Lečo s tofu a varenými zemiakmi na tanieri v pozadí s cherry paradajkami

Vegetariánske tofu lečo pre začiatočníkov

Recept na lečo si pamätám od detstva. Toto chutné rýchle jedlo bolo na našom stole často. Vždy sme dávali veľa vajec, preto nám chutilo trochu ako praženica. Namiesto klobásky si dáme tofu, takže jedlo je vhodné aj pre vegetariánov. V tomto recepte ponúkam návod aj pre úplných začiatočníkov.

Budeme potrebovať:

 8 kusov  vajce
 1 kus  cibuľka jarná
 180 gramov  tofu
 2 kusy  paprika
 10 kusov  cherry paradajky
 4 kusy  zemiaky
 1 polievková lyžica  olej rastlinný
 2 čajové lyžičky  paprika červená sladká mletá
 4 čajové lyžičky  soľ

Zverejnené:

23. august 2021 (pondelok) - 09:45 od:  michal

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 25 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Skrátený recept:

Zemiaky nakrájame na kocky a dáme variť. Medzitým nakrájame tofu a papriku. Dáme pražiť. Dokrájame aj paradajky, posolíme a pridáme k paprike.

Dusíme asi 10 minút. Zemiaky si kontrolujeme. Keď je zelenina udusená, pridáme červenú papriku a za stáleho miešania chvíľu dusíme.

Pridáme vajcia a miešame. Tesne predtým, ako sú vajcia hotové, lečo odstavíme a ešte chvíľu miešame.

Podávame ihneď.

Plná verzia receptu (pre začiatočníkov):

Začneme zemiakmi.
Ošúpeme ich a poriadne umyjeme. Zemiaky nakrájame na asi 2x2 cm veľké kocky. Počas krájania si môžeme dať zovrieť vodu do rýchlovarnej kanvice. Trochu tým urýchlime ich varenie. Nakrájané zemiaky vložíme do hrnca, zalejeme horúcou vodou a dáme variť na najväčšom plameni.

Pridáme 3 čajové lyžičky soli a prikryjeme pokrievkou. Soli dáme naschvál trochu viac, zemiaky si natiahnu iba toľko, koľko potrebujú. Len čo zemiaky začnú vrieť, oheň stiahneme na minimum a pokrievku trochu posunieme. Tak nám vznikne priestor na odsávanie pár z hrnca. Pokrievka má väčšinou malú dierku na tento účel, avšak pri zemiakoch sa vylučuje množstvo škrobu, a to spôsobuje penu. Ak by sme pokrievku neposunuli, takmer určite nám hrniec vykypí.

Recept na lečo začína s tofu.
Do hrnca nalejeme olej. Nakrájame tofu na asi 5x10 mm a vložíme do hrnca. Zatiaľ nič nepražíme.

Papriku očistíme od semiačok a umyjeme. Nakrájame ju na asi 2x1 cm malé kúsky. Vložíme do hrnca a zapneme pod ním stredný plameň.

Cibuľku umyjeme a nakrájame na približne 3 mm tenké kolieska.

Medzičasom nám začne paprika s tofu škvrčať. To nevadí, môžu sa trochu aj pripáliť, na chuti výsledného leča sa to prejaví len pozitívne. Pridáme cibuľku a prvýkrát premiešame. Plameň stiahneme na najmenší.

Začneme krájať paradajky. Tie krájame na kolieska (2-4 mm tenké). Pridáme k paprike s tofu a druhýkrát premiešame. Posolíme, prekryjeme pokrievkou a necháme dusiť. Občasne premiešame drevenou vareškou.

Znovu zemiaky.
Približne v čase, keď sme dali dusiť zeleninu, by už zemiaky mohli byť hotové. Ak ešte úplne nie sú, stačí ich odstaviť a nechať dôjsť. Že sú hotové zistíme tak, že jeden väčší kúsok vytiahneme a prekrojíme obyčajnou lyžicou. Ak ho prekrojíme plynulo a kúsok je mäkký, zemiaky sú hotové. Hneď v ten moment premiešame dusenú zeleninu a zemiaky scedíme.

Rozbijeme vajcia a vložíme do malého pohára.

Recept finišuje.
Po asi 10 minútach dusenia skúsime papriku. Ak sa nám zdá byť už hotová, prechádzame do finále. Pridáme červenú papriku a ešte asi 20 sekúnd sústavne miešame. To dodá leču chuť.

Následne pridáme vajcia a oheň zvýšime na maximum. Miešame. Vajcia sa radi lepia o spodok hrnca, a tak ich miešame spôsobom, kde sa snažíme vareškou sa vždy dotýkať spodku hrnca, aby sa nám vajcia nepripiekli. Dôležité je sledovať, ako sa vajcia varia. Keď sú už skoro hotové (ale ešte nie úplne), lečo odstavíme a ďalej ešte asi 1 minútu miešame. Lečo samé dôjde.

Odporúčam lečo naberať ihneď.
K leču sa vždy hodí nejaká tá zeleninka, ja mám rád obyčajné cherry paradajky.
Prajem dobrú chuť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#recepty pre začiatočníkov #vajcia #praženica #miešané vajíčka #lečo #dusenie #cherry paradajky

---------------------------------------------------------