Klinčeky

Klinčeky

Klinček je aromatická rastlina s botanickým názvom Syzygium aromaticum. Jej kvitnúce puky, známe aj ako klinčeky, sú dôležitou súčasťou mnohých kuchárskych receptov a liečivých prípravkov. Klinčeky majú jedinečnú vôňu a chuť, ktoré pridávajú do jedál hrejivý a jemne pikantný nádych. Ich exotický pôvod a výnimočná chuť z nich robí neoddeliteľnú súčasť svetovej gastronómie.

Tento vždyzelený ker dorastá do výšky až 10 metrov. Má tmavozelené lesklé listy a kvety vo forme bielej kytice s malými červenými výhonkami. Kmeň klinčeka je silný a vetvistý, s hladkou hnedou kôrou. Plody rastliny sú zrelé klinčeky, ktoré sa skladajú z malých hnedých tvrdých šupiek. Vnútri každej šupky sa nachádza jediné semeno, ktoré je zdrojom charakteristickej arómy a chuti.

Medzi hlavné producentské krajiny patria Indonézia, Madagaskar, Srí Lanka a Tanzánia. Rastlina je náročná na vlhkosť a slnečné svetlo, a preto sa často nachádza v blízkosti morí a riek.

Pôvod a história
Klinčeky majú svoj pôvod v Indonézii, no dnes sa pestujú v rôznych častiach sveta s teplým tropickým a subtropickým podnebím. 

Prvé písomné zmienky o klinčekoch sa nachádzajú v tradičných čínskych a indických textoch, hoci presné dátumy sa líšia v závislosti od zdroja.

V indickom subkontinente bol klinček známy ako "lavang" a napríklad v starovekom indickom texte "Charaka Samhita", napísanom približne v 4. storočí pred naším letopočtom, sa uvádza klinček ako liečivá rastlina.

V Číne bol klinček známy ako "ding xiang" a tiež bol spomínaný už v starovekých čínskych textoch, vrátane čínskeho liečebného spisu "Pen Ts'ao" z 3. storočia pred našim letopočtom.

Existuje však veľa ďalších tradičných textov a záznamov, ktoré spomínajú klinček, ako je napríklad aj Ayurvéda.

V antickom Grécku a Ríme písali o liečivých vlastnostiach klinčeka napríklad grécky lekár Dioscorides a rímsky lekár Plinius starší.

Vitamíny, minerály a iné zdraviu prospešné zložky
Klinčeky obsahujú sacharidy, vlákninu, vitamíny C, E a K, z minerálnych látok sú to hlavne mangán, vápnik a horčík.

Ďalej v klinčekoch nájdeme zlúčeninu eugenol, ktorý zas obsahuje 72–90 % éterického oleja.

Z ďalších látok, ktoré sa nachádzajú v klinčekoch, môžeme spomenúť triesloviny, flavonoidy, vanilín, beta-kryofylén, kyselinu krategolovú, metylsalicylát, kyselinu oleanolovú, stigmasterol a kampesterol.

Zdravotné benefity klinčekov

  1. Pomáhajú pri respiračných problémoch - klinčekový olej, ktorý môžeme vmasírovať do hrude alebo nosných dutín, nám môže priniesť úľavu v prípade bronchitídy, astmy, nachladnutia alebo kašľa.
  2. Tlmia zápaly - eugenol obsiahnutý v klinčekoch má silné protizápalové účinky, ktoré znižujú hladinu prozápalových cytokínov, čo môže významne znížiť pravdepodobnosť artritídy a bolesti kĺbov. Klinčeky pomôžu aj proti zápalom v ústach a krku. 
  3. Zmierňujú bolesť zubov - eugenol je anestetikum a má antibakteriálne vlastnosti. Žuvanie navlhčených klinčekov alebo prášku z klinčekov vám určite pomôže vyrovnať sa s bolesťou zubov.
  4. Bránia vzniku rakoviny - klinčeky sú výborným zdrojom antioxidantov a je preukázané, že eugenol je prospešný napríklad v prípade rakoviny pažeráka. Klinčeky majú vynikajúcu cytotoxicitu aj voči bunkám rakoviny prsníka. 
  5. Pomáhajú pri liečbe cukrovky - klinčeky obsahujú zlúčeninu nigericín, o ktorej sa zistilo, že zlepšuje vylučovanie inzulínu a zdravie buniek, ktoré produkujú inzulín, vďaka čomu môžu udržať pod kontrolou hladinu cukru v krvi.

Klinčeky v gastronómii
Vďaka svojej bohatej histórii a unikátnej aróme majú klinčeky aj v slovenských kuchyniach naozaj široké spektrum využitia.

Často sa využívajú na dochutenie rôznych druhov pečiva a dezertov, ale aj omáčok a polievok, z ktorých asi najznámejšou v našich končinách je paradajková polievka.

Klinčeky sa často pridávajú aj do rôznych nápojov, ako napríklad varené pivo, varené víno alebo punč

Náš TIP pri používaní klinčekov:
Ak chcete čo najviac zdôrazniť klinčekovú arómu, odporúčame čerstvo pomleté klinčeky, nakoľko po pomletí pomerne rýchlo strácajú svoju špecifickú vôňu.

Patria klinčeky medzi alergény?
Klinček nie je bežným alergénom a alergické reakcie na toto korenie sú pomerne zriedkavé. 

Príznaky alergie na klinčeky sa môžu prejaviť začervenaním, svrbením a vyrážkami. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti s dýchaním, ako sú dýchavičnosť, dusenie, pálenie alebo svrbenie v hrdle, kýchanie či upchatý nos. Klinčeky môžu spôsobiť aj svrbenie, slzenie alebo opuch očí. V niektorých prípadoch môžu prísť tráviace problémy ako nevoľnosť, bolesti brucha, hnačka alebo naopak zápcha.

Je dôležité si uvedomiť, že alergické reakcie aj ich závažnosť sa môžu líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi. Ak máte podozrenie, že ste alergický na klinčeky, alebo ak máte niektoré z uvedených príznakov po ich konzumácii, odporúčame vám navštíviť alergiológa.

Fotka od Michał z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor