Ananás čerstvý celý aj rozkrojený

Ananás

Neuveriteľne šťavnatý, chutný a veľmi voňavý ananás ocení hádam každý človek. Je vhodný pre zdravie, ale je aj nádhernou ozdobou akéhokoľvek stola. Odporúča sa ľuďom so zlým trávením, ale aj pri zápche. Ananás obsahuje veľké množstvo vitamínu C a zároveň čistí cievy. Pozor! Môže byť aj nebezpečný.

Ananás patrí medzi obľúbené tropické ovocie. A už dávno nie je výnimkou vidieť ho aj na slávnostnom slovenskom stole. Ananás pre nás už dávno prestal byť exotickým ovocím a teraz ich v supermarketoch môžete kúpiť čerstvé, konzervované, sušené vo forme čipsov, aj ako kandizované ovocie.

História ananásu
Brazília je považovaná za historickú vlasť ananásu. Väčšina výskumníkov naznačuje, že toto ovocie sa objavilo okolo 12.-17. storočia. Obyvatelia Karibiku z neho pripravovali lieky, víno, z listov sa vyrábala látka. Ananás sa do Európy dostal vďaka portugalskému cestovateľovi Krištofovi Kolumbovi. V roku 1493 napísal, že ananás vyzeral ako šiška a jeho chuť bola jednoducho neuveriteľná. Dnes sa najväčšie ananásové plantáže na svete nachádzajú na Havajských ostrovoch. Hlavnými dodávateľmi tohto tropického ovocia sú Thajsko, Filipíny, Brazília a Mexiko.

Čo obsahuje ananás
Zo všetkých rôznych možností sa stále najviac odporúča uprednostňovať čerstvé ananásy, pretože v nich sú sústredené všetky výhody.

Po prvé, čerstvý je nízkokalorický. V 100 gramoch ovocia je iba 52 kcal.

Po druhé, obsahuje cenné vitamíny – takmer celú skupinu vitamínov B a vitamín C vo veľkom množstve.

Po tretie, má nízky glykemický index, takže nespôsobuje prudké skoky cukru v krvi. To znamená, že ananás môžu bez ujmy na zdraví konzumovať aj ľudia s cukrovkou a nadváhou.

Ananás sa odporúča ľuďom so zlým trávením, pretože obsahuje užitočný enzým – bromelaín, ktorý napomáha lepšiemu vstrebávaniu potravy. Okrem rozkladu potravy pôsobí tento enzým protizápalovo, pomáha zmierniť opuchy a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Preto je asi najdôležitejšou vlastnosťou ananásu práve obsah bromelaínu, enzýmu, ktorý podporuje rozklad bielkovín. To je veľmi dôležité pre tých, ktorí trpia nízkou žalúdočnou kyselinou, poruchami trávenia. Bromelaín má tiež imunostimulačné, protizápalové vlastnosti. Pred niekoľkými rokmi boli bromelaínové prípravky aktívne propagované ako spaľovače tukov, odtiaľ pochádza mýtus, že ananás pomáha schudnúť. Žiaľ, magické tabletky na tenký pás ešte neboli vynájdené a ananás pomôže zredukovať hmotnosť len vyváženou stravou s miernym deficitom kalórií a dostatočnou fyzickou aktivitou.

Okrem vynikajúcej chuti obsahuje ananás množstvo užitočných vitamínov skupín A, B, C, PP (nazývaný tiež vitamín B3 či niacín) a makroživín (draslík, vápnik, mangán, fosfor, horčík, sodík, železo), ktoré priaznivo ovplyvňujú blaho človeka.

Toto tropické ovocie je bohaté na vlákninu, ktorá zlepšuje črevnú motilitu (pohyblivosť) a pomáha zmierniť zápchu.

Ananás obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý je dôležitý pri sezónnych prechladnutiach.

Zloženie tohto ovocia obsahuje látky, ktoré posilňujú centrálny nervový systém. Pomáhajú vyrovnať sa so zlou náladou. Znižujú bolesti kĺbov a svalov po intenzívnom cvičení.

Konzumácia ananásu čistí cievy od zlého cholesterolu a znižuje riziko ochorení kardiovaskulárneho systému.

Existuje názor, že konzumovanie ananásu zabraňuje rastu rakovinových buniek, a tým znižuje riziko vzniku rakoviny.

Lekári neodporúčajú jesť viac ako 200 gramov ananásu denne. Na udržanie zdravia a posilnenie imunity to stačí. Pre vysoký obsah ovocných kyselín je ananás extrémne kontraindikovaný pre ľudí so zápalom žalúdka, vysokou kyslosťou a žalúdočnými vredmi. Pre tehotné ženy je vhodné vylúčiť zo stravy ananás úplne, pretože jeho plody môžu viesť k potratu. Pri užívaní ananásu je vhodné neprekračovať odporúčanú dávku, pretože môže spôsobiť podráždenie ústnej sliznice a viesť k vzniku vredov. Ak máte sklony k alergiám, tiež by ste nemali konzumovať ananás. Deťom do 6 rokov sa neodporúča ho podávať vôbec.

19 zaujímavostí, ktoré ste o ananáse nevedeli
- Ananás nie je ovocie, je to skupina stoviek plodov spojených dohromady. V ananásovej rastline, podobne ako vo zvyšku rastlín z čeľade Bromeliaceae (známe ako bromélie), kvety, z ktorých vzniknú plody, rastú okolo stonky a tvoria takzvaný kvetinový zvod. Keď sa z každého kvetu stane ovocie a začnú tučnieť, nenechajú medzi sebou priestor a nakoniec sa spoja a vytvárajú vzhľad jediného ovocia.
- Keď jete ananás, ananás je vás. Viete, čo spôsobuje zvláštny pocit na jazyku, keď jete ananás? Je to preto, že bromelaín požiera bielkoviny. Tieto enzýmy rozožierajú povrch vášho jazyka, líc a pier. Ale nebojte sa, váš jazyk tieto bielkoviny a aminokyseliny rýchlo obnoví.
- Ošípané milujú ananás. Jadro a vonkajšok ananásu sú trochu tvrdé a vo všeobecnosti nechutné pre ľudskú spotrebu, ale nie pre ošípané. Továrne v Južnej Amerike ich recyklujú a predávajú farmárom, ktorí ich používajú na kŕmenie dobytka.
- Kedysi sa verilo, že ananás spôsobuje potraty. Ale ak by to bola pravda, tehotná žena by musela zjesť asi 10 celých ananásov, aby to vyvolalo problém.
- Havaj produkuje 33 % všetkých ananásov na svete.
- Nízkokyslý havajský ananás, ktorý vidíte v supermarkete, je hybrid, ktorý bol vyvinutý v 70. rokoch minulého storočia.
- Keď za slnečného dňa na Havaji mrholí, Havajčania tomu hovoria „ananásový džús“.
- Jedenie ananásu je dobré pre zuby. Znižuje riziko zápalu ďasien a periodontálneho ochorenia.
- Aby bolo mäso mäkšie, môžete použiť ananás.
- Ananás dozrieva rýchlejšie dolu hlavou.
- Prvé snahy Európanov pestovať ananás zlyhali. Neskôr si uvedomili, že na pestovanie ananásov je potrebné tropické prostredie.
- Jedenie ananásu bolo pre prvých amerických osadníkov symbolom spoločenského postavenia.
- Svoju vlastnú ananásovú rastlinu si môžete zasadiť tak, že odrežete vrchol ananásu a zasadíte ho do zeme.
- Pozor hrozno!..., už sa vyrába aj ananásové víno.
- Názov ananás (angl. pineapple) odkazuje na podobnosť so šiškami ihličnanov (borovíc), nazývaných aj pines.
- V angličtine je ananás známy ako pineapple, čo je kombinácia ananásu v španielčine (piña) a jablka v angličtine (apple), pretože chuť ananásu pripomínala prvým objaviteľom, ktorí ho vyskúšali, jablko.
- Pri intenzívnom pestovaní ananásu sa používajú rastliny staré maximálne 3 roky, pretože počet plodov, ktoré tvoria každý ananás, so starnutím rastliny klesá.
- Je veľmi ťažké určiť pôvod piña colady, hoci výskumníci sa odvážia hádať, že to bolo v roku 1954, počas koktailovej súťaže v Portoriku. Veľmi zvláštny spôsob podávania je vnútri ananásu, čo dodáva naozaj exotický výsledok. Piña colada sa robí ako smoothie: zmiešame ananás, mlieko, rum a cukor, všetko dobre prešľaháme.
- Ak chcete, aby bolo toto ovocie sladšie, mali by ste ho nechať cez noc hore dnom, pretože tak sa cukor nahromadený v spodnej časti rozšíri na zvyšok ovocia.

Fotka od Joseph Mucira z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor