doma pečené žemle na prípravu chutných domácich hamburgerov
Ingrediencie
150 ml
mlieko
100 ml
voda
40 g
maslo
1 PL
droždie sušené
1 PL
soľ
2 PL
med
500 g
múka hladká
3 ks
vajcia
Kategória
Počet porcií
12
Náročnosť
Doba prípravy
100 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Do pekárničky vlejeme teplé mlieko a vodu, pridáme droždie, vajíčka, med, múku a soľ. Keď sa cesto začne miesiť, prilejeme rozpustené maslo. Cesto necháme spracovať, a potom cca 30 minút vykysnúť. Ak by cesto príliš lepilo, prisypeme pri miesení trochu viac múky.

Vykysnuté cesto položíme na podložku posypanú trochou múky. Rozdelíme ho najskôr na polovicu, potom znovu na polovicu a každý kus zase na 3 časti. Získame tak 12 kúskov cesta.

Z cesta si vygúľame žemličky a dlaňou ich pritlačíme. Placky preložíme na plech s papierom alebo podložkou na pečenie. Zakryjeme ich čistou utierkou a necháme ešte 15 minút podkysnúť.

Rúru predhrejeme na 180 stupňov a žemle pečieme na dvoch plechoch po 6 kusov.  Ešte pred pečením žemle postriekame vodou z rozprašovača a vložíme ich piecť na 10 minút.

Po 10 minútach vytiahneme plech z rúry, žemle potrieme rozšľahaným vajíčkom a okamžite posypeme sezamovými semienkami. Takto robíme žemle jednu po druhej, pretože vajíčko rýchlo zasychá.

Posypané žemle vložíme nazad do rúry a dopekáme ešte cca 15 minút. Keď chytia peknú farbu, plech vytiahneme z rúry a žemle necháme vychladnúť.

Potom už len žemle naplniť prílohami podľa chuti a môžeme si vychutnávať skutočne domáci hamburger.

Gastro tips