Cestoviny kolienka v syrovej omačke s cesnakom a tofu párkom v miske

Syrové cestoviny - falošné quatro-formaggi

Nezáleží na tom či máte chuť na penne, fusilli alebo tagliatelle. Ak raz máte radi omáčku quatro-formaggi, je pre vás tento recept ako stvorený. Ako vždy, keď varím smotanovo-syrovú omáčku vyvstáva otázka: ktoré syry by som mal použiť? Prezerám internet, hľadám v knihách a pýtam sa priateľov. Väčšina odpovedí sa však týka pizze a nie cestovín. Podľa mňa neexistuje žiadne pravidlo. Jednoducho si sám vyberám syry podľa seba. Moje pravidlo je: jeden tvrdý syr, jeden balkánsky, mozzarellu a posledný, aký doma nájdem.

Budeme potrebovať:

 200 gramov  cestoviny
 200 mililitrov  mlieko plnotučné
 100 gramov  syr feta
 80 gramov  syr tvrdý Eidam
 125 gramov  mozzarella
 50 gramov  syrokrém
 4 strúčiky  cesnak
 15 kusov  tofu párok pikantný
 3 polievkové lyžice  olej

Zverejnené:

08. september 2021 (streda) - 08:15 od:  michal

Počet porcií: 3

Doba prípravy: 30 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Predslov:
Dnes volím jednoduchú domácu kuchyňu. Vyhrávajú kolienka. Obyčajná cestovina, ktorú zväčša nájdeme v domácich zásobách. Syry volím podľa toho, čo chladnička dá. Pre zahustenie nepoužijem bešamel, ale obyčajný syrokrém. Viem, profesionálny kuchár teraz krúti očami. Tento recept  nie je bežné quatro-formaggi, má byť jednoduchý a domáci. Verte, že vďaka tajnej ingrediencii očarí aj mäsožravcov. Mám to odskúšané.

Recept:
Do hrnca dáme 1,5 litra vriacej vody. Pridáme 2 PL oleja, soľ a dáme variť cestoviny.
Na omáčku pripravíme druhý hrniec s nelepivým povrchom. Nalejeme do neho mlieko a dáme na najmenší plameň. Občasne premiešame drevenou vareškou. Počas prípravy omáčky kolienka pravidelne kontrolujeme, aby sme ich nerozvarili.

Začneme strúhať syry.
Stačí na najväčšom strúhadle, aj tak sa nám v omáčke rozvaria. Keď máme syry nastrúhané, odložíme ich bokom. Do teplého mlieka vložíme syrokrém. Vareškou sa ho pomaly snažíme "krájať". Zároveň ho miešame a rozpúšťame. Akonáhle je syrokrém kompletne rozpustený, pridáme syry a bez prestávky miešame, až pokiaľ sa úplne nerozpustia.

Keď je omáčka hotová, odstavíme ju.
Očistíme cesnak a tofu párok zbavíme šupky. Párok pozdĺžne prekrojíme a následne nakrájame na približne 4 mm tenké polkolieska. Cesnak nakrájame ideálne na 2 mm tenké plátky. Na panvicu nalejeme 1 PL oleja a pustíme na stredný plameň. Pridáme cesnak a párok. Pražíme. Keď nám cesnak zhnedne, odstavíme.

Celý čas, ako pripravujeme omáčku, dávame pozor na cestoviny. Len čo sú uvarené, odstavíme ich a scedíme.

Na záver receptu prichádza to najpríjemnejšie.
Do scedených cestovín pridáme smotanovú omáčku a zamiešame prvýkrát. Pridáme pražený párok s cesnakom a zamiešame ešte raz.

Voiláá - recept je hotový.

Odporúčam podávať so zeleninou.

Doslov:
Všimli ste si moju tajnú ingredienciu? Asi ani nie, nespomínal som ju. Je to cesnak. Sám sa však do smotanovej omáčky nehodí. Ale v kombinácii so sójovým opečeným párkom sú ako bratia. Ruka v ruke. Verte mi, omáčku to tak oživí, že každý vám toto chutné a sýte jedlo pochváli niekoľkokrát. Viem, že tento recept nenájdete v žiadnej kvalitnej reštaurácii. Ani nie je profesionálny. Ale chutný veru je.

Prajem dobrú chuť. =)

----------------------------------------------------------

#nastrúhaný syr #cestoviny #čo chladnička dá #quattro formaggi #syrokrém #mozzarella #kolienka

----------------------------------------------------------