Grilovanie rôznych druhov mäsa - barbeque

Prečo by mali ženy grilovať

Grilovačka alebo barbeque - je veľmi obľúbený spôsob prípravy jedla, hlavne keď je vonku pekné počasie a chcete si užiť čas s rodinou, priateľmi či susedmi pri grile. Môžete grilovať mäso, ale aj zeleninu, pripraviť chutné mäsové či bezmäsité burgre alebo ugrilovať zeleninu či sladký dezert. Vedeli ste, že v Argentíne je táto "disciplína" výhradne mužskou záležitosťou? A čo ak vám teraz poviem, že nie "je", ale "bola"? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako to dopadne, keď sa za gril postaví žena :-)

Zverejnené:

30. júl 2023 (nedeľa) - 17:07 od:  marTinka

Zaujímavé je, že hoci je rok 2023, postavenie žien v spoločnosti stále nie je rovnaké ako postavenie mužov. Hoci už môžeme vykonávať presne rovnaké povolania ako muži, nie sme stále za ne adekvátne a rovnako ohodnotené. Našou prvoradou úlohou je aj po rokoch bojovania za naše práva byť dobrými a poslušnými manželkami, matkami, vychovávateľkami detí a v neposlednom rade kuchárkami. 

Práve preto je aj v súčasnosti veľmi zaujímavý prínos každej ženy, ktorá sa snaží zmeniť spoločnosť a to, ako nás vnímajú muži. Dnes vám prinášam článok o žene, ktorá sa dokázala postaviť za svoje vlastné práva v Argentíne, kde ju ku grilovaniu muži vôbec nechceli pustiť a zároveň dokázala zhromaždiť ďalšie ženy, aby jej v tomto nerovnom "boji" pomohli a samé sa naučili ako správne grilovať, možno lepšie ako samotní chlapi.

Takto to funguje na mnohých miestach a v rôznych spoločnostiach doteraz: Žena vstane skoro ráno, lebo vie, že musí prichystať všetko na grilovačku s rodinou, priateľmi či susedmi. Celý deň marinuje mäso, chystá zeleninu, šaláty a rôzne omáčky. No a potom chlap vstane od televízora, postaví sa pred gril, pri ktorom už má nachystané všetko čo bude potrebovať a mäso dokonale ugriluje. Samozrejme, na záver dňa je muž hrdina, veď predsa všetko bolo dokonalé a pripravil to "sám".

Aj práve preto je dôležitý príbeh Sandry Honczar. Hoci vedela, ako správne grilovať, miesto u "grilovačov" si musela doslova vydobyť. Prečo? A ako pomohla aj ďalším ženám, aby vedeli a mohli grilovať samé? Presne o tom je dnešná moja zaujímavosť.

Sandra Honczar je zakladateľkou a vedúcou Asadoras Argentinas, online komunity pre ženy, ktoré grilujú. Vyhrala aj niekoľko súťaží v grilovaní. Jasné, že nebola taká zručná odjakživa, ale predsa nikto učený z neba nespadol a jej sen grilovať a byť v tom dobrá, jej pomohol preniesť sa cez všetky prekážky. Sandra sa tiež snažila vniesť do grilovania svoj osobitý nádych ako žena v poli, kde dominujú muži.

Grilovanie bolo 100 % pre mužov, ale už to tak nie je. Teraz je to už aj ženská záležitosť. Máme veľmi odlišný štýl pred roštom. Meníme pravidlá a spôsob varenia.

Grilovanie v Argentíne
V Argentíne je bežné, že sa rodiny cez víkendy stretnú, aby si spoločne užili grilovanie, u nich "asado". Tradične sa griluje samozrejme mäso, klobásy, chorizo či steaky, ale v súčasnosti už aj veľa zeleniny, dokonca ovocie. Pre Argentínčanov je grilovanie (alebo barbeque) v podstate niečo ako rituál. Okrem prípravy jedla zahŕňa aj trávenie času s rodinou či priateľmi. 

Zvyk grilovať je úzko spätý s históriou hovädzieho mäsa v Argentíne. Španieli priviezli dobytok do Južnej Ameriky v roku 1 500 a na otvorených pláňach sa rýchlo rozšíril. V roku 1 800 zaznamenala nová nezávislá krajina Argentína vzostup drsných kovbojov. Žili z pôdy a chovali dobytok. Čiže Argentínčania sa odjakživa venovali chovu dobytka. Majú teda veľmi dobré a chutné mäso.

Pôvodne sa hovädzie mäso varilo na primitívnych griloch. Postupom času sa však umenie grilovania v Argentíne vyvinulo. 

