Rôzne druhy tacos na tácke aj so šalátmi a dresingom

Taco a jeho rôzne chute v Mexiku

V Mexiku, z ktorého táto pochúťka pochádza, sa tacos predávajú na každom rohu. Môžete si ho vychutnať kedykoľvek cez deň, ako neskoré nočné občerstvenie, ak sa chystáte na párty, ale naservírujú vám ho aj v honosných reštauráciách. Ak vás zaujíma, prečo je taco pre Mexičanov také dôležité a aké rôzne druhy môžete pri návšteve Mexika ochutnať, rozhodne čítajte ďalej. Je to vskutku ikonické pouličné jedlo, ktoré doslova odzrkadľuje hlbšiu stránku mexickej kultúry.

Zverejnené:

24. apríl 2023 (pondelok) - 11:10 od:  marTinka

Jedlo je pre mnohých Mexičanov dôležitou súčasťou ich života. Deti s jeho prípravou pomáhajú rodičom či starým rodičom už od malička. Mexickí kuchári používajú tortilly na vyjadrenie svojej kultúry a identity. A, samozrejme, tortilly sú základnou zložkou mnohých jedál, vrátane... tacos. 

Ukázalo sa, že tacos a tortilly majú dlhú históriu. Pochádzajú z čias Olmékov, prvej veľkej civilizácie v Mexiku, ktorá vládla asi pred 3 000 rokmi. Neskôr, v roku 1 500, aztécky cisár Moctezuma tiež preslávil tortilly. Príbeh hovorí, že Moctezuma používal tortillu ako lyžicu. Súčasní Mexičania jedia tortillu na raňajky, na obed a na večeru. „Taquear“ je v Mexiku sloveso, ktoré pochádza z „toque un plato“ - vezmi si tanier - ale doslova to znamená „jesť s tortillou“. 

„S tacom môžete ochutnať veľa z každodenného života rodín. Ak chcete vedieť ako človek žije, len sa ho musíte opýtať, aký typ taco každý deň je“, hovoria rodení Mexičania z najväčšieho mesta Severnej Ameriky: Mexico City s bohatou históriou, kultúrou, umením a jedlom. 

Predchodca tacos - sope
Sope - niečo ako tučná tortilla - je takpovediac predchodca taca, aké poznáme dnes. Cesto sa pripravovalo kedysi ručne. Aj dodnes ju v mnohých domácnostiach pripravujú práve takto, rukami a nie strojom - lisom na tortillu. Má tvar dokonalého kruhu. Deti dokonca dostávajú vlastné hračkárske lisy na tortilly, aby sa ich naučili pripravovať ako skutoční šéfkuchári.

Mixiote tacos:
Lokalita - Portales
Naša prvá taco zastávka je v južnej časti Mexico City, v štvrti Portales. Je to asi 25 minút jazdy metrom od historického centra mesta. Portales je veľmi veľká štvrť s viac ako 40 000 obyvateľmi. Ako aj ďalšie susedstvá v Mexico City, najprv bola časťou dediny, ale teraz je časťou hlavného mesta. Veľa Španielov prišlo do Mexika, aby ušli diktatúre Franca a našli svoje domovy práve tu v Portales. Portales je pokojnejšia a menej turistická ako iné časti mesta. Miestni tu však nájdu množstvo aktivít, od behania cez park Parque de los Venados až po sledovanie umeleckých filmov v Cineteca Nacional. 

Taco reštaurácia - La Mixiotería
V srdci štvrte je trh Portales. Je veľmi tradičný a je to jeden z piatich najstarších trhov v meste. Keď vyjdete z metra, prídete na ulicu s trhom. Na tejto ulici sa predáva ovocie a sú tu obchody s oblečením. Keď tadiaľ kráčate, cítite vôňu kávy, pretože je to tradičné miesto, kde sa predáva. Je tu veľmi veľa miest, kde sa dá jesť vo vnútri, ale aj vonku na trhu. Je tu aj stánok s tacos alebo "puesto" na chodníku pred trhom. Tu nájdeme perfektné taco na začiatok dňa. Toto miesto sa nazýva La Mixiotería a je to rodinná reštaurácia, ktorá pôsobí v Portales už viac ako 40 rokov. Všetko, čo potrebujete, je veľké množstvo mixov. 

