Bezmäsitá plnená paprika s knedľou - tempeh namiesto mäsa

Plnená paprika bez mäsa

Ako dieťa som plnenú papriku jedol snáď častejšie ako paradajkovú polievku. Recept rodičia nikdy nemenili a vždy mi chutil. Keď som sa rozhodol nejesť mäso, mal som potrebu si recept prispôsobiť, a tak som začal experimentovať. Už pri prvom pokuse som bol spokojný. Omáčku som urobil poctivo z čerstvých paradajok - bez pretlaku a múky. Chutila výborne a ja som mal na svete nový vegetariánsky recept na plnenú papriku. Po čase som si ho vyšperkoval a vyladil. Určite ho vyskúšajte.

Budeme potrebovať:

 200 gramov  tempeh
 100 gramov  ryža
 0.5 kus  cibuľa
 1 kilogram  paradajky
 5 kusov  paprika
 1 kus  vajce
 2 polievkové lyžice  olej rastlinný
 1 polievková lyžica  bazalka sušená
 1 polievková lyžica  paprika červená sladká mletá
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  korenie čierne mleté
  podľa chuti  cukor kryštálový

Zverejnené:

03. júl 2021 (sobota) - 17:24 od:  michal

Počet porcií: 6

Doba prípravy: 120 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Ryža
Ryža nám bude istý čas chladnúť a preto začíname práve s ňou.
Cibuľu nakrájame na drobné kocky. Dáme do hrnca rozohriať 1 PL oleja. Keď je horúci, pridáme nakrájanú cibuľu a ryžu. Za stáleho miešania pražíme. Keď začne ryža tmavnúť zalejeme ju cca 3 dcl horúcej vody. Jemne osolíme (asi 2 KL). Premiešame, zakryjeme a necháme dusiť. Ryžu občas sledujeme a v prípade potreby dolejeme horúcu vodu.

Tempeh
Medzičasom dáme na panvicu 1 PL oleja a tempeh. Postupne tempeh varechou drobíme, aby sme ho rozdelili na samostatné bôby. Tie postupne pražíme cca 10 minút. Keď sa nám už zdajú byť upražené, osolíme a opražíme ešte chvíľu. Následne tempeh odstavíme z ohňa a pridáme mletú papriku. Riadne pomiešame. Hotový tempeh necháme asi 2 minúty postáť.

Plnka
Následne pridáme tempeh k dusiacej sa ryži. Znovu premiešame a zmes necháme spolu dusiť. Občas kontrolujeme a prípadne dolievame horúcu vodu. Vždy ale iba trochu, výsledná plnka by nemala byť veľmi tekutá. Keď je ryža skoro hotová, odstavíme ju, odkryjeme pokrievku a premiestnime tak, aby nám čím skôr vychladla.

Paradajková omáčka
Kým sa nám varí zmes umyjeme paradajky a začneme krájať na malé približne 1x1 cm kocky. Čim menšie ich nakrájame, tým kratšie ich budeme dusiť. Paradajky počas krájania pomaly pridávame do hrnca, čím ich už postupne ohrievame. Keď máme všetky v hrnci, osolíme ich a dáme dusiť.

Papriky
Počas dusenia paradajok umyjeme a očistíme papriky. Vrch papriky odkrojíme a vnútro (hlavne semienka) opatrne vyberieme nožíkom. Keď je plnka vychladnutá, pridáme do nej vajce a všetko riadne vymiešame. Výslednou zmesou papriky plníme a postupne pridávame do omáčky. Ak nám plnka ostane, vytvarujeme z nej malé guľky a tiež do omáčky pridáme. Paprika sa varí približne 30 minút. Keď začne paprika mäknúť, odstavíme z ohňa, pridáme 4 listy čerstvej bazalky alebo 1 PL sušenej a necháme v zakrytom hrnci dôjsť.

Na záver receptu
Plnenú papriku odporúčam podávať s knedľou. Je to klasika.

Prajem dobrú chuť. =)

Komentáre


Renáta 30. jún 2022 (štvrtok) - 08:49
Zaujímavé. Nikdy ma nenapadlo robiť plnenú papriku bez pretlaku. Musí to chutiť inak, ale verím, že famózne. Ked budem najbližšievariť plnené papriky, nechám sa inšpirovať a omáčka bude bez paradajkového pretlaku. Vdaka za nápad.

---------------------------------------------------------

#plnená paprika #paradajková omáčka #netradičné jedlo #vegetariánske jedlá #parená knedľa #sója #nedeľný obed

---------------------------------------------------------