Zemiakové halušky na drevenom tanieri so smotanou a slaninou

Halušky s bryndzou

Tradičné slovenské jedlo a predsa ho každý pripravuje trochu inak. Vyskúšajte náš recept na bryndzové halušky. Takto sme ich pripravovali doma. Slanina je najlepšia údená, určite nie anglická ani oravská, skôr taká obyčajná, bez mäsa. No a je už na vašom uvážení či bryndzu pomiešate so smotanou alebo máte radšej halušky "bryndzovejšie".

Budeme potrebovať:

 10 kusov  zemiaky
 2 hrnčeky  múka hladká
 5 čajových lyžičiek  soľ
 200 gramov  bryndza
 100 gramov  slanina údená
  trochu  masť
 1 kus  vajce
 100 mililitrov  smotana

Zverejnené:

18. január 2021 (pondelok) - 17:59 od:  katka

Počet porcií: 5

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Do veľkého hrnca dáme vrieť osolenú (4 ČL) vodu.

Kým zovrie, pripravíme si cesto: Zemiaky očistíme a nastrúhame na strúhadle. Môžete ich aj pomixovať v mixéri, ale mne viac chutia tie nastrúhané. Pridáme múku, vajíčko (tiež nemusíte dávať, ale cesto potom lepšie drží pohromade), soľ. Poriadne vymiešame. Ak je cesto veľmi riedke, pridáme ešte múku. Ak pomaly kvapká z varechy, je tak akurát.

Do zovretej vody hádžeme halušky. Odkedy máme doma haluškovač, robíme ich cezeň, ale samozrejme, môžete ich hádzať aj priamo z drevenej dosky nožíkom, ako sa to robilo kedysi.

Keď halušky vyplávajú na povrch, sú hotové. Treba ich povyberať sitkom a nechať odkvapkať.

Pripravíme si misku s bryndzou, ktorú môžeme (ale nemusíme) rozmiešať so smotanou. Do nej dáme odkvapkané halušky. Znovu riadne premiešame.  

Škvarky: Slaninu si nakrájame na malé kocky. Do rajničky dáme trochu masti (znovu môžete pražiť aj bez masti či oleja, len tak na sucho) a na tej ju popražíme. Hotové škvarky aj s výpekom vlejeme do halušiek a premiešame, aby sa dostali všade.

Môžeme podávať s pohárom mlieka.

Komentáre


Eleonor 17. jún 2022 (piatok) - 11:20
Zdravim vas. Presne takto pripravueme bryndzove halusky u nas. Ale rodicia nikdy nedavali smotanu do halusiek. Kazdy si nabral kyslu smotanu na vrch. Uplne sa tym zjemni cht halusiek. To ja len tak :-)

---------------------------------------------------------

#tradičné jedlo #škvarky #bryndza #zemiakové cesto #slovenské jedlá #bryndzové halušky #halušky

---------------------------------------------------------