Ázijská delikatesa podávaná inovatívnym spôsobom

O michelinskú hviezdu sa môže uchádzať každá reštaurácia

Michelinská hviezda sa udeľuje reštauráciám, ktoré ponúkajú neuveriteľne dokonalé jedlá. Do úvahy sa berie päť univerzálnych kritérií: kvalita surovín, harmónia chutí, majstrovstvo techník, osobnosť šéfkuchára vyjadrená jeho kuchyňou a rovnako dôležitá je konzistencia celého menu aj v priebehu času.

Zverejnené:

06. november 2023 (pondelok) - 10:01 od:  Agata Profi Kuchárka

Štýl reštaurácie ani servis nemá vplyv na udelenie michelinskej hviezdy
Michelinská hviezda sa udeľuje za jedlo na tanieri - za nič iné. Štýl reštaurácie a stupeň jej formálnosti alebo neformálnosti nemajú na udelenie hviezdy žiadny vplyv. Podobne ani spôsob obsluhy. Michelinské hviezdy sa udeľujú každoročne. Popri hľadaní nových hviezdičiek sa neustále prehodnocujú aj existujúce reštaurácie s už udelenými hviezdičkami.

Kto sú porotcovia michelinskej hviezdy?
Rozhodujú povestní anonymní michelinskí inšpektori - všetci zamestnanci na plný úväzok, ktorí sú bývalými profesionálmi v oblasti reštauratérstva a pohostinstva. Po návšteve a objednaní určitých jedál v reštaurácií diskutujú michelinskí inšpektori o svojich skúsenostiach ako tím, aby mohli prijať konečné rozhodnutie.

Michelinskí porotcovia chodievajú najradšej do preplnenej reštaurácie
Michelinskí porotcovia si dávajú pred udelením hviezdy v reštaurácii toľko jedál, koľko je potrebné, aby získali úplný obraz. Pri udeľovaní hviezdičiek Michelin je veľmi dôležitá konzistentnosť. Teda zákazníci musia dostať pri každej návšteve reštaurácie jedlo na rovnako vysokej úrovni prípravy. 

Michelinskí inšpektori navštevujú v priebehu sezóny reštaurácie kedykoľvek - na obed aj na večeru, cez víkend aj počas týždňa. Niekedy chodievajú hodnotiť vo dvojici, občas aj v skupine. Konečné rozhodnutia však stále robia spoločne v tíme. Najradšej chodia na návštevy reštaurácií práve v čase ich najvyššej obsadenosti. "Nič nemáme radšej, ako príchod do preplnenej reštaurácie. Výzvou pre každú reštauráciu je udržať si vysoký štandard nielen počas pokojného obeda, ale aj v čase neuveriteľne silných peakov", tvrdí michelinský inšpektor. Všetci inšpektori hodnotia podľa rovnakých štandardov a majú rovnaké referenčné body - michelinská hviezda musí znamenať to isté a mať rovnakú hodnotu bez ohľadu na to, v ktorej časti sveta sa nachádza.

Hviezdičky možno aj odobrať
Ak je reštaurácia v súčasnosti zaradená do sprievodcu MICHELIN, nemusí žiadať o hviezdu, pretože všetky reštaurácie v sprievodcovi sa pravidelne prehodnocujú. Každá reštaurácia môže požiadať michelinských inšpektorov, aby zvážili jej zaradenie do sprievodcu MICHELIN. Do úvahy sa berú aj odporúčania iných ľudí. Hviezdičky sa potom naopak môžu už udelenej reštaurácii aj odobrať – ak postupom času nespĺňa stanovené očakávania.

Ak šéfkuchár odíde, udelenie hviezdičky sa automaticky nezruší
Michelinské hviezdy sa udeľujú reštaurácii, nie šéfkuchárovi. Niekedy reštaurácia povýši zástupcu šéfkuchára, ktorý je rovnako talentovaný ako jeho predchodca, inokedy môže zamestnať talentovaného šéfkuchára z inej reštaurácie. Michelinskí inšpektori sa do reštaurácie jednoducho vrátia a reštauráciu nanovo ohodnotia.

Neexistujú stanovené kritériá, ktoré musí kuchyňa dodržiavať
Pri hodnotení neexistuje žiaden tajný, matematický vzorec – tím michelinských inšpektorov jednoducho hľadá naozaj skvelú kuchyňu. Niektoré michelinské hviezdy sú inovatívne, iné tradičné; niektoré reštaurácie ponúkajú set menu, iné à la carte; niektoré neformálne, iné formálne menu. Nikomu nechutí jedlo v reštaurácii ocenenej hviezdičkou rovnako, a tak to má byť.

Rozdiel medzi 1, 2 a 3 michelinskými hviezdami

Jedna hviezda MICHELIN sa udeľuje reštauráciám, ktoré používajú najkvalitnejšie suroviny, a v ktorých sa jedlá s výraznou chuťou pripravujú na trvalo vysokej úrovni. 

Dve hviezdičky MICHELIN sa udeľujú vtedy, keď sa v odborne pripravených jedlách prejavuje osobnosť a talent šéfkuchára; jeho jedlo je rafinované a inšpiratívne. 

Tri hviezdičky MICHELIN sú najvyšším ocenením, ktoré sa udeľuje za vynikajúce kuchárske umenie šéfkuchárov na vrchole ich profesie; ich kuchyňa je povýšená na umenie a niektoré z ich jedál sú predurčené stať sa klasikou.

Fotka od Jonathan Valencia z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#netradičné jedlo #tradičné jedlo #hlavné jedlo #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------