Šafran

Šafran

Šafran siaty (Crocus sativus) je cenná rastlina, ktorej pestovanie a história siaha až do staroveku. Oddávna je známy pre svoje výnimočné vlastnosti a rovnomenná korenina získavaná z tejto rastliny sa vďaka svojej bohatej horko-sladkej chuti s ľahkými nádychmi medu a sena často používa na obohatenie chutí a dodanie zemitého a kvetinového charakteru rôznym jedlám.

Šafran je trvalka patriaca do rodiny kosatcovitých (Iridaceae) a je považovaná za jednu z najstarších kultivovaných rastlín. Jeho história siaha až do staroveku, kedy sa šafran stal obľúbeným vďaka svojej vôni, farbe a liečivým vlastnostiam.

Ide o nízku rastlinu s cibuľovitým oddenkom a úzkymi, zelenými listami. Na jeseň má fialové kvety, z čneliek kvetu sa získava rovnomenná korenina šafran, ktorá patrí medzi najdrahšie koreniny sveta. Plodmi šafranu sú trojhranné tobolky obsahujúce niekoľko semienok.

Pôvod a história
Miesto prvotného výskytu šafranu nie je jednoznačne stanovené, ale predpokladá sa, že pochádza z oblasti Stredomoria, konkrétne z Grécka, Turecka a Iránu. 

V starom Grécku bol šafran považovaný za vzácne a luxusné korenie. Spomína sa v rôznych gréckych mýtoch a literatúre. Napríklad v Homérovom epose Ilias je spomínaný ako dar bohov a je používaný na očarovanie a farbenie.

Rimania získavali šafran z východných krajín, ako je Egypt, India a Perzia a bol používaný nielen na varenie, ale aj na farbenie textílií a na rôzne rituálne účely.

Rovnako aj v starovekom Egypte bol šafran používaný nielen ako korenie, ale aj ako liečivo a farbivo. Existujú záznamy o jeho použití pri výrobe parfumov, liečení kožných chorôb a pri výrobe farieb na fresky a náhrobné kamene.

Šafran bol obľúbený aj v iných starovekých kultúrach, ako sú Babylon, Perská ríša a Čína, a to nielen ako korenie, ale aj na liečbu rôznych ochorení.

Dnes sa šafran pestuje v rôznych častiach sveta, vrátane Španielska, Talianska, Maroka, Indie a krajín strednej Ázie. Najlepšie sa mu totiž darí na slnečných miestach s dobre priepustnou pôdou, kde sú miernejšie zimy a horúce suché letá. 

Využitie v kuchyni
Šafran je významnou súčasťou gastronómie najmä v kuchyniach Blízkeho východu a Ázie, a často aj v španielskej, latinskoamerickej, francúzskej a orientálne kuchyni, kde je pri príprave mnohých tradičných jedál úplne nevyhnutnou ingredienciou. Ale ani v našich končinách nie je šafran neznámy.

Vďaka svojej bohatej horko-sladkej chuti s ľahkými nádychmi medu a sena sa šafran používa na obohatenie chutí a dodanie zemitého a kvetinového charakteru rôznym jedlám. Je tiež schopný zafarbiť potraviny na zlatú, žltú alebo oranžovú farbu, čo sa často využíva na farbenie rýb, ryžových jedál a rôznych dezertov.

Z našich receptov odporúčame do vašej pozornosti napríklad tradičnú španielsku Zeleninovú paellu, alebo lahodné krémové Šafranové rizoto.

Zdravotné benefity šafranu
Šafran obsahuje karotenoidy krocín a krocetín, šafranal, sacharidy, tuk, bielkoviny a vodu. V porcii jednej polievkovej lyžice nájdeme zanedbateľné množstvo vitamínu A, B a C, z minerálnych látok hlavne mangán, ostatné minerály sú v minimálnych množstvách.

Niekoľko spôsobov, ako sa šafran využíva v ľudovom liečiteľstve a v medicíne:

  1. Liečenie depresií a úzkosti - šafran sa tradične používa na zlepšenie nálady a liečenie miernych až stredných depresií. Niektoré štúdie naznačujú, že šafran môže mať podobný účinok ako niektoré antidepresíva tým, že zvyšuje hladinu neurotransmitera serotonínu v mozgu. Môže tiež pomôcť pri nespavosti spojenej so stresom.
  2. Liečba prechladnutia - šafran je ako stimulačné tonikum veľmi účinný pri liečbe prechladnutia a horúčky. Šafran zmiešaný s mliekom a aplikovaný na čelo rýchlo zmierňuje prechladnutie.
  3. Antioxidanty a protizápalové účinky - šafran obsahuje antioxidanty, ako napríklad krocín a krocetín, ktoré môžu chrániť telo pred oxidačným stresom a zápalom. Tieto zložky môžu mať prospech pre zdravie srdca, znižovať zápalové procesy v tele a chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  4. Afrodiziakum a liečba erektilnej dysfunkcie (ED) - vďaka krocínu je šafran v tradičnej medicíne známy aj ako afrodiziakum. Podľa štúdie šafran významne pomáha zlepšiť tumescenciu (zdurenie) a rigiditu (pevnosť) údu. U mužov s erektilnou dysfunkciou sa pozoroval pozitívny účinok na sexuálne funkcie už po 10 dňoch užívania.
  5. Liečba predmenštruačného syndrómu (PMS) - niektoré štúdie naznačujú, že šafran môže byť účinný pri zmierňovaní príznakov PMS, ako sú bolesti brucha, zmeny nálady a nevoľnosť.
  6. Zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií - niektoré štúdie naznačujú, že šafran môže zlepšiť pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie u ľudí so slabšou pamäťou.

Je dôležité si uvedomiť, že niektoré výskumy boli vykonané na malých skupinách ľudí, a preto je potrebný ďalší výskum, aby sa stanovili presné a vhodné dávky. Určite treba mať na pamäti, že "všetkého veľa škodí" a ani so šafranom to netreba preháňať.

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor