Čerstvý domáci chlieb v liatinovom pekáči na drevenom stole v kuchyni. V pozadí sú koreniny.

Domáci chlieb pečený v rúre

Dnes si spolu upečieme domáci, voňavý a zdravý chlieb. Pandémia sa síce končí a ošiaľ s nakupovaním ton múky do jednej domácnosti už dávno pominul, no pripraviť si niečo doma je vždy istým spôsobom dobrodružstvo, za ktoré sme chutne odmenený. Poďme teda prichystať všetko potrebné a dajme sa do pečenia tohto nadýchaného a vláčneho chlebíka s chrumkavou kôrkou.

Budeme potrebovať:

 600 gramov  múka hladká
 20 gramov  droždie
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  rasca

Zverejnené:

05. marec 2022 (sobota) - 19:04 od:  Matúš

Počet porcií: 12

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Kategória:

  Pečivo

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Cesto je najvhodnejšie pripraviť večer, aby cez noc nakyslo a ráno bolo pripravené na pečenie. 

Postup na prípravu cesta je veľmi jednoduchý. Do vhodného hrnca, misky či inej nádoby, do ktorej väčšinou nechávame kysnúť cesto, si ho pripravíme aj dnes. 

Nasypeme 600 gramov hladkej múky, dolejeme cca 350 ml vody, primiešame soľ a rascu. Samozrejme, že ak chceme dosiahnuť kvasenie cesta, nezabudneme prihodiť droždie. 

Osobne cukor nepridávam, no mnohý pekári túto prísadu využívajú, takže s mierou (aby sme neupiekli miesto chleba bábovku), môžete pridať trochu práškového cukru aj vy. 

Krátko zmes premiešame a zakryjeme, napríklad utierkou. Cesto necháme v takomto stave pol dňa, teda minimálne dvanásť hodín. 

Po uplynutí časovej lehoty, pripravíme nádobu, v ktorej chlebík upečieme. Vhodný môže byť liatinový pekáč alebo forma na pečenie. A na pol hodinu ju zakrytú dáme nahriať do rúry pri teplote približne 230 stupňov Celzia. 

Cesto z misky  za ten čas trochu pomúčime a necháme ešte chvíľu vykysnúť. Napríklad na doske zakryté opäť utierkou. Potom ho už iba vložíme do predhriatej formy, ktorú opäť zavrieme a necháme ďalších tridsať minúť piecť v rúre. 

Na záver nádobu odkryjeme a necháme v rúre ešte aspoň pätnásť minút. Za tento čas sa nám na povrchu chleba vytvorí kôrka. Následne už len vyberieme, počkáme kým vychladne a môžeme sa pustiť do konzumácie. 

Komentáre


Michal 13. marec 2023 (pondelok) - 16:17
2g droždie je velmi malo
Matúš 15. marec 2023 (streda) - 11:59
Ďakujem za upozornenie, bol to preklep, už som to aj opravil.

---------------------------------------------------------

#domáci recept #chlieb #domáci chlieb #tradičné jedlo #pečenie v rúre

---------------------------------------------------------