Vo veľkom hrnci nájdeme skrytý poklad Mexico City: mixiote tacos. Nie sú ani zďaleka také slávne ako iné, napríklad tacos al pastor, pečené bravčové tacos, ktoré vidíte po celom Mexiku. Mixiote tacos majú však bohatú históriu. Tieto tacos majú veľmi dôležitý a špeciálny príbeh. V skutočnosti, "el mixiote" je jeden z najstarších mexických receptov. Tento recept je z mezoamerického obdobia a pochádza zo štátu Hidalgo. Je to zóna agáve a jahniat. Takže aj "taco de mixiote" používa prísady z tohto mexického štátu. Jahňa sa varí v salse, pokrýva listom agáve a dá do rúry. Ľudia niekedy používajú rúru v zemi, ako sa to robilo v minulosti (čo znamená, že vykopú jamu, v ktorej založia oheň, dajú do nej jedlo, zahrabú ho a vyhrabú, až keď je hotové), ale v súčasnosti sa tiež používa parný hrniec.

Príprava tacos - mixiote
V La Mixiotería si salsy a oblohy zákazníci vyberajú sami. Niektoré salsy sú pikantné, zatiaľ čo iné sú údené, slané, alebo dokonca sladké. Všetky tieto omáčky sú určené na zlepšenie chuti taco plnky. Môžete jesť svoje taco s uhorkou a červenou omáčkou (salsou), ktorá môže byť pikantná alebo nie. Tiež existuje zelená salsa s paradajkou, koriandrom a cibuľou. Alebo si môžete pridať do taca cibule s octom alebo citrónom s trochou pikantného chilli. Keď sú tacos de mixiote hotové, okamžite ucítite pikantnú zmes vôní. Keď otvoríte taco, cítite zmes rôznych aróm. Spoznávate ocot, oregano a mäso. Vôňa jahňaciny je silná, ale veľmi dobrá. Za pár pesos dostanete tri tacos, ktoré sú naozaj obrovské. Tortilla je síce malá, ale má vo vnútri veľa ingrediencií a niekedy sa nedá ani zavrieť, pretože plnka je príliš veľká.

Tieto tacos sú také obľúbené, že sa často rýchlo minú. Preto odporúčame ísť čo najskôr. Trhy zatvárajú skoro poobede, takže je lepšie ísť ráno, lebo je tam vtedy menej ľudí. S takýmito raňajkami nebudete hladný celý deň a môžete miesto rozmýšľania, kde budete jesť, objavovať krásy mesta.

Nočné tacos:
Lokalita - Colonia Roma
Ďalej sa pozrieme do Colonia Roma, juhozápadne od centra mesta. Je to módna štvrť plná barov a klubov. Najlepšie je ísť po zotmení, aby ste si toto neskoré nočné taco alebo "taco nocturno" užili naplno. Nie je to pravidlo, ale tradícia v Mexiku je, že tacos majú viac tuku, keď sa jedia v noci. Piatky a soboty zatvárajú taco reštaurácie o piatej ráno. Celú noc vidíte rad áut, ktoré tu parkujú, aby sa mohli ísť najesť. V La Roma nájdete skupiny ľudí oblečených na večer a počujete hudbu, ktorá sa valí z klubov a áut na ulici. Cítite vôňu tacos, ktorá prichádza z celého bloku. Tieto neskoré nočné tacos majú extra tuk alebo "grasa", no práve preto sú také chutné. 

Taco reštaurácia - Los Parados
Táto taco reštaurácia alebo "taquería" sa volá “Los Parados”, lebo na začiatku to bola veľmi malá reštaurácia a nemala miesto na stoly alebo stoličky. Takže ľudia museli jesť pri pulte, po stojačky (zo španielskeho parada - zastávka). Los Parados má však už teraz aj niekoľko miest na sedenie. Ľudia sem prichádzajú na rýchly obed, olovrant alebo neskoré večerné jedlo. Niektoré reťazce, vrátane tohto, pochádzajú zo 60. rokov minulého storočia. Všetko taco sa pripravuje na uhlí. Keď prechádzate blízko taqueríe, cítite vôňu mäsa zmiešanú s uhlím a začínate pociťovať hlad. 

Taqueros - predavači tacos
Predavači taca  sú pripravení na prípravu jedla. Ľahko a rýchlo ich spoznáte, pretože na hlave nosia špeciálne biele čiapky. A predavači taca alebo "taqueros" negrilujú len mäso na uhlí: vyrábajú aj tacos de nopal z placky opunciového kaktusu na uhlí, ktoré je pokryté roztopeným syrom. Los Parados však ponúka všetko od "tacos al pastor" až po "tacos suadero". Najpopulárnejšie tacos sú s chorizom a rebierkami. Pre svoje taco si môžete sami vybrať či bude v kukuričnej alebo pšeničnej tortille.

Taco slang
Táto zastávka nám tiež dáva šancu naučiť sa trochu taco slangu. Môžete požiadať o "taco con todo" (doslova - taco so všetkým), ak ho chcete dozdobiť cibuľou, koriandrom a limetkou, alebo "con copia" (doslova - s kópiou), ak chcete mať v taco dve tortilly. Keď si pýtate "con gordito", dajú vám časť s najväčším množstvom tuku. Takže budete jesť taco s extra tukom. Možno to tak neznie, ale je skutočne lahodné a vhodné na "párty noc". Návštevníci Mexico City, často uvidia jednu frázu na jedálnom lístku znova a znova, a to "taco campechano" (doslova - výdatné), čo je taco s rôznymi druhmi mäsa zmiešanými dohromady. Tradičné taco campechano je taco de suadero s chorizom. Ale v skutočnosti taco campechano môže byť ktorékoľvek taco s dvomi rozdielnymi typmi mäsa. Napríklad, ak urobíte taco s kuraťom a chorizom, tiež je to taco campechano.

Taco s podpisom:
Lokalita - Colonia del Valle
Aby sme sa dostali na poslednú zastávku, nastúpime na Metrobús. Je to jeden z najrýchlejších spôsobov, ako sa premiestňovať po Mexico City, pretože má vlastný vyhradený jazdný pruh, ktorý autá nemôžu používať. Nastúpime na linku číslo jedna. Dnes vystupujeme v susedstve Colonia del Valle. La Colonia del Valle je vedľa la Avenida Insurgentes, čo je najdlhšia ulica mesta. Veľa ľudí ide pracovať do Colonia del Valle. Nie je to turistická zóna, pretože tu nie je veľmi čo navštíviť. Žiadne obchody či trhy, len domy a budovy.

Taco reštaurácia - Tizne Tacomotora
Taco reštaurácia už na prvý pohľad vyzerá ako zaujímavé miesto a upúta vás. Keď vojdete, zistíte, že tu predávajú taco de autor (doslova taco s podpisom). Taco de autor nie je priemerné taco. Experimentuje s netradičnými ingredienciami a jedinečnými kombináciami. Je to iný druh zážitku z taco, ktorý si často vychutnáte v reštaurácii s trendovou výzdobou, ako je táto. Celá výzdoba je moderná, a zároveň nie je. Stoličky sú z kovu, je tam veľa malých svetielok a fotografií mesta. Vyzerá to podobne ako anglický pub, ale v skutočnosti, je to taquería. Volá sa „Tizne Tacomotora“. 

Názov odkazuje na typický štýl varenia. Tizne sú čierne sadze, ktoré sa vám pri varení na drevenom uhlí dostanú na ruky a oblečenie. V minulosti ľudia varili v hrnci nad drevom alebo na drevenom uhlí. V súčasnosti je varenie spoločenská akcia. Takže, hrnce sa plnia dymom, ktorý vychádza z dreva a uhlia. Tento dym sa volá "tizne" a je veľmi čierny, takže zašpiní oblečenie a ruky kuchárom, ale aj zákazníkom či prizerajúcim sa. Väčšina jedál sa tu varí na uhlí. Jedálny lístok je spojením rôznych medzinárodných vplyvov vrátane chutí z Číny, Japonska a Libanonu – to všetko zastrčené do tortilly.

Príprava tacos de autor
Najlepšie je asi taco s japonskou zmesou a miso salsou. Je trochu slané, ale kombinácia ingrediencií je neuveriteľná. Ďalším obľúbencom je vegetariánske taco v modrej kukuričnej tortille. Náplň je vyrobená z baklažánu, ktorý bol marinovaný v niečom trochu sladkom, pomarančovom džúse alebo mede. Je to modrá kukuričná tortilla a to nie je také bežné. Baklažán sa dá na uhlie a zmieša so žltou paprikou a mätou piepornou. V skutočnosti sa vám zdá, ako keby ste jedli mäso.

Záver
Je úžasné vidieť, ako sa historické jedlo, ako je taco, transformuje a nadobúda nové formy a chute. Taco sa neustále vyvíja, rovnako ako Mexico City. Mnohí šéfkuchári chcú chrániť mexické korene, aby sa na ne nikdy nezabudlo. Iných zase ale tiež baví cestovať a spoznávať ďalšie kultúry, s inými chuťami. Tieto dve veci dodávajú aj tacos rozdielne svetonázory. Šéfkuchári - cestovatelia tak myslia na rôzne kombinácie ingrediencií a vytvárajú úžasné recepty. A to je na Mexico City skvelé – je tu taco pre každú príležitosť alebo náladu. Príprava jedla je však určite závislá aj od emócií. Niektoré z najlepších receptov sa zrodili práve vtedy, keď boli kuchári veľmi šťastní alebo smutní. Prostredníctvom spoznávania jedla a cestovania sa všetci môžeme veľa naučiť o rôznych kultúrach a životoch. Možnosti sú nekonečné, preto spolu objavujme, spoznávajme a hlavne vychutnávajme skvelé jedlo a gastro zážitky :-)
 
Fotka od Tim Toomey z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mexiko #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------