Pár kúskov tortilly s paradajkami a zeleným kučeravým šalátom

Tortilla

Tortilla - tenká malá placka upečená z pšeničnej alebo kukuričnej múky. Slovo „tortilla“ pochádza zo španielskeho torta – okrúhly chlieb, zdrobnenina tortilla znamená „malý koláč“.

História
Tenké kukuričné ​​placky pečené na otvorenom ohni používali Indiáni v predkolumbovskej Amerike a španielski kolonialisti dali tomuto produktu moderný názov. Neskôr začali vyrábať placky z pšeničnej múky a v 19. storočí bol proces výroby tortíl už mechanizovaný. Hlavnými konzumentmi tortilly sú krajiny Latinskej Ameriky a USA, no v poslednej dobe je už známa po celom svete.

Zloženie
Tortilla obsahuje vitamíny skupiny B, sodík, železo. Produkt je zdrojom energie pre telo, pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu, normalizuje metabolizmus vody, je užitočný pre svaly a nervový systém. Vláknina prítomná v tortille pomáha zlepšiť činnosť tráviaceho traktu, prečisťuje organizmus. Tortilly z kukuričnej múky neobsahujú lepok a sú hypoalergénne. Mierna konzumácia postave neškodí. Ľudia s nadváhou a diabetici by si mali vyberať tortillové jedlá s menej kalorickou a sladkou náplňou. Jedna tortilla má približne 60 kalórií.

Ako chutí tortilla?
Chuť bude závisieť od múky, z ktorej je tortilla vyrobená. Kukuričná tortilla je viac nasýtená a svetlá. Pšeničná má chuť pripomínajúcu nekvasený chlieb.

Využitie v kuchyni
Tortilla sa používa ako základ mnohých tradičných latinskoamerických jedál. Vytvára sa z nej placka, balia sa do nej rôzne plnky: zeleninové, mäsové, syrové, sladké. Do polievky sa vkladajú sušené kúsky tortilly, aby bola hustejšia. Tacos, burritos, tosadas, quesadillas a ďalšie tradičné mexické jedlá sa pripravujú z tenkých placiek. Tortillu môžete jesť ako prílohu k jedlu, ale aj samostatne.

Tortilla sa používa namiesto chleba alebo príboru: zvinie sa do tuby a naberie sa s ňou omáčka, príloha alebo mäso. Slúži ako základ na prípravu chlebíčkov, jednohubiek či koláčov.

Tortilla je základom pre chilaquiles, „jedlo chudobných“. Roztrhá sa na kúsky, pridá sa syr, korenie, kúsky kuracieho alebo hovädzieho mäsa, vajcia a vyprážajú sa.

Tortilly sa tiež pripravujú tak, že sa naplnia natvrdo uvarenými vajcami alebo kúskami bravčového mäsa a zalejú omáčkou s tekvicovými semienkami, paradajkovým pretlakom a tekvicovým olejom.

V Mexiku sa raňajkujú miešané vajcia na tortille ochutené červenou paprikou a cibuľou. Niečo ako naša praženica podávaná namiesto s pečivom na tejto placke.

Tip: Pre inšpiráciu, ako tortillu používajú Mexičania pri výrobe taca, si prečítajte našu zaujímavosť - Taco a jeho rôzne chute v Mexiku.

Ako a koľko ich skladovať
Tortillu skladujeme na suchom mieste do 6 mesiacov od dátumu výroby. Vyhýbame sa náhlym zmenám teploty. Po otvorení balenia je potrebné výrobok vložiť do chladničky a použiť do 4 dní.

Zaujímavé fakty
Latinskoamerickú tortillu si netreba zamieňať s tradičným španielskym jedlom rovnakého mena, ktorým je vaječná omeleta so zemiakmi a cibuľou.

Pre Mexičanov je tortilla "každodenný chlieb". Ročne skonzumujú približne 90 kilogramov tortilly.

V starovekom Tenochtitláne sa počet kusov tortilly, ktoré môžete zjesť, líšil podľa veku. Deti do troch rokov jedli len polovicu tortilly, deti od štyroch do piatich rokov jedli celú tortillu a od 13 rokov mohli zjesť dve tortilly.

Počas misie NASA STS-61-B raketoplánu Atlantis, na ktorej sa zúčastnil astronaut Rodolfo Neri Vela, požiadal tento mexický astronaut o to, aby si do vesmíru mohol vziať tortilly. Odvtedy je toto jedlo súčasťou stravy astronautov.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor