Pažítka pokrájaná na drobno aj s celými dlhšími kúskami na bielom podklade

Pažítka

Pažítka je trváca bylina z čeľade cibuľovitých. Jednými z prvých, ktoré sa na jar objavia, sú tenké listy tejto cibule. Pažítka kvitne okrúhlymi dáždnikmi jasne fialovej farby, cibuľky sú vajcovité. Po odrezaní veľmi rýchlo opäť dorastie.

História a rozšírenie:

Čína, Taliansko a Sibír sú tri možné miesta pôvodu pažítky. Nech je to akokoľvek, v skutočnosti nie je dôležité miesto narodenia tejto rastliny, ale jej úžasné vlastnosti, vďaka ktorým sa dá vyhnúť prechladnutiu a hypovitaminóze.

Pažítka je trvácna bylinka. Patrí do čeľade cibuľovitých, má fistulovité polvalcové listy a podlhovasté vajcovité cibuľky. Kvitne v máji, na nízkych stonkách pažítky sa objavujú guľovité dáždniky s ružovo-fialovou farebnou schémou.

Divoká cibuľa sa nachádza na miestach s miernym podnebím, napríklad v strednej Ázii, v európskych krajinách, na severnom Kaukaze, na Ďalekom východe a na Kamčatke. Najčastejšie pažítka rastie na, lúkach, čistinách a kamenistých pôdach.

Zloženie a priaznivé účinky:

Hlavná hodnota rastliny spočíva v jej vitamínoch. Pažítka obsahuje betakarotén, riboflavín, tiamín, vitamíny B3 a PP, B9, B4, kyselinu pantoténovú, pyridoxín, kyselinu askorbovú, alfa-tokoferol a fylochinón. Z minerálov sú tu zastúpené vápnik, horčík, draslík, fosfor, sodík, železo, meď, mangán, selén a zinok.

Biologicky cenné látky, ktoré sú súčasťou cibuľovej zeleniny, pomáhajú zbaviť sa jarného nedostatku vitamínov a minerálov, sú prevenciou prechladnutia a chorôb tráviaceho traktu, zvyšujú chuť do jedla a posilňujú imunitný systém. Na prvom mieste medzi týmito užitočnými látkami sú bielkoviny, organické kyseliny, éterické oleje. Pažítka je tiež mierne afrodiziakum.

Využitie v kuchyni:

Stredne korenistá, šťavnatá a voňavá pažítka sa najlepšie hodí na prípravu zelených šalátov, hodí sa do omeliet a omáčok, spestrí chuť mäsa, rýb a zeleninových jedál.

Pridajte ju do hotových prvých chodov, výrazne zmení chuť polievok či boršču k lepšiemu!

Pažítka sa nevarí, aby nestratila svoju jemnú vôňu, ale tesne pred podávaním ju dáme na tanier s horúcim jedlom.

Pridaním do paštét bude ich chuť a vôňa veľmi zaujímavá, nezvyčajná, veľmi svieža, čo je často práve to, čo takýmto jedlám chýba.

Mnohé gazdinky ju používajú pri príprave domácich klobások, aby im dodali nezvyčajnú pikantnosť.

Do akýchkoľvek omáčok určite pridajte veľmi jemne nasekanú pažítku.

Pažítka spestrí chuť tvarohu, studených predjedál, rybích, mäsových a mnohých ďalších jedál.

Pažítku je možné aj uskladniť, čiže pripraviť na budúce použitie, a to sušením alebo nasolením.

Šéfkuchári najznámejších reštaurácií ju využívajú ako dekoráciu a originálny spôsob viazania vrecúšok z palaciniek, tenkého cesta či listov šalátu.

Kontraindikácie – ak trpíte nasledovnými diagnózami: ochorenia čriev, žalúdka a zvýšená kyslosť žalúdočnej šťavy, neodporúča sa časté používanie pažítky v jedle.

Obrázok od Anna Armbrust na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor