Surový kôpor čerstvý vo zväzku na bielej tácke

Kôpor

Kôpor (lat. Anéthum) je monotypický rod jednoročných bylinných rastlín z čeľade dážďovníkovitých. Jediným druhom je kôpor voňavý, prípadne kôpor záhradný (Anethum graveolens). Vo voľnej prírode sa rastliny nachádzajú v juhozápadnej a strednej Ázii. Ako záhradná rastlina sú všadeprítomné.

Pôvod:
Kôpor sa spomína v staroegyptských nápisoch spred viac ako 5 000 rokov. Starovekí Gréci a Rimania ho počas svojich ťažení priniesli na úpätie Álp, kde dostal svoj súčasný názov „anethum“. Starovekí Gréci vyrábali lieky zo zelených kôprových semien a jedli ich vo veľkých množstvách. V Rusku je kôpor známy už od 10. storočia. Používal sa na kvasenie, ako korenie a v ľudovom liečiteľstve.

Výskyt:
Vo voľnej prírode rastie v Malej Ázii, Severnej Afrike, Iráne, Himalájach. Ako kultúrna a burinová rastlina - všade na všetkých kontinentoch.

Pestovanie:
Úspešné pestovanie si vyžaduje teplé až horúce letá a dostatok slnečného svitu; aj malý odtieň výrazne zníži výnos. Žiaduca je aj bohatá, dobre priepustná pôda. Semená sú životaschopné 3-10 rokov. Rastliny pestované na semeno na neskoršiu výsadbu by sa nemali umiestňovať vedľa feniklu, pretože tieto dva druhy môžu produkovať hybridy.

Kôpor sa oddávna kultivuje a pestuje v celej Európe a severnej Afrike aj vo svojej pôvodnej domovine – v Ázii.

Charakteristika:
Kôpor má silnú korenistú osviežujúcu chuť a vôňu. Používa sa čerstvý, sušený alebo solený. Na konzervovanie zeleniny a prípravu voňavého octu sa kôpor používa vo fáze kvitnutia alebo plodenia. Sušený kôpor sa používa do rôznych zmesí korenia a na varenie.

Kôprový esenciálny olej je široko používaný v potravinárskom, konzervárenskom, alkoholickom a mydlovom priemysle.

Využitie v kuchyni:
Snáď neexistuje všestrannejšie korenie ako kôpor. Zlepšuje chuť jedla, jeho vzhľad, stimuluje chuť do jedla. Ide o rastlinu, ktorá využíva predovšetkým zeleň. Pridáva sa do šalátov, omáčok, polievok, rýb, mäsových, hubových a zeleninových jedál. Vynikajúco dochutí mladé varené zemiaky a fazuľu. Pridanie kôpru dodá „šmrnc“ a pikantnú chuť miešaným vajíčkam, syru, tvarohu.

Mladé listy kôpru sa používajú ako aromatické dochucovadlo do teplých a studených jedál. Solené a sušené listy sú určené na budúce použitie.

Ďalej sa kôpor používa ako ochucovadlo - na ochutenie cukroviniek, čaju, marinád, nakladaných uhoriek, kyslej kapusty. Rastlina obsahuje fytoncídy a tie jej pri nakladaní zeleniny dodávajú nielen špecifickú chuť, ale chránia ju aj pred plesňou a skazením.

Kôpor nepriamo zabraňuje presýteniu organizmu soľami, čím sa znižuje množstvo soli v pokrmoch.

Fotka od EDDIE LEE z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor