Smotana v sklenenom poháriku s uškom, na vrchu trošku kôpru, v pozadí hlavička cesnaku

Smotana

Smotana je mliečny výrobok získaný z plnotučného mlieka oddelením tukovej frakcie. Používa sa na výrobu masla, kyslej smotany, zmrzliny, konzumuje sa aj čerstvá.

Výroba:
Smotanu je možné vyrobiť dvoma spôsobmi. Prvým je prirodzené oddelenie smotany od mlieka, ku ktorému dochádza, keď sa mlieko nechá jeden deň odstáť. Potom sa smotana odstredí, prípadne scedí, čo určuje jej názov. Druhý spôsob spočíva v oddelení mlieka, to znamená nútenom oddelení tukovej frakcie z neho.

História:
Mlieko využívali ľudia ako potravu už odpradávna, takže skúsenosti s jeho spracovaním sa zbierali stáročia. Čerstvo nadojené mlieko sa najskôr ochladilo v pivnici alebo sa spustilo do studne v kanvici. Po odstavení sa smotana stiahla z povrchu mlieka a preliala do inej nádoby.

Separátor na oddeľovanie smotany od mlieka vynašiel v roku 1878 Švéd Gustav de Laval. Jeho vynález spôsobil skutočnú revolúciu v oblasti spracovania mlieka a výroby mliečnych výrobkov.

Hlavnou časťou odlučovača mlieka je bubon otáčajúci sa vysokou rýchlosťou. V dôsledku toho sa tuk uvoľňuje z mlieka a hromadí sa v strede bubna. Zvyšok mlieka stečie pozdĺž stien.

Zloženie:
Smotana obsahuje takmer všetky užitočné látky charakteristické pre mlieko. Obsahuje organické kyseliny, nasýtené mastné kyseliny, mono- a disacharidy, cholesterol, bielkoviny, sacharidy, vitamíny A, B1, B2, B6, B9, B12, C, PP, H, E, D, cholín a minerály: kobalt, fluór, molybdén, selén, meď, mangán, zinok, jód, síru, železo, fosfor, chlór, sodík, draslík, vápnik, horčík. Smotana navyše obsahuje veľké množstvo fosfolipidov.

Priaznivé účinky:
Smotana má vysokú nutričnú hodnotu a ľahkú stráviteľnosť, čo pomáha organizmu oslabenému po chorobe rýchlo nabrať silu. Odporúča sa tiež na zvýšenie imunity, zlepšenie výkonnosti, boj proti depresii, normalizáciu spánku, posilnenie nervového systému.

Lecitín, obsiahnutý vo veľkom množstve v smotane, normalizuje metabolizmus cholesterolu, posilňuje cievy, zabraňuje ateroskleróze a zlepšuje metabolizmus tukov v tele.

Omega-3 mastné kyseliny sú prospešné pre ľudí, ktorí sú psychicky namáhaní.

Smotana sa odporúča ľuďom, ktorí trpia gastritídou, žalúdočným a dvanástnikovým vredom.

Využitie v kuchyni:
Smotana sa používa na výrobu kyslej smotany a masla, ako aj na prípravu rôznych kulinárskych produktov. Smotana je súčasťou receptúry niektorých krémových polievok a omáčok. Tuková smotana sa ľahko a rýchlo vyšľahá do hustej peny. Tá sa potom používa najmä na prípravu sladkých jedál a cukroviniek.

Tip č.1: Ak chcete vedieť, ako na smotanu v kuchyni, prečítajte si naše Gastro tipy a triky.

Rozdelenie smotany:
Smotana sa delí na čerstvú (získanú po usadení surového mlieka), pasterizovanú a sterilizovanú - tá sa získava zahrievaním mlieka na vysokú teplotu. Zároveň sa ničí vitamín C. Fosfor a vápnik tvoria zlúčeniny, ktoré ľudské telo prakticky neabsorbuje. Preto sa čerstvá a pasterizovaná smotana považuje za hodnotnejšiu. 

Tip č.2: Ako sa používajú rôzne druhy smotany sa dozviete v našom článku Najčastejšie otázky a odpovede.

Fotka od Vlad Nordwing z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor