Čerstvo umyté paradajky na kuchynskej doske. Ešte sú mokré, sušia sa na papierovej utierke.

Paradajky

Dobrý zdroj karoténov, draslíka, ale aj vitamínov C a E. Výborné sú v šaláte, či len tak na chlieb s maslom. Botanicky sú skôr ovocím ako zeleninou. Vyrastali sme na nich asi všetci. Ich chuť závisí skôr od druhu a stupňa zrelosti, než od toho, kde dozreli. Poďme si prezradiť niekoľko zaujímavostí o paradajkách.

Paradajky
Kvitnúca rastlina z čeľade nočných, ktorá sa vo veľkej miere pestuje pre svoje jedlé plody. Paradajky sú dobrým zdrojom vitamínu C a fytochemického lykopénu. Rajčiny sú vo všeobecnosti rozvetvené, dosahujú 60 – 180 cm. Niektoré druhy sú kompaktné a vzpriamené. Listy sú viac-menej chlpaté, silne páchnuce, perovito zložené a až 45 cm dlhé. Kvety s piatimi lupeňmi sú žlté, 2 cm v priemere, visiace a zoskupené. Plody sú bobule, ktoré dosahujú v priemere od 1,5 do 7,5 cm a aj viac. Zvyčajne sú červené, šarlátové alebo žlté, aj keď existujú aj zelené a fialové odrody, ktorých tvar sa líši od takmer guľového po oválny a predĺžený až po hruškovitý. Každý plod obsahuje najmenej dve bunky malých semien obklopených rôsolovitou dužinou.

História
Divoký druh paradajok má pôvod v Andách v Južnej Amerike, hlavne v Peru a Ekvádore. Predpokladá sa, že bol domestikovaný v predkolumbovskom Mexiku. Anglický názov paradajky je odvodený od náhuatlského (aztéckeho) slova tomatl. Paradajku priviezli do Európy Španieli začiatkom 16. storočia a zdá sa, že Španieli a Taliani boli prvými Európanmi, ktorí ju prijali ako jedlo. Vo Francúzsku a severnej Európe sa paradajka pôvodne pestovala ako okrasná rastlina a bola považovaná za potravinu s podozrením, pretože botanici ju poznali ako príbuznú jedovatej belladony a smrtonosnej lienky. Korene a listy rajčiaka sú jedovaté a obsahujú neurotoxín solanín. Niektorí vedci však tvrdia, že paradajka bola spočiatku považovaná za druh baklažánu, ktorého je blízkym príbuzným.

Sú paradajky ovocie alebo zelenina?
Farmári, kuchári a právnici majú na túto otázku rôzne odpovede. Môže sa to zdať jednoduché. Jeme ich na obed? Zelenina. Jeme ich ako dezert? Ovocie! Ale nie je to také jednoduché. Existujú právne definície ovocia a zeleniny, ako aj vedecké. Paradajky zodpovedajú vedeckej definícii ovocia, pretože vznikajú z kvetu a obsahujú semená. Takže botanicky sú paradajky ovocím. Spôsob, akým ich jeme a zaobchádzame s nimi pri varení, však znamená, že patria aj do zákonnej kategórie zeleniny. Kým najvyšší súd v USA uznal paradajky za zeleninu (na základe toho, že ovocie sa podáva na obed), Európska únia rozhodla, že ide o ovocie.

Vplyv na ľudský organizmus
Paradajky sú bohaté na draslík. Ich konzumácia je spojená s nižším výskytom mŕtvice a nižším výskytom srdcových chorôb. Obsahujú zlúčeninu zvanú lykopén, ktorá im dáva červenú farbu.

Paradajky obsahujú skupinu fytochemikálií nazývaných karotenoidy, medzi ktoré patrí lykopén, luteín a betakarotén. Tieto zlúčeniny sú dôležité na udržanie zdravia očí a môžu chrániť pred vekom podmienenou degeneráciou makuly a inými očnými chorobami.

Karotenoidy môžu pomôcť zabrániť poškodeniu pokožky UV žiarením. Štúdia z roku 2006 zistila, že po 10-12 týždňovej pravidelnej konzumácii došlo k zníženiu citlivosti v dôsledku zvýšenia karotenoidov v strave. To však neznamená, že sa nespálite, ak budete jesť veľa paradajok – stále je dôležité byť na slnku opatrný.

Paradajky sú dobrým zdrojom vitamínu K, ktorý je potrebný na zrážanie krvi a hojenie rán. Existuje tiež čoraz viac dôkazov, že vitamín K môže byť prospešný aj pre zdravie kostí a kardiovaskulárny systém.

Sú paradajky bezpečné pre každého?
Je rozšírený názor, že zlúčenina v ovocí a zelenine (nazývaná solanín), môže zhoršiť artritické stavy a bolesti kĺbov. K dnešnému dňu však neexistuje žiadny výskum na podporu tohto predpokladu, pričom dôkazy sú len neoficiálne. Alergia na paradajky je zriedkavá, ale ak ste alergický, pravdepodobne budete reagovať aj na iné rastliny z čeľade nočných, vrátane baklažánu a zemiakov.

Sušené paradajky
Väčšina zdraviu prospešných živín sa nachádza aj v sušených paradajkách. Na získanie kilogramu sušeného ovocia potrebujete 8 až 14 kg čerstvých paradajok.

Využitie v kuchyni
Paradajky sa jedia surové s pečivom, ako prílohy k mnohým jedlám, používajú sa do studených šalátov alebo aj ako ozdoba.

Varia sa z nich polievky, rôzne omáčky k mäsu alebo cestovinám, kečupy, pretlaky, šťavy. 

Pripravuje sa z nich paradajkový základ na pizzu alebo môžu byť aj súčasťou jej oblohy.

Okrem toho sú paradajky výborné aj sušené. Aj tie môžete použiť ako súčasť jedla, napríklad cestovín či pizze. Vyskúšajte napríklad náš recept na Fusilli so sušenými paradajkami.

Tip: Mohol by vás zaujímať aj článok Paradajky - gastro tipy a triky.

Zaujímavosti
Prvý recept na európske jedlo s použitím paradajok bol publikovaný v roku 1692 v Neapole.

Najväčšia paradajka na svete s hmotnosťou 2,9 kg bola vypestovaná v Spojených štátoch.

Jablko lásky
Kedysi boli paradajky nazývané jablko lásky. Nemalo to ale nič spoločné s ich tvarom, ale farbou. V pôvodnom názve ich v taliančine volali "zlaté jablko". Keď to vyslovili, Francúzom to znelo ako jablká lásky.

V ukrajinskom meste Kamenka-Dneprovskaya sa nachádza pamätník „Sláva paradajke“.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor