Kajenská paprička

Kajenské korenie

Preberte svoje chuťové poháriky z letargie a objavte zázraky kajenského korenia. Toto pikantné korenie prinesie do vašich jedál dokonalú chuťovú explóziu a navyše aj zlepší trávenie. S kajenským korením sa vám otvárajú nové gastronomické možnosti, vyskúšajte ho teda nielen v tradičných receptoch na grilované mäso a ryby či pikantné omáčky, ale aj v neobvyklých kombináciách s ovocím a zeleninou.

Čo je kajenské korenie?
Kajenské korenie sa vyrába z mletých sušených kajenských papričiek (Capsicum annuum). 

Býva zvyčajne veľmi pálivé, má silnú chuť a arómu. Táto pálivosť kajenského korenia je spôsobená zlúčeninou zvanou kapsaicín, ktorá stimuluje receptory v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti a tepla.

Okrem kulinárskych účelov sa kajenské korenie používa aj v tradičnej medicíne na zmiernenie bolesti a zápalu.

Prečo sa mu hovorí korenie, keď sa vyrába z papričiek?
Termín "korenie" sa všeobecne používa na označenie aromatických rastlinných surovín, ktoré sa používajú na zlepšenie chuti a vône potravín. Aj keď sa kajenské korenie vyrába z papričiek, ktoré sú ovocím, stále sa na jeho pomenovanie používa termín "korenie", pretože jeho hlavnou funkciou v kuchyni je pridať do jedál výraznú chuť a arómu. Slovo "korenie" sa používa aj na označenie iných aromatických rastlinných surovín, ako sú napríklad zázvor, kardamón či muškátový orech.

Pôvod a história
Kajenské papričky sa pôvodne pestovali v Južnej Amerike a Karibiku. Používali sa tam už stovky rokov pred príchodom Európanov. V strednej Európe sa začali objavovať až v 16. storočí, keď ich doviezli z Ameriky spolu s inými exotickými plodinami.

V tom čase sa kajenské korenie používalo najmä ako liečivý prostriedok na zlepšenie trávenia, ale postupne sa začalo používať aj ako korenie na dochutenie jedál. Jeho popularita v Európe sa zvýšila v 19. storočí v súvislosti s rozvojom potravinárskeho priemyslu a globalizácie obchodu s korením.

Kajenské korenie vo svete
Vo svetových kuchyniach je kajenské korenie rozšírené od západu po východ, uveďme si len niekoľko z tradičných pokrmov, v ktorých hrá toto korenie dôležitú úlohu.

 1. Jambalaya - tradičné jedlo z Louisiany v USA, ktoré obsahuje klobásu, krevety, ryžu a samozrejme kajenské korenie.
 2. Mole poblano - jedným z najznámejších mexických receptov s kajenským korením je omáčka mole poblano. Táto omáčka sa často podáva s kuracím mäsom a je považovaná za jedno z najtradičnejších jedál v Mexiku.
 3. Vo Francúzsku je veľmi známy recept na polievku "Gumbo", ktorá má síce korene v Louisiane v USA, ale neskôr sa stala populárnou aj vo francúzskej kuchyni. Je to hustá polievka, ktorá sa zvyčajne pripravuje s krevetami, kuracím mäsom alebo klobásou, okrou, paprikou a cibuľou. Kajenské korenie tomuto pokrmu dodáva charakteristickú pikantnosť a chuť.
 4. Pho - pravdepodobne najznámejší vietnamský recept s kajenským korením. Pho je polievka, ktorá sa zvyčajne pripravuje z hovädzieho alebo kuracieho vývaru, rôznych bylín a korenia, vrátane kajenského korenia. 
 5. V Indii patrí k najrozšírenejším receptom Kari s kuracím mäsom a kajenským korením.

Kajenské korenie v slovenskej kuchyni
V súčasnosti sa kajenské korenie stáva stále populárnejším aj v slovenskej gastronómii. Niektoré reštaurácie ho používajú na oživenie svojich jedál a na prípravu nových, zaujímavých receptov.

Kajenské korenie sa u nás často používa pri príprave rôznych mäsových jedál, ako napríklad špízov, stejkov či kuracích krídel. A čo tak vyskúšať Steak z lososa s estragónovou omáčkou?

Používa sa aj na prípravu rôznych druhov zeleninových jedál, polievok a omáčok, ako je napríklad Holandská omáčka.

Zdravotné benefity kajenského korenia

 1. Zlepšuje trávenie: obsahuje totiž látku kapsaicín, ktorá zvyšuje produkciu žalúdočných štiav a pomáha tráviacemu traktu pri správnom trávení potravy.
 2. Podporuje spaľovanie tukov: kapsaicín zvyšuje teplotu tela a stimuluje termogenézu, čo znamená, že telo spaľuje viac kalórií.
 3. Znižuje riziko srdcových chorôb: obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšujú krvný obeh.
 4. Zlepšuje imunitu: kajenské korenie obsahuje vitamín C a betakarotén, ktoré sú dôležité pre imunitu.
 5. Pomáha pri bolestiach: kapsaicín má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri zmiernení bolesti a opuchu.
 6. Uvoľňuje nos: viaceré štúdie a jednotlivci potvrdzujú vplyv kajenského korenia na uvoľnenie upchatého nosa.

Nepriaznivé účinky
Napriek mnohým pozitívnym vplyvom kajenského korenia treba mať na pamäti, že pre niektoré osoby môže byť až príliš silné, a preto môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, ako napríklad pálenie záhy a podráždenie črevného traktu. 

Krémy s obsahom kapsaicínu môžu byť dráždivé pre citlivú pokožku.

Fotka od Золтан Сирчак z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor