Na bielom tanieri sú naservírované pupáčiky, pupaľky

Bryndzové opekance - bobaľky

Vedeli ste, že opekance sa volajú aj obzerance, bobáky, bobaľky, bobáčiky, pupáky, pupáčiky, pupáčky? Ja som zo stredného Slovenska a u nás to boli vždy iba opekance. Tradičné opekance si vždy pripravujeme s bryndzou, na východe sú to často bobáľky s makom, tvarohom, či orechmi. Ja ich na Vianoce pripravujem podľa receptu od rodičov. Otec mal rád bryndzové s masťou, ale mama iba s maslom. Tento recept je teda kompromisom bryndzových s maslom. Za výsledok ručím =)

Budeme potrebovať:

 500 gramov  múka hladká
 20 gramov  droždie
 2 polievkové lyžice  cukor trstinový
 2.5 decilitre  mlieko plnotučné
 1 štipka  soľ
 250 gramov  bryndza
 100 gramov  maslo

Zverejnené:

07. november 2023 (utorok) - 09:23 od:  michal

Počet porcií: 21

Doba prípravy: 300 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Pokiaľ máme opekance zakúpené z obchodu, prejdime priamo na podávanie. Ak si však opekance chcete pripraviť vo vlastnej rúre, určite neoľutujete.

Cesto
Pripravíme si kvások a to tak, že do vlažného mlieka nadrobíme droždie a pridáme cukor. Celé to riadne premiešame a necháme na 5-10 minút na teplom mieste. Týmto naštartujeme kysnutie. Do misky vložíme múku, soľ a pripravený kvások. Vypracujeme cesto. Cesto by sa nám nemalo lepiť, ak je to potrebné, radšej pridajme ešte trochu múky. Cesto vložíme na teplé miesto a necháme ho nakysnúť. Tento proces trvá približne 1 hodinu.

Tip: Ak chceme aby boli opekance o trochu jemnejšie, môžeme pridať aj 100 gramov rozpusteného masla a jeden žĺtok.

Pečenie opekancov
Vykysnuté cesto na pomúčenom lopári znovu premiesime. Rozdelíme ho na šúľky hrubé približne 2 cm. Tie následne krájame na asi 2 cm kúsky. Kocky (opekance) ukladáme reznou plochou dolu na plech. Odporúčam použiť papier na pečenie. Medzi opekancami necháme približne 2 cm medzery. Opekance nám počas pečenia ešte narastú. Plech vložíme do predhriatej rúry na 210 °C. Pečieme približne 15 minút.

Tip: Pozrite si môj detailný postup prípravy domácich opekancov. Recept pochádza tiež od mojich rodičov a je rokmi overený.

Podávanie
Takto domácky pečené opekance nám stačí vložiť do vriacej vody na 2 minúty. Pokiaľ už nie sú čerstvé, alebo sme ich kúpili v obchode, potrvá to dlhšie. Opekance scedíme a vložíme do nádoby. Pridáme bryndzu a hneď ich premiešame. Na záver prilejeme 100 gramov rozpusteného masla a ešte raz premiešame.

Prajem dobrú chuť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#opekance #bryndza #vianočné pečenie #slovenské jedlá #vianočné recepty

---------------------------------------------------------