Domáci jogurt v sklenenom pohári.

Jogurt

Jogurt je fermentovaný mliečny výrobok s vysokým obsahom sušiny. O prvom výrobcovi jogurtu sa stále vedú dohady. Vedeli ste, že Ľudovítovi XI. zachránil život? A že najviac jogurtov vyrobí aj spotrebuje Fínsko? Toto a mnohé ďalšie zaujímavé fakty sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Základná charakteristika:
Jogurt je fermentovaný mliečny výrobok s vysokým obsahom sušiny. Vyrába sa fermentáciou s protosymbiotickou zmesou čistých kultúr Streptococcus thermophilus.

Pôvod jogurtu:
Podľa jednej verzie boli prví, ktorí začali vyrábať produkt pripomínajúci jogurt, starí Tráci. Chovali ovce a všimli si, že kyslé mlieko vydrží dlhšie ako čerstvé. Zmiešali čerstvé mlieko so zákvasom, čím získali prvý jogurt.

Podľa inej verzie boli prvými starí Bulhari. Najprv vyrábali nápoj kumis z konského mlieka. Následne, keď sa usadili na Balkánskom polostrove a vytvorili prvé bulharské kráľovstvo, začali chovať ovce a vyrábať jogurt z ovčieho mlieka.

Tip: Skúste si aj vy sami, ako sa taký tradičný jogurt pripravuje. Pomôžu vám pritom naše rady Ako vyrobiť domáci jogurt, ale aj náš recept na domáci jogurt s ríbezľovým lekvárom.

Grécky jogurt
Je to typ jogurtu, ktorý bol prefiltrovaný cez tkaninu alebo papierový filter, aby sa odstránila srvátka. Tým získal strednú konzistenciu medzi jogurtom a syrom, pričom si zachoval charakteristickú kyslú chuť jogurtu.

V Grécku sa prefiltrovaný jogurt tradične vyrábal z ovčieho mlieka. V posledných rokoch sa v priemysle čoraz viac využíva kravské mlieko. Gréci používajú prefiltrovaný jogurt vo veľkej miere v každodennej kuchyni, hlavne ako základ pre tzatziki a dezerty s medom, čerešňovým alebo broskyňovým sirupom alebo džemy.

Grécke jogurty sa vyrábajú aj v iných európskych krajinách, zahusťujú sa však najmä pridávaním zahusťovadiel. Aj keď sú vyrábané tradičnou gréckou technológiou, vyrábajú sa z miestneho, nie gréckeho mlieka.

Využitie v kuchyni:

Tip: Prečítajte si aj článok zo sekcie tipy a triky Spôsoby ako využiť a ochutiť jogurt.

Jogurt si samozrejme môžeme vychutnať len tak samostatne, prípadne s rôznymi ovocnými alebo čokoládovými príchuťami. 

Slúži ale aj ako zdravé raňajky, napríklad v kombinácii s ovsenými vločkami. 

Môžeme ho použiť aj ako základ pre náš dresing na šalát, do kebabu alebo tortilly. 

Okrem toho môže byť aj súčasťou rôznych omáčok k mäsu, zelenine či cestovinám. 

Výborné sú aj rôzne jogurtové nápoje či smoothies. 

A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na veľmi obľúbené sladké jedlá, pečené či nepečené - môže byť súčasťou cesta, plnky, či dokonca polevy. 

Alebo čo tak si pripraviť chutnú a zdravšiu jogurtovú zmrzlinu?

Zaujímavosti:
- V Európe si jogurt získal určitú slávu v súvislosti s ochorením žalúdka kráľa Ľudovíta XI. Kráľa sa nedalo nijako vyliečiť a pomohol mu istý doktor z Konštantínopolu (dnešného Istanbulu), ktorý mu priniesol balkánsky jogurt. Francúzsky kráľ z vďačnosti rozšíril správu o jedle, ktoré mu zachránilo život.

- Jogurt s kúskami ovocia bol vynájdený v Prahe v roku 1933, no jeho výrobu spustili až o 14 rokov neskôr Američania.

- V mnohých krajinách je mrazený jogurt zaradený do zoznamu dezertov rýchleho občerstvenia spolu so zmrzlinou a na severoamerickom kontinente je grécky jogurt zaradený medzi povinné školské jedlá.

- Marketingový výskum jogurtov sa u nás robí od roku 1999. A ak pred 15 rokmi jogurt nepatril medzi desať najobľúbenejších raňajkových jedál, dnes nahradil sendviče, cereálie a klasické vaječné jedlá. V minulosti bol medzi nakupujúcimi nesporným favoritom jogurt s ovocnou príchuťou. Teraz rastie dopyt po probiotických jogurtoch bez príchutí.

- Uznávaným svetovým lídrom vo výrobe a spotrebe jogurtov je Fínsko. Každý obyvateľ krajiny Suomi zje ročne 35 kg tohto produktu.

- Bádatelia starých kroník tvrdia, že jogurt je biblický produkt spolu s vínom a medom. Abrahám dosiahol vek 175 rokov s pomocou tohto fermentovaného mliečneho nápoja, ktorý mu predložil nebeský anjel. 

Alebo si vezmite napríklad storočných obyvateľov Kaukazu. Hoci sú to skutočnejšie osobnosti, ich dĺžka života je jednoducho báječná. Na Kaukaze len zriedka nestretnete nikoho vo veku 110-120 rokov. Tradičnou stravou, kde veľkú časť tvoria fermentované mliečne výrobky (a najmä prírodné jogurty), si miestni udržujú veselosť, vitalitu a zdravie po mnoho rokov. 

Nie je náhoda, že jogurt dostal svoj názov podľa tureckého yogurur, čo v doslovnom preklade znamená „dlhý život“.

Fotka od Hai Nguyen Tien z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor