Brusnice červenej až bordovej farby v strede stola na bielej lyžici.

Brusnice

Brusnica obyčajná (lat. Vaccinium vitis-idaea) je málo pestované a nie príliš rozšírené drobnoplodé ovocie. V súvislosti s jej pôvodom sa často spomína celá severná Euroázia a prirodzene sa vyskytuje aj na území Slovenska. Iné historické slovenské názvy: kyhanka brusnica, vranie oko, kamienča, červené čučoriedky. Označenie kľukva sa najčastejšie používa pre severomerický druh Kľukva veľkoplodá (lat. Vaccinium macrocarpus) a aj u nás sa vyskytujúcej Kľukve močiarnej (lat. Vaccinium Oxycoccus)

Základná charakteristika
Brusnica je malý vždyzelený ker z čeľade vresovcovitých. Stonka je rozvetvená, listy sú kožovité, predĺžené, lesklé, zelené. Kvety bielo-ružové, malé. Bobule sú okrúhle, jasne červené, dozrievajú v auguste - septembri. Majú kyslú, horkastú chuť.

Zaujímavosti
Brusnice najčastejšie rastú v ihličnatých a zmiešaných lesoch, pričom uprednostňuje borovicové a smrekové lesy (bory). Kvitne aj v chladnom počasí, pre ktoré si ju vážia najmä včelári.

Využitie v kuchyni
Brusnicové bobule sa používajú na prípravu džemu, lekváru, kompótov, peny, želé. Z bobúľ sa pripravuje džús, ovocné nápoje, všetky druhy vitamínových nápojov. Koláč plnený brusnicami je veľmi chutná pochúťka. Kyslé bobule sa pridávajú do šalátov, pripravuje sa osviežujúci nápoj s medom. Brusnicový kyslý džem je vynikajúcou omáčkou k mäsovým jedlám. Likérové ​​tinktúry sa pripravujú z brusníc na vodke alebo koňaku.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus
Využitie brusníc v tradičnej medicíne je veľmi široké.

Najčastejšie sa pri liečbe používajú brusnicové listy. Môžete si ich pripraviť sami - na to musíte listy opatrne odtrhnúť buď na jar (v apríli - máji), alebo na jeseň po zbere bobúľ. Listy nazbierané v lete sú nevhodné na ošetrenie a sušením sčernejú.

Extrakty a odvary z listov brusnice sa používajú ako diuretikum, sú adstringentné, antiseptické. Brusnica spevňuje steny ciev, pôsobí antiskleroticky. Odvar zo suchých listov sa používa pri stomatitíde, paradentóze a zápaloch ďasien.

Odvar z listov brusnice sa pije pri cukrovke, reumatizme, dne, chorobách obličiek, prispieva k odstraňovaniu kameňov a solí. Čaj z listov brusníc obnovuje silu a zmierňuje únavu. Odvar z bobúľ dobre uhasí smäd pri zvýšených teplotách.

Čerstvé brusnice a ich šťava sú užitočné pri nedostatku vitamínov, gastritíde s nízkou kyslosťou žalúdočnej šťavy a vysokom krvnom tlaku. Nápoj zo šťavy z brusníc sa používa pri prechladnutí, celkovej slabosti, chrípke, bolestiach hlavy a zápche.

Možné nežiadúce účinky
Ľudia trpiaci gastritídou s vysokou kyslosťou žalúdočnej šťavy by mali pri liečbe používať prípravky z brusníc opatrne.

Brusnice rýchlo znižujú krvný tlak, takže brusnice môžu uškodiť hypotenzným pacientom.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Pri tejto rastline sú cenné bobule aj listy.

Bobule brusnice obsahujú veľa mangánu, draslíka, železa, fosforu, pektínov, kyseliny jablčnej, citrónovej, benzoovej, triesloviny, vitamíny A, C, E, cukor (glukóza, sacharóza, fruktóza).

Listy brusníc obsahujú aj veľa užitočných látok, ako je glykozid, hydrochinón, arbutín, triesloviny, vitamín C, organické kyseliny (chinová, galová, vínna).

100 g brusníc obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 55 kcal
  • Bielkoviny 0,44 g
  • Sacharidy 12 g
  • Tuky 0,54 g
  • Vláknina 4 g

 

Obrázok od Waldrebell na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor