Plátky údenej slaniny na lopári s vajíčkami, cesnakom a cibuľou

Slanina

Slanina bola spočiatku produktom chudobných – mäso a kosti boli drahé a slaninu považovali bohatí za odpad. Chudobní ľudia, ktorí sa ju naučili konzervovať, soliť, a teda dlhodobo skladovať, využívali slaninu ako zdroj tuku, ktorý pomáhal dobre prežiť chladné počasie a hlad. Keď pominula potreba prežitia, slanina sa zrazu stala lahôdkou a každá krajina by mala byť hrdá na jej chuť a schopnosť ju vhodne pripraviť.

Základná charakteristika:
Bravčová slanina je živočíšny tuk uložený pod kožou, v brušnej dutine, v blízkosti obličiek. Ako potravinový výrobok sa získava najmä z ošípaných, menej často z iných druhov hospodárskych zvierat.

História:
V stredoveku sa bravčový tuk alebo slanina konzumoval v obrovských množstvách a vyrábali sa z neho aj sviečky. Síce nedávali veľa svetla, ale predsa len boli doplnkovým zdrojom svetla. Pri takomto osvetlení mnísi prepisovali svoje knihy a vďaka tomu sa tieto rukopisné diela zachovali dodnes.

Najznámejšia slanina, ktorá si zachovala svoj pôvod a kuchárske tradície, je talianske Lardo di Colonnata. Kedysi tento produkt spolu s ďalšími tradičnými talianskymi pochutinami – olivami, paradajkami a chlebom, zachránil miestnych mužov od hladu a bol tiež nevyhnutnou súčasťou stravy bojujúcich vojakov. Dnes je Lardo skutočnou lahôdkou, ktorá sa ako všetky obľúbené autentické produkty kopíruje a falšuje. Lardo má unikátnu technológiu varenia – dozrieva v špeciálne vytvorených korytách z čistého mramoru, ktorý tomuto receptu zabezpečuje potrebnú vlhkosť a teplotu. Slanina je posypaná všetkými pre ňu typickými druhmi korenín a umiestnená v mramorových kúpeľniach, kde sa skladuje šesť mesiacov - od jesene do jari.

Zloženie:
Slanina je takmer úplne zložená z triglyceridov (nasýtených mastných kyselín). Zvyšok tvorí malé množstvo vitamínov (B4, D, E) a minerálov (selén, zinok).

Priaznivé účinky:
Kedysi sa verilo, že slanina je produkt, ktorý je veľmi nebezpečný pre cievy a srdce. Ale podľa najnovších výsledkov štúdií, ktoré sa robili v priebehu rokov, mierna konzumácia slaniny dokonca znižuje riziko mŕtvice, chráni pred arytmiou a vo všeobecnosti má priaznivý vplyv na zdravie kardiovaskulárneho a nervového systému.

Slanina samozrejme obsahuje cholesterol, no naše telo ho potrebuje: bez dostatku cholesterolu môže nastať hormonálny nedostatok, tuky sa premieňajú na hormóny a dokonca ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Využitie v kuchyni:
Konzumuje sa čerstvá, solená, údená, varená, vyprážaná alebo dusená. Jej široké uplatnenie pri varení je spôsobené jej vysokou nutričnou hodnotou a takmer neutrálnou chuťou a vôňou v čerstvom stave. Používa sa pri príprave mnohých prvých a druhých chodov, od polievok až po vyprážané a dusené zeleninové prílohy, ako aj studené predjedlá.

Čo ste o slanine pravdepodobne nevedeli 
Vieme, že slanina je vrstva tuku pod kožou ošípanej a že podľa množstva mäsa ju možno klasifikovať ako chudú alebo tučnú. Je tiež známe, že toto jedlo má vysoký obsah tuku (iba 100 gramov slaniny má 600 kilokalórií, niečo vyše štvrtiny dennej potreby priemerného dospelého človeka), preto ju treba jesť s mierou. Ale aké ďalšie špeciálne využitie môže mať toto chutné sústo?

1. Deň pre slaninu („Deň slaniny“)
V Spojených štátoch sa oslavuje deň pred prvým pondelkom v septembri. Milovníci tohto jedla sa stretávajú, aby si ho vychutnali v najrozmanitejších a najbizarnejších prezentáciách, ako je napríklad kuriózny koláč so sódou.

2. Spojenec po „opici“
Ešte jedna skvelá výhovorka, prečo jesť slaninu po prebdetých nociach na párty. Slanina, ktorá je bohatá na bielkoviny a sacharidy, sa rozkladá na aminokyseliny, ktoré pomáhajú pri opotrebení tela.

3. Slaninové arómy
Cítiť údené bravčové po celý deň je už dnes možné, pretože v roku 2011 uviedli na trh dva exotické parfumy s vôňou slaniny. Cena? 36 dolárov.

4. Dych... svieži?
Dokonalý úsmev a vašu ústnu hygienu môžete ponechať v rukách zubnej pasty a dentálnej nite, ktoré miešajú pocit sviežosti s chuťou slaniny. Zubní lekári by to určite neodporúčali, no môže to byť obľúbenec Homera Simpsona. 

5. Najlepšie sa pečie v rúre
Aby ste predišli dlhým hodinám boja proti obrovským škvrnám na panvici, kuchyni alebo oblečení, ktoré zanechala slanina, je lepšie ju piecť zabalenú v alobale. Jej textúra bude tiež chrumkavejšia a jednotnejšia.

6. "Baconmania"
Môže to znieť ako z hororového filmu, ale podľa výskumu môžu potraviny s vysokým obsahom tuku, ako je slanina, spôsobiť rovnaké chemické zmeny, ktoré produkujú aj vysoko návykové drogy ako kokaín a heroín.

7. Pre rozvoj mozgu
Slanina obsahuje látku nazývanú cholín, ktorá pomáha plodom rozvíjať tú časť mozgu spojenú s pamäťou. Hoci by tehotné ženy mali konzumovať aj iné potraviny, ktoré majú podobný účinok (najlepšie sú vajcia), občas podľahnúť pokušeniu slaniny môže mať priaznivý účinok.

Fotka od James Kern na Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor