Vanilka, vanilkový extrakt, vanilkový cukor

Vanilka

Vanilka, vôňa, ktorá už tisícročia púta pozornosť a fascinuje svojou jedinečnosťou. Pochádza z orchideového rodu Vanilla, ktorý zahŕňa asi 110 druhov. Najznámejšou a najviac používanou je Vanilla planifolia, z ktorej sa získava vanilkový extrakt. Táto rastlina je pôvodom z Mexika a strednej Ameriky, kde bola po stáročia pestovaná a používaná miestnym obyvateľstvom. Dnes je vôňa a chuť vanilky synonymom komfortu, luxusu a pôžitku aj u nás na Slovensku.

Vanilla planifolia je orchidea pôvodom z Mexika, ktorá je dnes najviac pestovaná na Madagaskare. Je známa predovšetkým pre svoje plody, ktoré sa používajú na výrobu vanilky. 

Rastlina má silné a hlboké korene, ktoré jej umožňujú získavať z pôdy dostatok vody a živín. Listy sú dlhé a široké, s charakteristickými fialovými pruhmi. Kvety sú biele až zelenkavé, s jedným kvetom na stopke. Plody sú dlhé až 25 cm, zvyčajne zelenkavé až žlté a obsahujú množstvo malých semienok. 

História vanilky v Európe
Do Európy sa vanilka dostala v 16. storočí, keď španielski dobyvatelia objavili Nový svet. Vtedy priniesli do Španielska okrem iných exotických surovín a korenín aj vanilku. Od tej doby sa obľuba vanilky šírila po celej Európe. 

Vanilka bola dlho považovaná za drahocenné korenie, používané hlavne v kuchyniach šľachty. Aj dnes je synonymom komfortu, luxusu a pôžitku.

V kuchyni je vanilka najviac známa ako prísada do zmrzliny, koláčov, zákuskov a iných dezertov. 

V kozmetickom priemysle sa používa ako základná vôňa v mnohých parfumoch.

V medicíne sa vanilke pripisuje upokojujúci a uvoľňujúci účinok.

Aký je rozdiel medzi vanilkovým a vanilínovým cukrom?
Vanilínový cukor a vanilkový cukor sú dva rôzne druhy cukru s príchuťou vanilky.

Vanilínový cukor sa vyrába pridaním syntetického vanilínu do kryštálového cukru. Vanilín je aromatická zlúčenina, ktorá má charakteristickú vôňu a chuť vanilky. Tento druh cukru sa najčastejšie používa v Nemecku a v strednej Európe, vrátane Slovenska, na pridanie vanilkovej chuti do pečenia, dezertov a nápojov.

Na druhej strane, vanilkový cukor sa vyrába pridaním pravého vanilkového extraktu.

V niektorých krajinách sa tieto dva druhy cukru používajú ako synonymá. V iných sa používa jeden alebo druhý typ, v závislosti od toho, aký druh cukru je dostupný alebo akú chuť sa snažíme dosiahnuť.

Vanilkový prášok
Proces výroby vanilkového prášku začína tým, že sa struky vanilky namáčajú v horúcej vode a následne sa sušia, aby sa z nich odparila vlhkosť. Potom sa struky rozomelú na jemný prášok, ktorý sa potom balí do malých vrecúšok na predaj.

Vanilkový prášok sa používa ako náhrada za vanilkový extrakt alebo vanilkové struky v receptoch, kde sa požaduje intenzívnejšia vanilková chuť, alebo kde sa vanilkový extrakt nedá dobre použiť, napríklad na posýpanie horúcich koláčov, sušienok alebo šišiek.

Vanilkový extrakt
Vanilkový extrakt sa získava maceráciou vanilkových strúčikov v alkohole. Proces zahŕňa rozdelenie vanilkových strúčikov pozdĺžne na polovicu a potom ich vloženie do uzatvorenej nádoby s alkoholom. Tento proces umožňuje, aby sa prírodné aromatické zložky vanilky uvoľnili do kvapaliny. Následne sa tento extrakt filtrovaním oddelí od vanilkových strúčikov.

Množstvo a typ alkoholu použitého na výrobu vanilkového extraktu sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. Najbežnejšie používaným alkoholom je vodka alebo rum, pričom sa zvyčajne používa veľmi silný alkohol s obsahom etanolu vyšším ako 35 percent. Kvalita vanilkového extraktu sa môže líšiť v závislosti na počte vanilkových strúčikov na jednotku alkoholu a na dĺžke trvania macerácie.

Domáci vanilkový extrakt si vyrobíme celkom ľahko: stačí vložiť 8 priečne rozrezaných vanilkových strukov aj so semiačkami do nádoby s obsahom 3 dcl a zaliať ich alkoholom. My odporúčame na výrobu domáceho vanilkového extraktu vodku - má totiž neutrálnu chuť, ktorá nebude skresľovať prirodzenú chuť vanilky. Struky necháme lúhovať aspoň týždeň. V prípade potreby môžeme extrakt rozriediť vodou.

Vanilková pasta
Keď už si vieme doma vyrobiť vanilkový extrakt, máme už len krôčik k výrobe famóznej domácej vanilkovej pasty, ktorá sa používa ľahšie ako struk a vďaka svojej intenzite je najlepšou voľbou do receptov, kde má tvoriť základ chute.

Na 20 vanilkových strukov pridáme 4 polievkové lyžice doma vyrobeného vanilkového extraktu a 4 kávové lyžičky agávového sirupu. Vanilkové struky nakrájame na menšie kusy, vložíme do kuchynského robota, potom pridáme extrakt aj agávový sirup a rozmixujeme na hladkú kašu. Rozmixovanú zmes prepasírujeme cez husté sitko do pripravenej misky, potom prelejeme do zaváracieho pohára so zakrúcacím vrchnákom, uzavrieme a odložíme do chladničky.

Vanilkové inšpirácie
Z našich receptov môžete vyskúšať Rýchle tiramisu poháre, alebo úžasne jednoduchý Vegánsky "vaječný" likér.

Mladý, no napriek tomu šikovný kuchár a úspešný Youtuber Viktor Nagy, vás môže inšpirovať svojim videoreceptom na CRÈME BRÛLÉE s úžasnou chrumkavou krustou.

Máte aj vy nejaký obľúbený recept alebo špecialitku s vanilkou? Dajte vedieť cez komentár ;)

Patrí vanilka medzi alergény?
Samotná vanilka sa bežne nezaraďuje medzi alergény. Avšak niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na niektoré iné zložky, ktoré sa vyskytujú vo vanilkových produktoch. Preto je dobré vždy skontrolovať zoznam ingrediencií a označenie alergénov na balených produktoch obsahujúcich vanilku.

Fotka od gate74 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor