tvorí voda alebo voda s olivovým olejom, ošúpané a uvarené ovocie, zelenina a mliečna zložka. Uvarená zelenina s ovocím sa po odcedení spojí s mliečnou zložkou, rozmixuje a následne zamrazí.“ Mrazené zmesi sú mrazené koncentráty balené v nepriepustnom balení vhodnom do mikrovlnnej rúry. Sú prirodzene konzervované v zmrazenom stave a sú teda lákadlom najmä pre spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o minimálne spracované potraviny.

Bez webstránky a bez sociálnych sietí
Viacerí podnikatelia začínajú pri podnikaní zvyčajne vývojom značky, vytvorením web stránky a komunikáciou s cieľovým publikom prostredníctvom sociálnych sietí. Tento inovatívny nápad mrazených zmesí je postavený čisto na reputácii zákazníkov. „Nemáme žiadnu webstránku, nie sme na sociálnych sieťach a nemáme dokonca ani žiadnu kamennú predajnú prevádzku. To všetko príde až na koniec. Najprv sa chceme dostať do povedomia zákazníkov pozitívnou spätnou väzbou. Ak budeme mať dostatok zákazníkov, ktorí odskúšajú viaceré naše bio mrazené ovocno-zeleninové zmesi, ponúkneme im aj možnosť ponuky produktov prostredníctvom webstránky.“

Mrazené zmesi pri rozmrazovaní zvyšujú hladiny karotenoidov
Chladové procedúry majú na ovocno-zeleninové zmesi dva protichodné účinky. Na jednej strane spôsobujú degradáciu karotenoidov (negatívny účinok) a na druhej strane zvyšujú biologickú prístupnosť karotenoidov (pozitívny účinok). Po zohľadnení týchto dvoch účinkov sú hlboko zmrazené šťavy rozmrazené na izbovú teplotu alebo v mikrovlnnej rúre z hľadiska zvyšovania hladiny karotenoidov v tele úplne ideálne. „Bioprístupnosť zlúčeniny je množstvo tejto zlúčeniny, ktoré sa uvoľní z potravy a je schopné sa vstrebať cez črevnú stenu, aby sa nakoniec nahromadilo v rôznych orgánoch a tkanivách,“ pokračuje biologička.

V zmrazenej zmesi ovocia a zeleniny sú výrazné najmä dva karotenoidy, fytoén a fytofluén. „Tieto zlúčeniny nadobúdajú čoraz väčší význam, pretože sa objavuje čoraz viac štúdií, ktoré poukazujú na ich rôzne prínosy pre zdravie a kozmetiku,“ hovorí biologička. „Aj napriek tomu, že pri niektorých studených úpravách nastáva úbytok karotenoidov, hlboko zmrazené zmesi, ktoré sa rozmrazujú na izbovú teplotu alebo v mikrovlnnej rúre, sú lepším zdrojom biologicky dostupných karotenoidov ako čerstvé zmesi,“ dopĺňa biologička.

„Mrazený tím“ si s vami „rád kriticky podiskutuje“
Skupina zo Zamaguria, ktorá je za týmto inovatívnym mrazeným nápadom, sa po každej donáške mrazených zmesí pýta zákazníkov na spätnú väzbu. Ak ide o negatívne pripomienky, radi si ich nielen vypočujú, ale na základe spätnej väzby sa snažia niekedy aj „updatovať“ zloženie výrobku. „Ak nám niekto zo zákazníkov povie, že by mohol byť produkt sladší, hneď je to pre nás signál, že máme updatovať receptúru pridaním cukru alebo pridaním sladšieho ovocia.“ dopĺňa biologička.

Najvyhľadávanejšia je mrkva s cviklou a kapustová
Súčasný sortiment mrazených zmesí zahŕňa viac ako 15 mrazených koncentrátov. Bio zmesi si možno po rozmrazení dať ako obed, ak nemáme čas na prípravu obeda alebo nemáme čas na obed v reštaurácii. Ak máme malé deti, môžeme mrazené zmesi po rozmrazení použiť ako príkrmy pre deti. Sú ideálne ku ovseným vločkám alebo aj do jogurtu. Ak si ich ľudia tepelne pripravia pred cestou alebo nejakou túrou, môžu si ich uskladniť v termoske a vychutnať teplé. „Prví ochutnávači si najviac pochvaľujú najmä mrkvovo-cviklovú zmes a zmes z červenej kapusty a malín,“ dopĺňa biologička zo Zamaguria.

Fotka od Ana Segota z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mrazená zelenina #mrazený špenát #zelenina #ovocie #smoothie #mliečny nápoj #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------