Šalvia

Šalvia

Šalvia lekárska je využívaná nielen v gastronómii, ale vďaka liečivým účinkom aj v ľudovom liečiteľstve, v medicíne a tiež aj v kozmetike. Určite dobre poznáte šalviový čaj. Povedzme si však o jej zdravotných benefitoch trochu viac.

Šalvia (Salvia), známa aj ako "šalviový ker", je rod rastlín z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Rod Šalvia zahŕňa viac ako 900 druhov, z ktorých niektoré majú významné terapeutické vlastnosti.

Šalvia je trvalka s listnatým zeleným lístím a charakteristickými kvetmi rôznych farieb, vrátane modrej, fialovej, ružovej a červenej. Niektoré druhy majú aj aromatické listy, ktoré obsahujú éterické oleje s rôznymi chemickými zlúčeninami, ako sú tujón, kampen, salvigenín a rozmarínová kyselina. 

Šalvia v gastronómii
Šalvia je na Slovensku pomerne populárnou kulinárskou prísadou, ktorá dodáva jedlám silnú arómu a chuť. 

Okrem prípravy bylinných čajov a osviežujúcich nápojov sa listy šalvie dosť často používajú pri príprave mäsových jedál, rôznych omáčok a polievok. 

Môžete vyskúšať napríklad náš recept na Plovdivské bravčové alebo Hovädzie so slivkovou omáčkou.

Zdravotné benefity šalvie

 1. Podpora trávenia - Šalvia lekárska sa tradične používa na podporu trávenia. Má účinok stimulácie tráviacich enzýmov a môže pomôcť zmierniť tráviace problémy, ako sú nadúvanie, zápcha a nadbytok žalúdočnej kyseliny.
 2. Protizápalové účinky - rastlina obsahuje zložky s protizápalovými účinkami, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápalové stavy v tele. Šalvia lekárska sa tradične používa na liečbu bolesti hrdla, zápalu ústnej dutiny a ďalších zápalových ochorení.
 3. Relax a podpora spánku - niektoré zložky v šalvii lekárskej majú upokojujúci účinok na nervový systém. Môže sa používať na podporu relaxácie, zníženie úzkosti a zlepšenie kvality spánku.
 4. Liečba respiračných ochorení - inhalácia parou zo šalvie lekárskej môže pomôcť pri liečbe respiračných ochorení, ako sú prechladnutie, kašeľ, zápaly dutín a alergie.
 5. Starostlivosť o pokožku - vďaka protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam môže šalvia lekárska pomáhať pri liečbe kožných problémov, ako sú akné, ekzémy a dermatitída. Šalvia sa používa aj vo výrobkoch na starostlivosť o pleť a vlasy.
 6. Šalvia obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tieto látky môžu prispievať k celkovému zdraviu a prevencii niektorých chorôb.
 7. Obsahuje tiež fytochemikálie, ktoré môžu podporovať zdravie mozgu a stav pamäte.

Nežiadúce účinky a alergény

Alergia na šalviu je pomerne zriedkavá, ale nie je úplne vylúčená. 

 1. Kožné prejavy - svrbenie, začervenanie, vyrážky alebo opuchy na mieste kontaktu.
 2. Dýchacie problémy - niektorí ľudia môžu mať ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť, chrápanie, kašeľ alebo zapchávanie nosa, vo vzácnych prípadoch astmatický záchvat.
 3. Očné prejavy - alergény môžu spôsobiť začervenanie, svrbenie, slzenie alebo opuch očí.
 4. Niektorí ľudia môžu mať tráviace problémy, ako sú bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka.

Je dôležité si uvedomiť, že alergické reakcie môžu byť individuálne a rozmanité. Nie každý, kto príde do kontaktu so šalviou, musí mať alergickú reakciu. Ak máte podozrenie na alergiu na šalviu alebo iné rastliny, odporúčam vám vyhľadať lekárskeho odborníka, ako je alergiológ, ktorý vám môže poskytnúť správnu diagnózu a poradiť vhodnú liečbu.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor