Domáca dusená ryža s tymianom na malom tanieri ozdobená bazalkou

Rýchla dusená ryža pre začiatočníkov

Ako správne uvariť ryžu. Otázka, ktorú som si dával už od puberty. Tento recept na ryžu som zdedil po rodičoch a trochu ho rokmi upravil. Postup je však rovnaký. Používam ryžu obyčajnú guľatozrnnú alebo dlhozrnnú. Je to jedno, vždy chutí výborne. Jej prípravu zvládne každý. V recepte sa zameriam najmä na začiatočníka.

Budeme potrebovať:

 3 decilitre  ryža
 2 polievkové lyžice  olej
 1 polievková lyžica  tymian sušený
 1 čajová lyžička  bazalka sušená
 2 čajové lyžičky  soľ

Zverejnené:

20. august 2021 (piatok) - 08:20 od:  michal

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 25 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

V čom variť
Pri varení ryže odporúčam použiť hrniec, ktorý má nepriľnavý/nelepivý povrch. Čistenie hrnca je predsa otravné a na klasickom povrchu ryža rada prihorí. Hrniec by zároveň mal mať pokrievku, ryžu totiž budeme dusiť.

Varešku používam zásadne iba drevenú. Nechcem poškodiť hrniec. Nie okrúhlu, ale s hranatým špicom. To preto, aby mi zabrala čo najväčšiu plochu.

Ako variť
Najprv si dáme zovrieť vodu v rýchlovarnej kanvici. Vody dáme 750 ml a necháme ju úplne zovrieť. Keď voda zovrie, kanvicu otvoríme a necháme 2-3 minúty vychladnúť. Vodu používam horúcu, pretože je to rýchlejšie a ryža je tak uvarená skôr.

Medzičasom do hrnca nalejeme olej a rozpálime ho na najväčšom plameni. Pridáme ryžu a drevenou varechou miešame. Ryžu opekáme na oleji asi 4-5 minút. Približne 2x za minútu ryžu poriadne premiešame.

Len čo sa nám objavia prvé hnedé kúsky (opečenej ryže) stiahneme plameň na minimum a ryžu zalejeme horúcou vodou. Pozor, vodu nalejte čo najrýchlejšie. Ryža je rozpálená na vysokú teplotu a my do nej pridáme horúcu vodu. Vyvolá to veľké a hlasné bublanie. Nezľaknite sa toho, trvá to len pár sekúnd.

Len čo sa ryža trochu ukľudní, pridáme soľ, tymian a bazalku. Ryžu premiešame a zakryjeme pokrievkou. Necháme dusiť na malom plameni. Po asi siedmich minútach ryžu prvýkrát premiešame a potom stále častejšie. Ryža sa dusí približne 15-20 minút.

Ku koncu ryžu kontrolujeme každú minútu, a keď sa nám úplne vyparí voda, ryžu ochutnáme. Ak je ešte tvrdá pridáme 1 dl vriacej vody, premiešame a ešte necháme dusiť. Ryža je hotová vtedy, keď už nie je tvrdá, ale ešte ani nie úplne mäkká. Je totiž horúca a po odstavení z plameňa sama dôjde a dovarí sa.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#recepty pre začiatočníkov #ryža #dusenie #príloha #rýchly recept

---------------------------------------------------------