Dnes je barbeque prakticky národnou zábavou. Zapálenie ohňa trvá asi dvadsaťpäť minút, a to je ideálny čas dať si víno a počúvať hudbu. Kúsky mäsa sa varia pätnásť minút z každej strany. Potom je mäso „na mieste“, alebo nie veľmi prepečené. To znamená, že kým sa začne jesť mäso, máte minimálne pol hodinu. Zatiaľ sa jedia syry, údeniny a iné predjedlá.

Povedzme si napríklad o jednom konkrétnom, obľúbenom práve pre hrdinku môjho príbehu - Sandru. Volá sa „chimichurri“. Jej rodina ho vždy vyrábala čerstvé. Chimichurri je tradičná argentínska omáčka. Klasické chimichurri sa pripravuje z cesnaku, petržlenovej vňate, papriky, čili papričky, soli, oleja a octu. Kým sa griluje, môžete zjesť trochu chimichurri s horúcim chlebom.

Ďalšou tradíciou je jesť celé zviera. Znamenalo to varenie bohatých rezov steaku, ako aj pestrejších častí kravy, ako sú držky alebo črevá.

No a keď ste pozvaní na takúto grilovačku, pomáhate aj pri príprave jedla. Niekto pripraví šaláty či predjedlá, ďalší prestrie stôl. Pôvodne ale za grilom hľadajte vždy muža.

Zasiahol osud
Aj v Sandrinej rodine to pôvodne bolo tak - vždy sa za gril postavil jej otec. Ženy pripravovali šaláty a prestierali stôl. Potom však jej otec utrpel vážne zranenie a kým sa zotavil, nemohol grilovať. Vtedy rodine prezradil, ako správne grilovať. Sandra si rýchlo osvojila otcove techniky grilovania. A keď sa jej otec zotavil, začala s ním súťažiť, kto je lepší v grilovaní. Naučil ju veľa zo svojich techník na prípravu mäsa. Doma mali dokonca dva grily, jeden patril jej, jeden jej otcovi a súťažili, kto griluje najlepšie.

Mužská bariéra
Sandru grilovanie veľmi bavilo, takže sa mu začala venovať intenzívnejšie. Tu však narazila na mužskú bariéru. Nikto jej nechcel poradiť ani zdieľať s ňou svoje tipy či recepty. To ju veľmi rozčúlilo a rozhodla sa tomu postaviť. Nechápala, prečo by ženy nemohli grilovať. No a okrem toho ju diskriminovali hlavne mäsiari. Jednoducho jej nechceli predať rovnako kvalitné kusy mäsa ako chlapom. Dokonca, keď si konkrétny druh mäsa vypýtala, doma zistila, že aj tak dostala úplne iný kus. Bolo to frustrujúce, no na druhej strane aj motivujúce. 

Keď sa Sandra prihlásila do súťaží, uvedomila si, aká je nevítaná v tradičnom svete grilovania.

Grilovači nechceli vidieť, ako zapaľuje oheň alebo solí mäso. Povedali jej, že sa má ísť prejsť alebo odfotiť, nechceli ju tam s nimi a znepríjemňovali jej to. Nikto z nich ju nechcel nič naučiť.

Posun k lepšiemu - vznik Asadoras Argentinas
Všimla si, že na Facebook občas ženy - grilovačky - pridávajú fotky. Ako grilovať, ale aj ako grilujú. Rozhodla sa, že  takéto fotky dokáže zverejňovať tiež.

V októbri 2014 Sandra založila vlastnú facebookovú skupinu pre argentínske ženy, ktoré už grilovali alebo sa to ešte len chceli naučiť, s názvom „Asadoras Argentinas“ (argentínske grilovačky). Je to skupina žien, ktoré chcú byť na rovnakej úrovni ako muži. Stúpenkyne Asadoras Argentinas majú od 19 do 75 rokov. Priemerný vek je 35 rokov. Je veľa takých, ktoré už majú vlastné rodiny, ale sú tam aj dievčatá, ktoré robia grilovačky pre svoje skupiny priateľov.

Asadoras Argentinas sa čoskoro rozbehli ako online komunita. Sandra si získavala čoraz viac priaznivcov alebo sledovateľov – žien, ktoré grilujú nielen v Argentíne, ale aj v iných krajinách ako Peru, Čile a Kolumbia.

Vďaka Asadoras Argentinas sme my ženy mohli vstúpiť na územie, kde na 100 % dominovali muži. Je to skupina na zdieľanie, vytváranie pracovných miest a predovšetkým na zábavu... pretože grilovanie je činnosť, ktorá nás teší.

Sandra prešla od zverejňovania fotiek k produkcii videí doma, často s pomocou mamy a sestry.

Dnes má Asadoras Argentinas asi 90-tisíc sledovateľov na Facebooku a takmer 30-tisíc na Instagrame. Sandra prispieva aj na YouTube a TikTok. Na internete naučila tisíce ľudí, ako pripraviť skvelú argentínsku grilovačku. Chce, aby sa ženy cítili posilnené. Cieľom je hlavne poradiť, ako si vybrať mäso, zapáliť oheň a užiť si doma barbeque s priateľmi. Vďaka tomu sa cítime silnejšie.

Ako zapáliť oheň?
Častou otázkou, ktorú Sandra dostávala, bolo, ako začať s uhlím – niečo nevyhnutné pre úspešné asado. Mnohé ženy jej však povedali, že majú problémy. Sandra zverejnila vtipné videá a rady, ako je fénovanie dreveného uhlia.

Pri grilovaní je prvou a najdôležitejšou vecou vedieť, ako zapáliť oheň. Existuje mnoho techník, ako to urobiť jednoducho a tak si užiť celý proces.

Sandra je hrdá na svoje techniky grilovania a svoj jedinečný, osobný štýl – napríklad prehodiť obrovský steak s dokonale upravenými nechtami. Zatiaľ čo väčšina Argentínčanov, ktorí grilujú, sú muži, Sandra je expert na grilovanie alebo asadora. Má desaťtisíce sledovateľov na sociálnych sieťach, kam pravidelne pridáva inštruktážne videá. Napríklad ako získať dokonalé uhlie alebo žeravé uhlíky.

"Chcem podporiť ďalšie ženy za grilom. Takže som nahrala niekoľko videí o tom, ako zapáliť oheň, pretože existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť. Všetky techniky na zapálenie ohňa sú platné: s malými kúskami dreva alebo novinami. Dá sa použiť aj starý chlieb, namočený v oleji. Dôležité je, aby to horelo, kým sa drevené uhlie nezmení na žeravé uhlíky. Potom mi niektoré dievčatá povedali, že sa im konečne podarilo zapáliť oheň a urobiť si prvú grilovačku. To je môj cieľ, pomôcť ženám cítiť sa pri príprave grilovačky sebavedomejšie."

Na sociálnych sieťach sa Sandra zameriava na zdieľanie nápadov a tipov. Jej mantrou je zdieľať, nie súťažiť.

Ako ženy zmenili tradičnú grilovačku na niečo viac?
Vo svojom projekte sa Sandra tiež snažila zmodernizovať asado novými receptúrami. Sandrina skupina jej dala ďalší impulz k inováciám.

Neustále inovujú alebo vyrábajú nové recepty, miešajú chute a farby, ktoré neskôr zdieľajú na Instagrame alebo Facebooku. Ženská grilovačka má veľmi odlišné vlastnosti, pretože sme zmyselné, kreatívne a veľmi čisté. My ženy prinášame do grilovania nové techniky.

Niektoré z týchto nových nápadov ju priviedli ku kreativite s príchuťami. Sandra napríklad experimentovala so spojením argentínskeho grilovania s inými kulinárskymi tradíciami.

"Snažím sa vytvárať rôzne druhy zmesí medzi vôňami, chuťami a farbami. Rada dávam jedlám niečo osobné, niečo moje. Používam korenie a pálivé omáčky, pretože milujem peruánsku a mexickú kultúru."

Ďalším spôsobom, ako Sandra posunula hranice asado, je grilovanie rôznych druhov jedál. Niekedy si vyberie kusy mäsa, ktoré sú lacnejšie, ako napríklad kuracie krídelká. Z vegetariánskych jedál rada griluje cviklu, Mozzarellu a vajíčka na tvrdo zabalené vo švajčiarskom mangolde. 

Alebo si ugriluje dezert, napríklad grilovanú broskyňu, ktorá je podľa jej slov úžasná. 

Chutné sú aj zeleninové plnené huby. Na to, aby ste urobili niečo špeciálne, nemusíte míňať veľa peňazí. Môžete si len vychutnať okamih, pustiť si hudbu a jesť s rodinou alebo priateľmi.

Kam ďalej?
Dnes sa zvyk barbeque stále vyvíja. A so svojou online komunitou a všetkým, čo sa naučila, má Sandra pohľad na nový cieľ. Nechce len búrať bariéry v Latinskej Amerike. Chce sa dostať do sveta.

"Jedným z mojich cieľov je organizovať podujatia v rôznych častiach sveta, s rôznymi kultúrami a miešaním chutí z iných krajín. Pre mňa tento projekt nemá hranice a viem, že spolu dokážeme veľké veci."

Fotka od Philipp T z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#grilovanie #americká kuchyňa #gastronomické zaujímavosti #moderné stravovanie

----------------------------------------------------------