Klasy kukurice spolu so zrniečkami

Výroba nábytku z kukurice

Vedeli ste, že kukurica má okrem svojho využitia ako poľnohospodárskej plodiny aj jednu krásnu zaujímavosť? Z jej šupiek, ktoré sa zvyčajne vyhadzujú, sa dá vyrábať nábytok. Presvedčí vás o tom mexický dizajnér Fernando Laposse. Jeho nápad zužitkovať kukuričné šupky dokonca pomohol zachrániť pestovanie geneticky nemodifikovaných variantov tejto ušľachtilej plodiny.

Zverejnené:

08. máj 2023 (pondelok) - 10:49 od:  marTinka

Kukurica ako plodina číslo jedna v Mexiku
Najdôležitejšia plodina Mexika je jednoznačne kukurica. Používa sa na prípravu mnohých mexických jedál, je neoddeliteľnou súčasťou tacos. V pouličných stánkoch sa podávajú aj tamales, memelas a tlayudas.

Mnohé z týchto jedál sú variáciami kukuričnej tortilly s prílohami. Napríklad tamales sú v Oaxace veľmi rozšírené: vyrábajú sa z mäkkého kukuričného cesta, ktoré sa obalí plnkou, napríklad kuracím alebo hovädzím mäsom - niečo ako veľká knedľa. Potom sa zabalí do kukuričnej šupky a uvarí v pare.

Rodiskom kukurice bolo pravdepodobne južné Mexiko, kde ju pred 9 000 rokmi prvýkrát domestikovali pôvodní obyvatelia.

Táto rastlina má rôzne veľkosti a farby. Je to preto, že pôvodní obyvatelia Mexika si vyberali a pestovali druh kukurice podľa nadmorskej výšky, druhu pôdy a množstva zrážok. Skrátka taký, akému sa v danej oblasti najviac darilo.

Listy kukurice majú rovnakú farbu ako samotné zrnká kukurice. Sú zaujímavé tým, že sú veľké, tvrdé a chránia zrno.

Kukuričné šupky sú odolné a pripomínajú niektoré druhy tropického dreva, ktoré sa používajú v nábytkovom dizajne, ako napríklad palisandrové tropické dreviny a tulipánové drevo, ktoré sú veľmi tvrdé a ich rast trvá roky.

Ako GMO kukurica zničila všetky pôvodné druhy
V 90. rokoch 20. storočia otvorila Severoamerická dohoda o voľnom obchode (NAFTA) mexický trh záplave lacno vyrobenej geneticky modifikovanej kukurice. Zničila cenu a rozmanitosť pôvodnej kukurice, čo vážne ovplyvnilo živobytie malých poľnohospodárov.

Ľudia sa už nemohli živiť kukuricou, čo zničilo celé dediny. Od podpísania dohody NAFTA viac ako dva milióny poľnohospodárov opustilo svoje komunity, aby si hľadali prácu v mestách.

GMO kmene kukurice rástli rýchlejšie a produkovali väčšie množstvá, takže mexická vláda vytvorila program na stimulovanie pestovateľov kukurice, aby zmenili svoje plodiny. Bezplatne rozdávali geneticky modifikované osivá kukurice, pesticídy a hnojivá.

Lacnej geneticky modifikovanej kukurice bolo toľko, že malí poľnohospodári nemohli svojimi plodinami kukurice konkurovať. Preto začali pestovať aj GMO kukuricu a rôzne odrody pôvodnej farebnej kukurice začali miznúť.

Mnohé oblasti boli vyrúbané na pestovanie geneticky modifikovanej kukurice.

Keď ceny geneticky modifikovanej kukurice klesli, pozemky ostali opustené. Všetky odrody pôvodnej farebnej kukurice zmizli.

Erózia a suchá pôda boli bežné. Bez kaktusov, ktoré v tejto oblasti pôvodne rástli, alebo kukuričných polí, ktoré držali pôdu pohromade, voda začala odplavovať pôdu a studne vyschli.

Už sa tam nedalo nič pestovať. Väčšina mladých ľudí, dvadsiatnici a tridsiatnici, emigrovali za prácou.

Ženy v meste ostali, aby sa starali o deti, zatiaľ čo muži cestovali do severného Mexika alebo Spojených štátov, aby si našli prácu.

Trh v Oaxace, jedno z najtradičnejších miest v Mexiku, je plný farebných stánkov, ktoré sú zásobené čerstvou zeleninou. Nájdete tu aj hotové jedlá, ako napríklad slávne oaxacké mole, omáčku, na ktorú je potrebných viac ako sto ingrediencií.

Existuje tu dlhá tradícia pestovania kukurice a jej predaja na trhoch. Farebné domáce kukuričné šupky tu už ale nájdete len vo veľmi malom množstve. Väčšinou tu už majú len žltú kukuricu, tú, ktorá ohrozuje pôvodné odrody. Ide naozaj o vážnu vec.

Zrodil sa nápad na záchranu pôvodných druhov kukurice
Fernando Laposse je mexický dizajnér nábytku so zvláštnou posadnutosťou, a tou je kukurica. Je to posadnutosť, ktorá sa začala v jeho detstve a viedla ho k vytvoreniu projektu, ktorý nielen pomohol zachrániť rozmanitosť pôvodnej kukurice v Mexiku, ale aj oživiť malé poľnohospodárske mestečko, ktoré malo zaniknúť.

Odpoveď je v najmenej hodnotnej časti samotnej kukurice, v tom, čo väčšina ľudí vyhadzuje: v jej šupkách.

Otec Fernanda Laposseho je francúzsky pekár. Jeho matka je mexická umelkyňa. Vždy sa pohyboval medzi jedlom a umením, medzi Mexikom a Európou. V roku 2015 sa v Londýne zúčastnil na umeleckom pobyte v Mexiku zameranom na prepojenie jedla a umenia. Naučil sa tam ako využiť zvyšky jedla vo svojich dizajnérskych návrhoch.

Bol to čas, keď umelci, poľnohospodári, domorodé skupiny, vedci a akademici vyšli do ulíc, aby chránili budúcnosť geneticky nemodifikovanej kukurice.

Fernando začal experimentovať s pôvodnou kukuricou a uvedomil si, že ak majú kukuričné zrná iné farby, budú mať iné farby aj šupky.

Fernando chcel z kukuričných šupiek vyrobiť dýhu. Prilepil ich teda na hrubý papierový podklad a vystrihol z nich geometrické tvary. Vytvoril dizajn, ktorý by sa hodil na drevené stolové dosky, misy alebo by sa dal použiť aj ako tapeta. Nemal však dostatok materiálu, vybral sa teda na tradičný oaxacký trh, kde zistil, že GMO kukurica už natoľko ohrozila pestovanie pôvodných druhov, že už ich dokázal zohnať len pár kusov.

Rozhodol sa teda konať.

Cesta za obnovou pestovania farebnej ne-GMO kukurice
A vtedy mu to došlo - vydal sa do malej poľnohospodárskej komunity, ktorú navštevoval ako dieťa. Jednou z jeho najsilnejších spomienok na toto miesto boli dúhové farby tamojšej kukurice.

Tonahuixtla je malé mestečko vzdialené asi 5 hodín jazdy autom juhovýchodne od Mexico City, vysoko v horách. Je vidiecke, poľnohospodárske a žije v ňom len niekoľko tisíc obyvateľov.

Ako prvé dal návrh miestnej komunite v Tonahuixtle, že ak obyvatelia mesta zasadia rôzne odrody pôvodnej kukurice, Fernando bude kupovať farebné šupky pre svoje návrhy nábytku.

„Porozprával som sa so zvyšnými dedinčanmi, hlavne so ženami a staršími mužmi, a predstavil som im môj nápad. Dal by som im semená domorodých rastlín a oni by ich mohli zasadiť. Vysvetlil som im, že komunita by zasiala a pestovala kukuricu a na konci sezóny by si so zrnom mohli robiť, čo by chceli. Jedinou podmienkou bolo, že som chcel listy.“

Komunita súhlasila a projekt sa dal do pohybu. Plantáž napredovala a Fernando s niekoľkými farebnými kukuričnými šupkami vyrábal jedinečný limitovaný nábytok. Zdalo sa, že všetko ide dobre, ale keď prišiel čas zberu, kukuričných šupiek nebolo toľko, ako Fernando dúfal.

Komunita sa jeho projektu dostatočne nevenovala. Ľudia v Tonahuixtla uprednostňovali pestovanie väčšieho množstva geneticky modifikovanej kukurice, pretože sa domnievali, že je to pre ich hospodárstvo bezpečnejšie.

Ukázalo sa, že poľnohospodári vysadili len jeden alebo dva riadky pôvodnej kukurice. Poľnohospodári poznali pôdu a semená. Vedeli, že zasiať novú úrodu nie je také jednoduché. Aj rôzne odrody kukurice sú vhodnejšie pre rozdielne regióny. Riziko bolo pre nich priveľké, báli sa, že ak sa pôvodné odrody neuchytia, nebudú mať čo jesť.

Pre Fernanda riziko nebolo také vysoké. Ak by na konci zberu nebolo toľko kukuričných šupiek, mohol to skúsiť znova.

Na ďalšiu sezónu sadenia teda Fernando zmenil taktiku. Kukuricu sa rozhodol pestovať sám po porade s odborníkmi, ktorí mu povedali, kde a aké druhy môže zasadiť. Keď kukurica začala rásť, ľudia v dedine začali viac veriť jeho projektu. 

Aby mohol pokračovať v práci, potreboval čoraz viac farebných listov rodnej kukurice. Keď komunita videla, čo robí, začala vysádzať viac pôvodných odrôd kukurice a menej geneticky modifikovanej kukurice.

Od chvíle, keď Fernando prvýkrát uvažoval o práci s kukuričnými šupkami, uplynulo len niekoľko rokov - a teraz sa jeho vízia stala skutočnosťou. V Tonahuixtle majú už šesť odrôd kukurice. Ľudia sa tu vracajú späť do života.

Fernando sa rozhodol nazvať svoj projekt "Totomoxtle" (v mexickom domorodom jazyku nahuatl sa tak nazývajú kukuričné šupky). Stal sa príkladom inovatívneho spôsobu ochrany biodiverzity.

Nábytok z kukuričných šupiek
Fernandov prvý návrh bol malý drevený konferenčný stolík. Mal veľkú kruhovú plochu pokrytú mozaikou tvarov vyrezaných z farebných kukuričných šupiek. Boli ružové, tmavofialové, červené a biele. 

Svoje návrhy posielal do galérií v Európe. So svojím projektom sa zapojil aj do súťaže návrhárov - a vyhral! Médiá mu začali venovať pozornosť a rovnako aj potenciálni kupujúci. 

Fernandov nábytok sa stával populárnym. Vyrábal misy a vázy s farebnými geometrickými tvarmi vykladanými na povrchu hladkou glazúrou aj dekoratívne vejáre a tapety s honosnými ružovými a fialovými tvarmi.

Fernandove návrhy sú teraz vystavené v múzeách od New Yorku po Nemecko vrátane prestížneho Múzea Viktórie a Alberta v Londýne. 

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#kukurica #zvyšky

----------------------------------------------------------