Artičoky celé. Hlávky artičokov aj so stopkami

Artičoky

Na Slovensku poznáme artičoky pod rôznymi názvami: artičoka zeleninová, artičoka pravá, artičoka záhradná alebo ľudovo artičok. Táto nezvyčajná rastlina pochádza zo Stredomoria, kde sa pestuje ako zelenina pre nedozreté súkvetia. Artičoke sa darí v teplejších oblastiach, v ktorých sa pestuje vinič, pretože neznáša mrazy pod -10 stupňov Celzia.

Základná charakteristika
Artičoka je naozaj nezvyčajná zelenina. Aby ste si vychutnali jej znamenitú chuť, budete musieť tvrdo pracovať. Len dve časti plodov sú vhodné na jedenie. Len tak ľahko sa k nim nedostanete:  je to základ listov a jadro, skryté za tvrdými listami, ktoré je potrebné odstrániť.

V krajinách stredomorského regiónu (Taliansko, Egypt, Španielsko) sa sústreďuje 90 % svetovej produkcie artičokov. Artičoky sa pestujú aj v krajinách s podobnými klimatickými podmienkami (v severnej Argentíne, Kalifornii, Novom Zélande, Čile, Venezuele, Peru). Každý región má svoje vlastné odrody, ktorých farba sa pohybuje od bielej (určená na konzumáciu tepelne upravená) až po fialovú (ktorá má jemnejšiu štruktúru a môže sa konzumovať surová).

Vláknina
Artičoka je prirodzene bohatá na vlákninu a najmä inulín. Dve spodné časti artičokov = 1/2 dennej dávky vlákniny. Ide o vlákninu, ktorá sa rozpúšťa vo vode a má sladkastú chuť. Inulín je prebiotikum a je fermentovaný prospešnými baktériami nachádzajúcimi sa v hrubom čreve. Inulín prispieva k ich rozvoju, čo má následne priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Najmä prospešné baktérie regulujú fungovanie čriev. Okrem toho inulín podporuje vstrebávanie niektorých minerálov, ako je vápnik a horčík.

Antioxidanty
Jedlé časti artičokov obsahujú bohatú škálu antioxidantov, medzi ktoré patrí niekoľko fenolových zlúčenín, antokyaníny a karotenoidy, ako je beta-karotén, luteín a zeaxantín. Ten pritiahol pozornosť vedcov zaoberajúcich sa prevenciou očných chorôb (katarakta, vekom podmienená degenerácia makuly, atď.).

Vitamíny a stopové prvky
Artičoka je tiež zdrojom:

  1. vitamínu B9 (podporuje obnovu buniek, stimuluje rast u detí, pomáha pri regenerácii organizmu po rôznych ochoreniach, priaznivo ovplyvňuje vývoj plodu u tehotných žien)
  2. draslíku (zodpovedný za fungovanie nervového systému, svalov, reguluje tlak)
  3. medi
  4. železa
  5. horčíku
  6. mangánu

Konzumácia
Čo sa týka konzumácie artičokov, môžu ich jesť všetci. Malým deťom, približne od 6. mesiaca života, sa odporúča konzumácia v podobe pyré. Staršie deti ich milujú pre ich príjemnú sladkú chuť, a pretože sa dajú jesť rukami a môžu olizovať lístky. Pre starších ľudí je ideálne jesť spodné časti artičokov, najlepšie v tepelne upravenej forme, pretože listy môžu byť problémom pri protéze.

Niektorí ľudia môžu mať problémy s trávením. Inulín nachádzajúci sa v artičokoch môže byť niekedy zle znášaný ľuďmi s podráždenými črevami. V tomto prípade sa poraďte so svojim lekárom.

Tip: Mohol by vás zaujímať aj článok Artičoky – gastro tipy a triky.

Fotka od Martin Adams z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor