Moriak, morka a morčacie mäso. Surová morčacina na tanieri.

Morčacie mäso

Morčacie mäso je veľmi jemné a nie mastné. Z kulinárskeho hľadiska si vyžaduje oveľa menej starostí ako hus. Bežne sa nazýva len moriak/morka. Je to mäso zvyčajne z moriek či moriakov domestikovaných, ale aj divých. Je to populárne jedlo z hydiny, najmä v Severnej Amerike, kde sa tradične konzumuje ako súčasť kultúrne významných udalostí ako Deň vďakyvzdania a Vianoce.

Základná charakteristika:
Morka je veľký vták z rodu moriek, čeľade bažantovitých. Rodiskom je Amerika. Aztékovia používali toto mäso na jedlo, bola to ich jediná hydina. V 16. storočí boli morky privezené do Španielska a o pár rokov neskôr sa rozšírili vo Francúzsku, Anglicku a celej Európe.

Morčacie mäso je v modernej spoločnosti vysoko cenené – v spotrebe je na druhom mieste po kuracom mäse. V USA je morčacie mäso kvalitnejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Zloženie:
Morčacie mäso je bohaté na bielkoviny, vitamíny (B6, B2, B12, PP) a minerály. Obsahuje fosfor v pomerne významnom množstve, takmer ako ryba. Porcia moriaka je schopná poskytnúť ľudskému telu dennú potrebu vitamínu PP. Morčacie mäso má nízky obsah cholesterolu (74 mg na 100 g). Železo z morčacieho mäsa je veľmi ľahko stráviteľné, horčík zabraňuje ochoreniam nervovej sústavy a selén udržuje telo mladé a predchádza rakovine. Morčacie mäso nespôsobuje alergie, a preto je ideálne aj pre malé deti.

Využitie v kuchyni:
Keď hovoríme o morčacom mäse, profesionáli nerobia rozdiel medzi mäsom samcov a samíc. Hoci, prísne vzaté, mäso moriaka je o niečo suchšie ako mäso morky.

Na Deň vďakyvzdania v USA je morka plnený kukuričným chlebom, pečený na ražni alebo v rúre a podávaný s brusnicovou omáčkou. Oblohou bývajú zemiaky alebo tekvicové pyré. V Quebecu sa morka na Nový rok plní mletým bravčovým mäsom alebo klobásou.

Existuje mnoho spôsobov, ako variť moriaka. Morčacie prsia sa napríklad plnia hubami, zeleninou, ovocím alebo orechmi (plnka sa dáva do vreckového rezu, ktorý je špeciálne vyrobený na kus mäsa).

Veľmi chutné sú aj morčacie špízy - výborne sa na ne hodia nakrájané prsia a stehná.

Ako si správne vybrať moriaka?
Ak chceme vybrať dobrého moriaka, pred nákupom ho dôkladne skontrolujeme. Kvalitná morka by navonok mala vyzerať stredne dobre živená a mäsitá. Povrch vtáka by mal byť svetlý a bez šmúh. Na dotyk by mal byť hladký, ale nie šmykľavý.

Ak chceme vybrať mladého moriaka (a teda chutného), musíme sa mu pozrieť na hrebienok a nohy. Svetlý hrebeň a hladké sivé nohy sú znakom mladosti vtáka.

Ak sa moriak predáva v obale (často ho takto môžete vidieť v supermarketoch), potom nezabudnime skontrolovať tesnosť tohto obalu. Trvanlivosť chladeného moriaka je krátka, maximálne pár dní, takže je lepšie ho kúpiť bezprostredne pred použitím.

Fotka od Jan Vašek z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor