Bobkový list

Bobkový list

Už ste niekedy zaspali na bobkovom liste? Že nie? Možno vám teda bude známejšie slovné spojenie "zaspať na vavrínoch". Historické korene tejto frázy siahajú až ku starovekým Grékom a odvtedy až dodnes sa tieto slová používajú pre označenie stavu, keď je niekto spokojný s tým, čo dosiahol a už nemá ďalšie ambície. Ak čítate tieto riadky, zrejme nepatríte k ľuďom, ktorí spia na vavrínoch - bobkových listoch, ale stále hľadáte a zaujímate sa o nové informácie. A za to máte odo mňa palec hore 👍

Základná charakteristika
Bobkový list rastie na vavríne vznešenom, čo je vysoký vždyzelený strom, dorastajúci až do výšky 18 m. Môže sa dožívať veku aj 300 a viac rokov.

Dospelé listy dosahujú šírku cca 2-4 cm a dĺžku cca 5-12 cm a bývajú žlté alebo zeleno-biele. Sú pomerne tvrdé, kožovité, kopijovité až oválne a vyrastajú z nich tmavozelené bobule obsahujúce semienko. 

Pôvod a história
Vavrín pochádza zo Stredomoria a už od staroveku je vavrínový veniec symbolom víťazstva. Vavrín, alebo po slovensky aj bobkový list, bol oslavovaný Grékmi a Rimanmi, ktorí túto rastlinu považovali za symbol víťazstva, ochrany, múdrosti aj mieru. A práve to je dôvod, prečo mávajú grécky aj rímsky učenci, básnici, cisári či víťazi športových hier na sochách a obrazoch na hlave veniec z vavrínových listov.

Dnes asi neexistuje krajina, kde by v domácnostiach chýbal bobkový list, ale asi najobľúbenejší je vo francúzskej a stredomorskej kuchyni. 

Bobkový list v gastronómii
Bobkový list je vďaka koreňovej chuti s nádychom citrusov vhodný predovšetkým do strukovinových polievok a kyslých jedál. 

Je nevyhnutnou súčasťou rôznych marinád alebo omáčok, ako sú napríklad paradajková omáčka alebo bešamel.

Pridáva sa aj do pikantných mäsových jedál alebo pokrmov z rýb a morských plodov.

Často sa používa aj pri nakladaní zeleniny, červenej repy, húb alebo fazule.

Skvele dochutí ryžu, zeleninové, ale aj sladké pokrmy zo smotany alebo anglický puding. 

Zo sušených listov sa môžu pripravovať aj bylinné čaje, vývary a výluhy, ktoré prospejú zdraviu.

Skladovanie
Bobkové listy je najlepšie skladovať v sklenenej uzavretej nádobe, na tmavom a suchom mieste. Vďaka takémuto skladovaniu si zachová svoju kvalitu a vylepší nielen chuť vašich jedál, ale aj vaše zdravie.

Priaznivé vplyvy bobkového listu na ľudský organizmus
Bobkový list predstavuje bohatý zdroj draslíka, horčíka, vápnika, železa a tiež vitamínov A a C, vďaka čomu poskytuje viacero zdravotných benefitov.

 1. Má protizápalové účinky. Obsahuje totiž fytonutrient, nazývaný partenolid, ktorý rýchlo zníži zápal a podráždenie aplikáciou na boľavé kĺby alebo oblasti postihnuté artritídou.
   
 2. Čaj z bobkových listov pôsobí proti stresu a žalúdočným problémom. Pomáha aj zmierniť bolesti brucha, plynatosť, nadúvanie, zápchu či hnačku.
   
 3. Zmierňuje dýchacie ťažkosti. Inhalácia pary má podobný účinok ako aromaterapia, uvoľňuje hlien a eliminuje nebezpečné baktérie, ktoré sa môžu zachytiť v dýchacích cestách. Masť s éterickými olejmi extrahovanými z bobkového listu po aplikácii na hrudník zmierňuje rôzne respiračné ťažkosti.
   
 4. Lúhovaný niekoľko týždňov v olivovom oleji je výborným prostriedkom na dezinfekciu rán.
   
 5. Pomáha pri cukrovke. Pravidelná konzumácia bobkových listov výrazne pomáha znížiť pravdepodobnosť diabetických epizód.
   
 6. Dokáže zázraky v boji proti vypadávaniu vlasov a pri liečení lupín. Päť gramov bobkového listu zalejeme vodou a povaríme 10 minút. Necháme lúhovať, kým trochu nevychladne a potom si vlažným výluhom umyjeme vlasy.
   
 7. Pokožka. Bobkový list rozdrvíme v mažiari a zmiešame s vodou. Preložíme na plameň, prevaríme a scedíme. Zmes potom nanesieme na tvár pomocou vatového tampónu a necháme chvíľu pôsobiť. Potom sa už len umyjeme čistou studenou vodou.

Nepriaznivé účinky a alergény
Bobkový list je napriek mnohým pozitívnym účinkom aj silný alergén.

Ak neviete, či ste na bobkový list alergický a chceli by ste vyskúšať niektorý z vyššie uvedených tipov, radšej sa poraďte so svojim lekárom.

Zaujímavosti
Strecha Apollónovho chrámu v Delfách bola zhotovená iba z vavrínových listov, aby chránila pred chorobami a prekliatím.

Z latinského slovného spojenia "laurea coronati", po slovensky "korunovať vavrínom", vznikol dnešný výraz laureát.

Kvôli jemne narkotickým účinkom bolo žuvanie čerstvých bobkových listov obľúbené hlavne u veštkýň.

Fotka od Anna z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor