Šúľance s bryndzou. Mlieko a múka v pozadí.

Šufrle bryndzové

Šúľancom v Kokave sa vždy hovorilo šufrle. A nie len tam. Šufrle sú známe v celom podpolianskom kraji. Typické domáce sa pripravujú na slano s bryndzou, masťou a škvarkami. Sladké šufrle sme varili so strúhankou, ale robia sa aj s makom či orechmi. V recepte si šufrle (šúľance) pripravíme klasicky po kokavsky na slano a s bryndzou.

Budeme potrebovať:

 600 gramov  zemiaky
 250 gramov  múka polohrubá
 250 gramov  bryndza
 2 kusy  vajce
  podľa chuti  masť
 1 čajová lyžička  soľ

Zverejnené:

20. december 2023 (streda) - 10:02 od:  Ivan

Počet porcií: 5

Doba prípravy: 140 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Príprava šufrlov je časovo náročný proces. Je veľmi vhodné do prípravy zapojiť viacerých členov rodiny, vtedy to ide rýchlejšie. Môj syn rád pomáhal hlavne so šúľaním.

Zemiakové cesto
Základ šúlancov tvorí zemiakové cesto. To sa pripravuje zo zemiakov, múky, vajca a soli. 
Zemiaky najprv umyjeme celé ešte v šupke. Vložíme do vriacej vody, ktorú sme osolili a dáme variť. Varia sa v závislosti od typu a veľkosti približne 20-30 minút. Mali by byť uvarené dokonale do mäkka. Zatiaľ si pripravíme múku. Tú nasypeme na pracovnú dosku do stredu. My v Kokave sme vždy používali veľkú drevenú dosku. V strede múky vytvoríme niečo ako kráter a do neho rozbijeme vajcia. Po ochladení uvarených zemiakov ich ošúpeme a pretlačíme do krátera. Rukami vymiesime cesto.

Tip:  Ak nemáme k dispozícii špeciálny nástroj na pretláčanie uvarených zemiakov, môžeme ich aj nastrúhať na jemnom strúhadle. Ďalším možným spôsobom je ich zomlieť v mlynčeku na mäso. A ak sú naozaj uvarené dokonale, vieme ich iba jednoducho popučiť.

Tvarovanie
Po vypracovaní cesta sa pustíme do samotnej prípravy šúlancov. Z cesta si odoberieme približne jednu polievkovú lyžicu. Tento kus cesta na stále pomúčenej pracovnej doske vyvaľkáme. Výsledkom by mal byť valček cesta pripomínajúci hada asi 1,5 cm v priemere. A teraz to príde. Hada začneme krájať na malé kúsky (každých 1 až 1,5 cm odrežeme). Tieto kúsky hádžeme na miesto, kde sa nachádza množstvo polohrubej múky. Z takto nakrájaných malých kúskov pomocou dlaní šufrle šúľame. Tvarovo hotové ich hádžeme na kopu a priebežne ich pomúčime, aby sa nám nelepili.

Varenie
Pripravíme si veľký hrniec a v ňom prevaríme vodu so štipkou soli. Vopred pripravené šufrle hádžeme do vriacej vody. Robíme to priebežne tak, aby nám voda nijako výrazne neprestala vrieť. Šufrle sa varia rýchlo, stačia im 2-3 minúty. Hotové sú v momente, keď vyplávajú na povrch. Ja ich rád nechám vyplávať úplne všetky a až potom ich zbieram. Pomocou sita alebo dierovanej lyžice ich poberieme z vriacej vody do zbernej misy. Na jedno varenie nepoužijeme všetky našúlané šufrle, ale len približne za dve hrste.

Podávanie
Tesne pred zberom si na spodok misy rozdrobíme studenú bryndzu priamo z chladničky. Stačí rukami na menšie kusy. Tým, že budeme na bryndzu hádzať uvarené teplé šufrle, začne mäknúť. Hotové šúľance s bryndzou riadne premiešame. Na záver dáme do rajničky rozpustiť masť. Tú následne vlejeme na šufrle a ešte raz premiešame.

Niekto má rád šufrle so škvarkami, niekto bez nich. Na Horehroní sa robievali iba s rozpusteným maslom. Syn ich má najradšej iba s bryndzou bez masla či masti. Tak či onak, šufrle má rád hádam každý Slovák.

Prajem dobrú chuť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#šúľance #zemiakové cesto #bryndza #bryndzové pirohy #recepty pre začiatočníkov #tradícia

---------------------------------------------------------