Tymián, dúška tymiánová

Tymián

Tymián, alebo Dúška tymiánová (lat. Thymus vulgaris), je malý trváci polokrík, ktorého voňavá vňať sa používa ako korenie do polievok, omáčok, plniek a šalátov nielen v slovenskej kuchyni, ale aj v mnohých iných krajinách, napríklad v Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Grécku či Albánsku.

Základná charakteristika
Tymián je nízky poloker, vysoký 10-40 cm, ktorý kvitne bielym alebo fialovým kvetom a je nenáročný na pestovanie. Nájsť ho môžeme na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Ako obľúbená korenina sa dá pestovať aj v črepníku na balkóne. Plody tymiánu sú tvrdky a rozmnožuje sa semenami.

Tymiánová vňať sa zbiera v lete po začiatku kvitnutia (máj, jún, júl). Vňať sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší.

Tymián v kuchyni
Tymián sa používa najmä ako korenie, pričom sa používa nielen čerstvý, ale i vo forme sušenej vňate. Korenia sa ním rôzne druhy mäsa, hydina, ryby, divina, ale aj syry, strukoviny, dusená zelenina či šaláty.

Dobre si zachováva svoju chuť pri dlhom a pomalom varení. Je vhodné ho spojiť s inými aromatickými bylinkami, ako je estragón a rozmarín, aby sme vytvorili nezabudnuteľné chute.

V stredomorskej kuchyni je tymián obľúbeným dochucovadlom jahňacích jedál. Jeho jemne kvetinová chuť odľahčuje výraznú chuť jahňaťa. 

Tymián sa používa aj na ochutenie syrov, šošovice, zemiakov, a dokonca aj čaju.

Pretože sa tymián tak dobre spája s vajíčkami, paradajkami a syrom, je skvelým doplnkom k omeletám.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus
Tymián obsahuje veľa účinných látok, ako napr. tymol, silicu, živicu, triesloviny, karvakrol, cymol, borneol, saponín, linalol či pinén, vďaka čomu sa využíva aj na liečebné účely. Vo forme kúpeľov pôsobí výborne na regeneráciu buniek pleti. 

Ako súčasť stravy má tymián napríklad tieto pozitíva:

  • účinkuje ako diuretikum, pomáha pri infekciách močových ciest a močového mechúra
  • pôsobí proti hnačkám, nadúvaniu a tiež pri zápaloch zažívacieho traktu
  • má protizápalové účinky, je účinný proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom
  • je výborný pri liečbe prechladnutia, kašľa, bolestí hrdla, infekciách v ústach
  • pre pľúca je vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom
  • stimuluje krvný obeh a produkciu bielych krviniek

Možné nepriaznivé účinky
Nadmerná konzumácia tymiánu môže spôsobiť tyreotoxikózu, to znamená zvýšenú činnosť štítnej žľazy, a preto by sa mal užívať v rozumnej miere.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Tymián obsahuje vápnik, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, železo, draslík, fosfor, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, vitamíny skupín A, B a C.

100 g tymiánu obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 290 kcal
  • Bielkoviny 8 g
  • Sacharidy 49 g
  • Tuky 7 g

Fotka od Alejandro Piñero Amerio na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor