Hlávkový šalát

Šalát

Existujú rôzne odrody tejto listovej zeleniny. Listy šalátu sú veľké, hladké, vlnité, zvráskavené alebo kučeravé, svetlozelenej alebo bordovej farby. Jedol sa od pradávna. Chuť má neutrálnu. Je považovaný za jednu z najstarších rastlín v oblasti Stredozemného mora. V súčasnosti je to jedna z najrozšírenejších zelenín na svete. Má mnoho prínosov pre ľudský organizmus. Je vhodný pri diétach a pomáha pri rôznych zdravotných problémoch.

História
Šalát pochádza z dávnej minulosti. Dokazuje to objav vedcov. Pri štúdiu egyptských pyramíd sa na nástenných maľbách našli rastliny s dlhými tenkými klinovitými listami, ktoré sú veľmi podobné listom rímskeho šalátu. Ak veríte záznamom historikov starovekého Grécka, potom už okolo roku 550 pred Kristom sa šalát podával na stole vládcov Perzie.

V starom Ríme bol tiež veľmi známy šalát. Rastlina sa spomína v mnohých starovekých rímskych kronikách. Miestni ho používali ako dezert. O niečo neskôr sa produkt stal predjedlom, ktoré zvyšuje chuť do jedla. Keď sa k moci dostal cisár Augustus, zelenina sa konzumovala nielen čerstvá, ale aj nakladaná. Rimania pestovali niekoľko odrôd tejto plodiny.

Bohužiaľ neexistujú žiadne informácie o tom, kedy presne sa táto rastlina objavila v Európe. Ale s presnosťou môžeme povedať, že Gréci prevzali metódy pestovania od Egypťanov. Tu sa rastlina používala ako potravina aj ako liek. V Španielsku sa v 8. – 9. storočí nášho letopočtu okrem hlávkového šalátu pestoval aj listový šalát.

Zloženie a účinky na ľudský organizmus
Listový šalát obsahuje vitamíny B, E, K, A, PP, C, ako aj tieto minerály: železo, mangán, selén, meď, zinok.

Pravidelná konzumácia šalátu v jedle môže zlepšiť mozgovú aktivitu, normalizovať spánok, pomôcť zbaviť sa nespavosti a úzkosti. Šalát pôsobí na zrak, zmierňuje únavu očí, pomáha posilňovať imunitu, znižuje cholesterol a zrýchľuje metabolizmus v tele.

Chemické zloženie šalátu má priaznivý vplyv na zloženie krvi, preto môže byť užitočný pri chudokrvných stavoch a na stabilizáciu krvného tlaku. Konzumácia hlávkového šalátu je mimoriadne prospešná pre trávenie: pravidelný príjem potravy vám umožňuje vyčistiť črevá od škodlivých látok a toxínov.

Za zmienku tiež stojí, že šalát ovplyvňuje celkový vývoj a rast tela, preto je užitočný pre deti, aj na posilnenie nechtov a vlasov.

Využitie v kuchyni
Najčastejšie sa jedia čerstvé listy. Hlávkový šalát sa používa najmä do rôznych zeleninových šalátov: hodí sa ku všetkej zelenine a k iným druhom listových a hlávkových šalátov. Pri varení sa listy hlávkového šalátu zalejú vriacou vodou a trhajú sa rukami - týmto spôsobom sa v šaláte zachová viac užitočných látok.

Hlávkový šalát sa hodí k syrom, dodáva im sviežosť, ako aj k jedlám z mäsa a hydiny. Hlávkový šalát pridávaním do teplého jedla rýchlo stráca svoj vzhľad a časť chuti, preto sa šalát používa najmä v studenej kuchyni. Výnimkou sú polievky, do ktorých sa môžu pridať aj zvädnuté listy.

Šalát má tiež dôležitú estetickú hodnotu: šaláty, sendviče, jednohubky a predjedlá podávané na listoch šalátu sú chutnejšie. Používa sa aj na vytváranie zeleninových roliek.

Odrody šalátov
Šaláty možno klasifikovať podľa ich botanických skupín na:
 -   Rímske: Sú tie, ktoré netvoria pravý púčik, listy majú celé okraje a široký stredový nerv. Patria k nim: rímsky a rímsky baby šalát, čakanka.
 -    Srdiečkové: tvoria tesný púčik listov (stred sa nazýva srdiečko). Patria k nim: hlávkový, listový a ľadový šalát, Batavia, Mangold.
 -   Voľnolistové: sú to šaláty, ktoré majú voľné a roztrúsené listy. Medzi ne patria: Lollo Rosso, červený kučeravý šalát a Endívia.

Fotka od Petr Magera z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor