Suchý opečený chlebík vo vajci na bielom tanieri. V pozadí chlieb, kečup, paradajka a cesnak. Vajcový chlieb

Originálny slovenský chlieb vo vajci

Povedzme si: kto z nás nevyrastal na domácej strave? Nám sa doma pravidelne stalo, že chlieb, ktorý sme počas týždňa neskonzumovali, obschol. V sobotu ho už nikto nechcel. A čo so suchým chlebom? Veľmi jednoduché riešenie vždy bolo vypražiť ho. Myslím si, že na toto jedlo recept pozná takmer každý. Práve preto asi poteší práve neskúsených nováčikov.

Budeme potrebovať:

 12 krajcov  chlieb
 6 kusov  vajce
 2 decilitre  olej
 1 deciliter  mlieko
 1 čajová lyžička  soľ himalájska ružová
  trochu  korenie čierne mleté

Zverejnené:

30. január 2022 (nedeľa) - 18:18 od:  michal

Počet porcií: 6

Doba prípravy: 25 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Či je už chlebík starší alebo čerstvý až tak veľmi nezáleží. My sme doma často vyprážali aj kombináciu. Proste všetko pečivo, čo doma zvýšilo, išlo do vajca.

Nakrájame pečivo
Základom je chlieb nakrájať. My sme piekli vždy celé krajce. Avšak ja mám rád aj menšie kúsky. Vtedy je potrebné trochu väčšie množstvo vajec.

Pripravíme vajcia
Ja zvyknem vajce rozbiť a vložiť do hlbokého taniera. Tam ich potom vidličkou miešam, kým z vajec nie je tekutina s penou na vrchu. Ak však chceme proces urýchliť, použijeme ručný šľahač. Keď sú vajcia vymiešané, pridáme mlieko, soľ a korenie. Premiešame. 

Vyprážanie
Rozohrejeme asi 1 deciliter oleja na panvici na strednom plameni. Chlieb namočíme do pripravenej vajcovej zmesi. Ak je starý a tvrdý, môžeme do neho popichať vidličkou, aby sa vajíčka dostali aj do vnútra. Tento proces opakujeme aj z druhej strany chleba. Keď je z oboch strán namočený, vložíme ho na pekáč a začneme pražiť. Po asi 3 minútach chlebík skontrolujeme. Ak sme so stavom spokojný, chlebík otočíme. Druhá strana sa upečie o čosi skôr.

Podávanie
Odporúčam vypražený chlieb vo vajci najprv vložiť na servítku, položiť naň ďalšiu a jemne pritlačiť. Tým sa zbavíme prebytočného oleja. Ako deti sme ho mali radi s kečupom. Toto mi vydržalo až dodnes. Akurát, dnes už rád používam kečup domáci. Hodia sa k nemu aj horčica, paradajky, syr.

Prajem príjemné zážitky z prípravy =)

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#chlieb vo vajci #raňajky #vajcia #recepty pre začiatočníkov #pre deti #chlieb #slovenské jedlá #na panvici

---------------------------------------------------------