Tradičné poľské jedlo so zemiakovou kašou, škvarkami, cibuľou, petržlenovou vňaťou a kyslou smotanou na bielom tanieri

Plnené zemiakové pirohy

Tento recept má svoje korene v Poľsku, aj keď existujú aj iné krajiny, ktoré ho považujú za svoje pôvodné jedlo, napríklad Slovenská a Česká republika. Vyrábajú sa z jemného cesta na báze vajec, múky a masla. Napriek tradícii ale existuje niekoľko verzií na jeho prípravu: varené alebo vyprážané, s rôznymi plnkami a ozdobami. Ten, ktorý preferuje takmer každý, sa naučíte robiť v tomto recepte, ktorý kombinuje zemiakovú kašu a restovanú cibuľku. Ďalšou možnosťou je pridať huby, mäso, syr a kapustu. A čo sa týka prílohy, môžete sa rozhodnúť pre omáčku bolonského typu, maslo alebo jednoduchý krém, ako sme v tomto prípade pripravili, aby sme čo najlepšie využili chuť plnky. Naučte sa v našom recepte, ako pripraviť ľahké "pierogi". Poďme variť!

Budeme potrebovať:

 500 gramov  múka
 1 kus  vajce
 40 gramov  maslo 82 %
 1 kilogram  zemiaková kaša
 1 kus  cibuľa
 1 polievková lyžica  muškátový orech
 1 čajová lyžička  korenie čierne mleté
 1 polievková lyžica  olej

Zverejnené:

16. apríl 2022 (sobota) - 10:10 od:  marTinka

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Cesto
Ak chceme začať s týmto receptom na pirohy, najprv dáme múku na čistú dosku a urobíme v strede jamku. Ďalej do nej pridáme maslo, 250 ml teplej vody a vajce. Začneme spájať všetky ingrediencie od stredu a vytvarujeme bochník, ktorý miesime asi 3 minúty. Upozorňujem, že by malo vzniknúť hladké cesto.

Cesto na pirohy skladujeme v zakrytej nádobe. Necháme ho odpočívať, kým si pripravíme plnku, bude sa tak ľahšie naťahovať.

Plnka
Na plnku ošúpeme, nakrájame a na prudkom ohni podusíme veľkú cibuľu s 1 lyžicou oleja, kým nebude priehľadná. Potom pridáme 1 polievkovú lyžicu horúcej vody a znížime plameň na strednú teplotu. Keď sa voda odparí, cibuľku na pár sekúnd podusíme a opäť podlejeme vodou. Opakujeme tento proces toľkokrát, koľkokrát chceme, pričom máme na pamäti, že čím viackrát to urobíme, tým bude plnka sladšia. Takto skaramelizujeme cibuľu na jej vlastných cukroch (tých, ktoré sama obsahuje).

Zemiaková kaša
Cibuľu zmiešame so zemiakovou kašou. Môžeme použiť zemiakovú kašu z prášku alebo si ju uvariť zo zemiakov sami. Ak sme sa rozhodli pre druhý spôsob, zemiaky umyjeme a uvaríme vo veľkom množstve vody, bez šúpania alebo krájania. Varíme ich, až dokým sa po prepichnutí nezošmyknú z vidličky alebo noža. Takto bude pyré suchšie, ideálne do plnky. Následne zemiaky ošúpeme a roztlačíme, kým nezískame hladké pyré.

Ak použijeme práškovú kašu, rozpustíme 2 balenia 125 gramovej kaše so 600 ml vody a 300 ml mlieka, aby sme tiež získali pomerne suchú zemiakovú kašu.

V oboch prípadoch by sme ju však mali dochutiť muškátovým orieškom a korením. Dáme stuhnúť do chladničky na cca 10-15 minút.

Pirohy
Kým naša plnka chladne, cesto vyvaľkáme a natiahneme valčekom. Nakrájame ho na krúžky, ktoré majú v priemere približne 8 cm. Môžeme to urobiť vykrajovátkom alebo akýmkoľvek vhodným pohárom, ktorý máme k dispozícii, aby sme dosiahli požadovaný tvar. Predtým ho dobre očistíme a posypeme múkou, aby sa neprilepil k cestu. Po nakrájaní krúžky prikryjeme čistou utierkou, aby nevyschli.

Keď máme vykrojené všetky krúžky, začneme ich plniť. Navlhčíme okraj krúžku mokrým prstom a naplníme ho lyžičkou plnky. Potom ho preložíme na polovicu.

Pierogi rozložíme na čistú dosku posypanú múkou, aby sa k nej neprilepili. Kým dokončíme prípravu všetkých pirohov, prikryjeme ich čistou utierkou. Nakoniec ich utesníme a trochu zatlačíme pomocou vidličky.

Pirohy uvaríme vo veľkom množstve vriacej vody. Varíme ich v menších dávkach, aby sa nám nezlepili.

Keď vyplávajú, povaríme ich asi ešte 1 minútu a poriadne scedíme vodu.

Podávame podľa chuti so škvarkami, kyslou smotanou, bryndzou alebo opraženou cibuľou. Môžeme na záver posypať petržlenovou vňaťou.

Tip: Ak namiesto varenia pirohov uprednostňujete ich vyprážanie, mali by ste ich uvariť vo vriacej vode, kým nevyplávajú. Potom ich precediť a preniesť na rozpálenú panvicu s 1 polievkovou lyžicou masla alebo oleja. Keď zhnednú, opatrne ich otočte a opečte aj z druhej strany. Na každú stranu budete potrebovať približne 1 minútu.

Komentáre


Laco 18. máj 2022 (streda) - 13:59
Vyskúšal som tento recept a napodiv mojim zručnostiam v kuchyni sa mi všetko vydarilo :) Výsledok bol veľmi chutný. Odporúčam.

---------------------------------------------------------

#pirohy #bryndza #škvarky #zemiakové cesto #veľkonočné recepty #poľsko #tradičné jedlo #zemiaková kaša

---------------------------------------------------------