Čerstvé vetvičky rozmarínu

Rozmarín

Rozmarín na Slovensku v minulosti zdobil takmer každú záhradku. Aj dnes sa občas objavuje v oknách bytov, nakoľko má veľmi príjemnú vôňu a je aj pekný na pohľad. Takéto pestovanie rozmarínu nie je náročné, pretože sa ľahko množí a nenapádajú ho vošky, ktorým nechutia tvrdé lístky plné éterických olejov. Okrem toho, že si rozmarínom v kvetináči spríjemníte a skrášlite bývanie, využijete ho aj v kuchyni. Zároveň patrí aj medzi liečivé bylinky s mnohými zdravotnými benefitmi.

Základná charakteristika:
Rozmarín, známy aj pod svojím latinským názvom Rosmarinus officinalis, je aromatická vždyzelená rastlina, ktorá patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Táto rastlina sa bežne pestuje pre svoje aromatické lístie, ktoré má výraznú vôňu a chuť. Používa sa v gastronómii aj v medicíne už stáročia.

Rozmarín dorastá až do výšky jedného metra a má šikmé, drevnaté stonky. Listy sú jemné a ihličkovité. Majú výraznú vôňu, ktorá sa uvoľňuje pri každom dotyku. Rastlina kvitne v lete, zvyčajne ružovými, fialovými alebo bledoružovými kvetmi.

Väčšina druhov rozmarínu sa pestuje ako okrasná rastlina, ale existuje aj niekoľko odrôd, ktoré sa využívajú v gastronómii.

Zberajú sa listy a prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky, ktoré sa sušia pri teplote do 35 °C.

Pôvod a história
Rozmarín pochádza z oblasti Stredozemného mora a v strednej Európe sa pestuje od 15 storočia. Používal sa na výrobu vonných olejov a voňaviek, aj ako kadidlo. 

Na Slovensku bol rozmarín aj symbolom lásky, vernosti či panenstva a označoval sa za rastlinu milencov. Svedčia o tom aj viaceré ľudové pesničky, ako napríklad Ej Rozmarín, ktorej slová hovoria sami za seba: "Ej, rozmarín, rozmarín, ty zelený rozmarín, veru sa ti milá, do neho povalím..." Práve preto býval rozmarín častou súčasťou svadobnej výzdoby a ešte aj v dnešných časoch zvyknú mladé rozmarínové vetvičky zdobiť hruď nejedného družbu či družičky.

Rozmarín v kuchyni
V kuchyni sa rozmarín používa v čerstvej aj sušenej forme. Jeho silná aróma a chuť sa hodí ku mnohým druhom jedál, najmä však k mäsu a rybám.

Čerstvý rozmarín sa môže pridávať do omáčok, marinád a šalátov.

Sušený rozmarín sa najčastejšie používa ako korenie na rôzne druhy mäsa, pečeného kurčaťa či zemiakov.

Je obľúbený najmä v talianskej a francúzskej kuchyni a je známy aj ako súčasť provensálskeho korenia

Pozitívne vplyvy na ľudský organizmus
Rozmarín obsahuje mnoho liečivých látok, ako sú antioxidanty, antiseptiká či protizápalové látky, vďaka čomu sa používa ako bylinný liek na mnohé zdravotné problémy, vrátane bolesti hlavy, tráviacich problémov, respiračných ťažkostí a kožných problémov. Tiež sa používa na podporu kognitívnych funkcií a pamäti.

Často sa používa v aromaterapii, kde sa vdychuje jeho esenciálny olej alebo sa aplikuje na kožu v zriedenej forme. Zvyčajne sa neodporúča užívať rozmarín vnútorne v príliš veľkých dávkach, pretože v tom prípade môže byť toxický.

Rozmarín sa tiež používa ako prírodný konzervant potravín. Jeho extrakt pomáha chrániť potraviny pred baktériami a predlžuje ich trvanlivosť.

Nežiadúce účinky a alergény
Rozmarín nie je vhodný pre malé deti do 5 rokov a pre tehotné a dojčiace ženy. 

Fotka od Robert Owen-Wahl z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor